Ömür Boyu Oruç Nasıl Tutulur?

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
ÖMÜR BOYU ORUÇ NASIL TUTULUR?

- Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim şöyle buyurdu: “Ramazan ayı orucu ve her aydan üç gün oruç… İşte ömür boyu oruç tutmuş gibi sevap kazandıracak oruç, yıl orucu.” (Buhârî, Savm: 57; Müslim, Sıyam: 35)

- Ebu Zer (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir Rasûlullah (s.a.v): “Her kim her aydan üç gün oruç tutarsa, yıl boyu oruç tutmuş gibi olur” buyurdu ve şu ayeti okudu: “Kim Allah’ın huzuruna iyi bir iş ve davranışla çıkarsa bu yaptığının on katını kazanacaktır.” (En’âm Sûresi 160. ayet) Allah ne doğru söylemiş. (Tirmizî, Sıyam: 54; İbn Mâce, Sıyam: 29)

- Ebu Zer (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim şöyle buyurdu: “Kim her ayın üç gününde oruç tutarsa ayın tamamını oruç tutmuş gibi sayılır.” (Tirmizî, Sıyam: 54; İbn Mâce, Sıyam: 29)

- Osman b. ebi’l As (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim şöyle diyordu: “En güzel oruç her aydan üç gün tutulandır.” (Tirmizî, Sıyam: 54; İbn Mâce, Sıyam: 29)

- Hur b. Sayyah (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: İbn Ömer‘den işittim şöyle diyordu: “Rasûlullah (s.a.v) her aydan üç gün oruç tutardı.” (Tirmizî, Sıyam: 54; İbn Mâce, Sıyam: 29)

*Sünen-i Nesai isimli Hadis Kitabından alıntıdır.