Altı çizili satırlar

Nurist

Well-known member
heartingtheskybyloheymh8.jpg

Genç hanım kızlarımız günün birinde birbirlerine hayır dua ediyorlarmış bi mecliste. Biri diğerine demiş ki, Allah sana hayırlı, seni cennete götürecek bir eş nasip etsin inşallah demiş. Diğeri “niye öyle diyosun cennete farklı farklı yollardan gidiş var, bu dünyada Allah sana sabredilesi bi eş verir belki mükafat olarak cenneti layık görür, yani o eş de seni cennete götürmüş olur. Onun yerine şöyle dua edelim.. Allah el ele tutuşup cennete gidebileceğimiz eşler nasip etsin inşallah bize demiş.”

Hepsi de “amin” demiş

Ve aşk evliliğin elinden tutmuş biiznillah da eşleri cennete götürmüş:)

Senai Demirci - Ve Aşk Evliliğin Elinden Tuttu

Nurist

Well-known member
Günlerden bir gün, Nasreddin Hoca iğnesini kaybeder. İğnesini evin avlusunda aramaya başlar. Fakat onca zaman aramasına rağmen bulunamaz. Komşusu iğneyi nerede düşürdüğünü sorar.Hoca kendinden emin cevap verir:” Ahırda!” Hayretler içinde kalan komşusu,” Ahırda kaybettiğini ahırda aramalısın!” der. Nasreddin Hocacevap verir:”Ama avlu daha aydınlık!”

Kadınlar ve erkeklerin iletişim farklılıklarını da bu meseller eşliğinde anlayabiliriz. Erkekler “iğneyi bulmak” için konuşurlar. Yani, onlar için önemli olan , eylemin kendisi değil, eylemin sonucudur. Konuşurlar çünkü bilgi aktarmak isterler. Konuşurlar çünkü bilgi toplamak isterler. Konuşarak aradıkları şey bilgidir.

Kadınlar da “iğneyi bulmak” için konuştukları olur. Ancak, kadınlar,çoğunlukla, hemcinsleri olmayan Nasreddin Hoca gibi iğneyi aramayı bahane edip, avluda ve aydınlıkta kalmayı tercih ederler.

Kadınlar konuşurlar , çünkü ne söylemek istediklerini konuşarak bulurlar. Yani, sesli düşünürler. Erkekler ise, söylemek istediklerini bulmak için susmayı yeğlerler.

Senai Demirci - Ve Aşk Evliliğin Elinden Tuttu

Nurist

Well-known member
littlehearthbywildbananzr1.jpg

“Ey dostum bütün sanım ve kalbim olan dostum, beni hala sevmeniz için, beni bu

cansuz nankör ve acıdan taşlaşmış halimle de sevmeniz için çok sevmiş olmanız gerekir.”

Balzac-Vadideki Zambak

Nurist

Well-known member
İlmin iki kanadı, zannın ise bir kanadı vardır. Zan eksiktir, uçuşta kusurludur. Bir kanatlı kuş çabucak baş aşağı düşer; tekrar bir iki adım uçar ya da -biraz- fazla. Zan kuşu, yuva ümidiyle bir kanatla düşe kalka gider. Zandan kurtulunca bilgisi ortaya çıkar; o bir kanatlı kuş iki kanatlı olur, kanatlarını açar. Ondan sonra doğru yolda doğruca yürür; yüzüstü düşerek veya hasta halde değil. İki kanatla, Cebrail gibi zansız, tereddütsüz ve dedikodusuz uçar.

mesnevi

Nurist

Well-known member
14388724275544f23678pb4.jpg

Düşümde sana, “Kalbin dille bir olduğunu nereden anlarız?” diye sordum.

“Doğrudur, insanın dili kalbiyle bir olmalıdır. Sözün dağınıklığı, kalbin perişanlığındandır. Gönül denizdir, dil kıyı; deniz dalgalanınca içindekileri sahile atar.” dedin.

...

Sadık Yalsızuçanlar - Cam ve Elmas

Nurist

Well-known member
seksekok4.jpg

Tebeşirle çizilmiş bir seksek oyunu kadar uçucu

bir çizgisi var hayatın.
Farkında olmadan basıyorsun çizgiye.

Kızıyorlar anında.
“ YANDIN! “

diye atılıyorsun oyun dışına…

Elif ŞAFAK – Siyah Süt

Tambur

Well-known member
Simyacı
Bazen işi oluruna bırakmak,ilişmemek daha iyidir.(paulo coelho)
Düşümü gerçekleştirmekten korkuyorum çünkü o zaman yaşamak için bir sebeb olmayacak.(paulo coelho)

Nûrolog

Well-known member
Ey SEVDAM! Nerede kucaklaştık seninle,
Ne zaman dolduk, ne zaman taştık seninle?
Beklediğimiz sabahları görmeden
Bak.. Bak işte mezara yaklaştık seninle.

Abdurrahim Karakoc

Bir kitaptan degil belki evet ama alti cizilecek birkac satir :)

Huseyni

Müdavim

Mal kaybeden, birşey kaybetmistir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden herşeyini kaybetmistir.

Goethe

Huseyni

Müdavim

“Her gün yeni bir yere konup göçmek gerek
Akarsu gibi durmadan akmak gerek.
Dün geçti gitti.
Dün gibi, dünün sözü de geçti
Bugün, yepyeni bir söz söylemek gerek.”

Mevlana

elfaz

Well-known member
Aczin merdivenleri kırık, fakrın dar geçitleri kapalı, şefkatten bir eser yok, aşk ise sadece nefsani bir ağıt..

Pensilvanya Günlüğü'nden

Nûrolog

Well-known member

Âteş de aşk ve ölüm gibi, sadece öz nefiste idrak edilebilecek tecrübelerden.
Kimse kimsenin yerine yanmıyor ve kimsenin yangını kimsenin yangınına uymuyor.

mormürekkep-nazanbekiroğlu

Nurist

Well-known member

“Evinin işlerine yardım eden kadına telefon etti. “Evladım ben abdest alıyor olacağım. Pek iyi değilim. Bi geliver. Anahtarı paspasın altına koyacağım. Kapıyı açan olmazsa anahtarla içeri girersin.”

Koşarak geldi temizlikçi kadın.

Zili çaldı. Açan olmadı. Tedirgince çevirdi anahtarı. “Hacı Anne” diye seslendi. “Namaz kılıyordur belki” diyerek salonun kapısını açtı. Beyazlar içinde tesbih çeker buldu. Dokundu. Henüz soğumamıştı.”

Bu ölüm umudum oldu. Ölümlerden ölüm beğeniliyorsa, bu ölümü beğendim.”

-İki Kişilik Rüyalar-

topraktoprak

Well-known member
Yapabilecek bir şey kalmamış gibi göründüğünde, yine de yapabilecek bir şeyler vardır. Yaşamın ayağınıza, sırtınıza vurduğu yükü, bazen düşüncelerinizle, duygularınızla hafifletebilirsiniz. ÜSTÜN DÖKMEN Küçük şeyler

Nûrolog

Well-known member
Ask...
Harekesiz sukun,sukunetsiz hareket.
Ask, lafa soze sigmayan bereket...
Ask, dibi gorunmeyen bir derya...
Yusuf'un guzelligine tutulan Zuleyha...
Kimi zaman Ferhad, kimi zaman Sirin, kimi zaman da Mecnun il Leylâ...

Askin Hukumranligi-Mustafa Demirci

Nûrolog

Well-known member
8f90f6ea2b9f33db5a74ec8ou7.jpg

Bir insan ne kadar akıllı olursa olsun, kendisini yetiştirebilmesi için nasıl okula ve öğretmene ihtiyacı varsa, Allah-u Zülcelal'in yolunda ilerlemek isteyenlerin de tasavvuf yoluna ihtiyaçları vardır.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.