Dua her derde deva!

GÖNÜLSIZIM

Well-known member
Allah’ım diye başlayan Dua’lar… Ve “Nasib eyle” diye yüzlere kapanan eller…
Dua her derde deva!
İş Dua’ya teslim olabilmekte…

Yaşam İnsan’ı sürekli farklı noktalara sürüklemek ister hele hele zamanımızda İnsan kendi istemediği şeyleri bile yapmak zorunda kalabilir… Evet “zamanımızda” diyorum çün ki sizlerinde takdir edebileceğiniz gibi çok zor bir devir de yaşıyoruz… Gençlik, Ekonomi, Şehvet ve bunlar gibi nefsi ballandıran duyguları İnsanlar baki zannederek bunların üzerinde zamanlarını harcar oldular halbuki El Baki Hüvel Baki dir.

Müslüman elbette Allah’a inanır… Amma…
Burada çok çok ince bir nokta varki işte çoğu İnsan, çoğu Müslüman bu noktayı maalesef ya göz ardı ediyor ya da kendini içinde bulunduğu durum nedeni ile zorda hissederek bu ince noktaya bağlanamıyor… Evet.. İşte bu nokta “Teslimiyet” tir…

Teslim olmak İnsanın yaradılışında var olan bir sıfattır. Herkes bir şekilde bir şeye teslim olur kumara teslim olanlar, sevgiliye teslim olanlar, parasına teslim olanlar ve bunların tümünü ehemmiyetsiz kılıp Allah’a teslim olanlar… İşte O’nlar İnşaallah hem bu dünya da hemde ahiretlerinde kurtulaşa erenler olacaktırlar. Teslimiyet hem erdem, hem ihlas, hem de derin bir ruh hali gerektirir. İnsanın teslim olabilmesi için kendisini bu ateşte kavurması gerekmektedir. Allah’a o derin Ruh hali ile bağlanması gerekmektedir, her işte her anda her zorluk ta her huzur da ve dünya üzerindeki en ufak ayrıntıda karıncanın nefes alışında dahii Allah’ın bir Esma’sının tecelli ettiğini düşünmesi gerekir.

Bir işte şayet Allah’ın rızası yok ise Müslüman “bende bu işte yokum” diyebilmelidir… Teslimiyet bunu gerektirir… Çoğu zaman bu bir delilik olabilir amma Müslümana hak yolda “deli” denmediği sürece kemale ermiş sayılamaz… Bu yoldaki deli ler aslında veli lerdir…

Vel hasıl kelam…
Başta da söylediğim gibi “Dua her derde deva!” Dua edelim…
Amma ettiğimiz Dua ları yaşayalımda…
Okuduklarımız harflerden ibaret kalmasın…
Allah dediğimiz müddetce sorun yok İnşaallah…

Amma!

Her işte Allah dediğimiz sürece…

suyosunu

Well-known member
“ALLAH’ım!
Kuvvetimin tükendiğini sana arz ediyorum.
Gücümün azaldığını,
insanların gözünde küçük düştüğümü sana şikayet ediyorum!
Ya Erhamerrahimin!
Sensin ezilmişlerin Rabbi!
Sensin benim Rabbim!
Beni kimlerin eline bıraktın?
Bana gaddarlık yapan yabancıların eline mi?
Yoksa davamı ipotek edecek bir düşmana mı?
Eğer sen bana gücenmedinse,
kesinlikle bunlara aldırmıyorum.
Lakin iyiliğin beni rahatlatacaktır.
Senin nuruna sığınırım,
karanlıkları aydınlatan nuruna…
Gelecek azabın, bana ulaşacak öfkenden
kaçıp kurtulacak bir sığınak arıyorum.
Sana sığındım, yeter ki razı ol.
Güç ve kuvvet sendendir,
yalnız senden.”
(İbn Hişam, Sire II/29-30)