Türkiyenin Çimentosu İSLAM

İlim-irfan

Well-known member
TÜRKİYE'deki çeşitli etnik unsurları bir arada tutan İslâm dini idi. İslâm ırkçı bir din değildir. Ülkemizdeki Müslümanların ana kimliği İslâmdır. Türklük, Kürtlük, Arnavutluk, Boşnaklık, Lazlık, Çerkeslik, Abazalık, Pomaklık, Zazalık, Araplık ve diğer etnik kimlikler alt-kimliktir.
Din faktörünü yıkar veya zayıflatırsanız birlik bozulur; dağılma, çözülme, bölünme, parçalanma başlar. Nitekim öyle oldu.

Bundan 40-50 sene önce Kürtlerin yaşadığı bölgede ulemanın, fukahanın, tarikat şeyhlerinin büyük tesiri, nüfuzu, ağırlığı vardı. Derin devlet resmî ideoloji bunları ezdi.
Manzara ortadadır: Artık Kürt nüfusu hocalar, şeyhler temsil etmiyor.
Kürtler arasında Ehl-i Sünnet dışı bid'at cereyanları da yayılmıştır. Aktivist İslâmî ideolojiler, radikal Müslümanlık, mezhepsizlik
nokta.gif
.

Bundan 20 yıl kadar önce bir kitap fuarında üç doğulu Müslüman genç ile karşılaşmıştım. Benimle hiç iyi konuşmamışlardı. Son derece öfkeliydiler. "Sen kim oluyorsun ki, Ali Şeriati'nin aleyhinde yazıyorsun!
nokta.gif
" demişlerdi. Konu şuydu: Ali Şeriati İslâm Şinasî kitabında "Allah gerçek bir Janus'tur" diyerekYüce rabbimizi iki çehreli bir Roma putuna benzetmişti. Ben de tenkit etmiştim. Kızgın gençlere: Ama o, Allah'ı birRoma putuna benzetiyor
nokta.gif
. cevabını verdiğimde, "O bir mücahiddir, şehid olmuştur, sen onu tenkit edemezsin" demekte ısrar etmişlerdi.

Düşünebiliyor musunuz? Adam Allah'ı bir puta teşbih ediyor, ben tenkit ediyorum ve haksız oluyorum. İşte bir kısım radikal Müslümanların Tevhid anlayışı böyledir.
Türkiye'nin bütünlüğünü korumak istiyorsak, bu ülkedeki çeşitli etnik unsurların barış, mutabakat, kardeşlik havası içinde yaşamalarını istiyorsak İslâm'a sarılmamız gerekir. İslâm'a sarılmak laf ile olmaz.
Gerçek icazetli ulema olması gerekir.
Gerçek icazetli şeyhler olması gerekir.
Bunları yetiştirecek medreseler ve tekkeler olması gerekir.
Bugünkü düzen, sistem ve resmî ideoloji ile buraya kadar geldik. Sistem, düzen ve ideoloji devam ederse Türkiye'nin batması, parçalanması önlenemez.
Ankara'da bazıları İslâm ile resmi ideolojiyi uzlaştırmaya, bağdaştırmaya çalışıyor. Böyle bir şey mümkün değildir.
Atatürkçüler Kürtleri yıllar boyu Atatürkçü yapmak için çalışıp çabaladılar. Sonunda ne oldu? Fiyasko.
PKK'yı, Apo'yu, terörü derin devlet çıkartmıştır.
Doğu ve Güneydoğu'daki terörün gölgesinde, tozu dumanı içinde yüz milyarlarca dolarlık uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapılmıştır.
İngiltere'nin İskoçya kısmının kendi parlamentosu vardır. Önümüzdeki beş-on yıl içinde bağımsızlığını ilan edebilir. Bağımsız İskoçya hemen Avrupa Birliği üyesi olur ve mesele biter. Türkiye'nin durumu İngiltere'ye benzemez. Türkiye parçalanmaya, bölünmeye müsait bir ülke değildir.
Türkiye'yi İslâm'dan başka hiçbir şey ayakta tutamaz.

Mehmet Şevket Eygi - Milli Gazete