Kadınların evden çıkarken riayet etmesi gereken ölçüler..

Hamiyetkar

Well-known member
Kadınların evde oturmaları asıldır. Dışarı çıkmaları; ana baba ve akraba ziyareti, vaaz dinlemeye gitme zarureti ve ihtiyaçlarını temin gibi dinen meşru sayılan mazeretlerden biri sebebiyle verilmiş istisnai bir müsaade olmaktadır. Bu esasa ilaveten şu hususlara dikkatetmesi de zaruridir:

a) Kocasından (veya aile reisinden) izin almak:
Müslüman bir kadın; akraba, dost ve komşulardan birinin evine gideceği zaman, kocasının iznini almalı; onun müsaade etmediği bir yere gitmemelidir. Zira “Hangi kadın, kocasından izinsiz olarak evden çıkarsa, hanesine dönesiye kadar veya kocası kendisinden razı olasıya dek ALLAH Teala’nın gadabı içinde kalmış olur”(1).

b) Güzel koku (parfüm) sürünmemek:
Kadın, evinde otururken, alkolsüz bir koku sürünebilir. Sokağa çıkacağı zaman ıtriyat cinsinden hiçbir şey kullanamaz. Tahrik edici parfüm, erkeğin burnuna giderse onun kalbi temayüllerini ve şehvani hislerini kendisi üzerine çekmiş olur. Böyle bir durum, göz zinasına yol açabilir. Bu noktada biz ümmetlerini uyaran Peygamberimiz, “Bir kadın, koku sürünür ve bunu hissetsinler diye bir (erkek) topluluğu(nu)n yanından geçerse’, o kadın, (sanki) zina etmiş (gibi)dir”(2) buyurmaktadır.

c) Tesettüre dikkat etmek:
Müslüman bir kadın; sokağa çıkarken altını göstermeyen bir örtü ile başını, kalın dokunuşlu bir çorapla ayaklarını, vücut hatlarını belli etmeyen manto ile bedenini örtmelidir. İnce dokunuşlu eşarplar, altını gösteren çoraplar örtü hüviyetini taşımamaktadır.
Bu iddiamıza belge teşkil edecek bir vakayı buraya aktarmak istiyoruz: Müminlerin annesi Hz.Aişe’nin huzuruna kardeşi Abdurrahman’ın kızı Hafsa gelmişti. Yeğeninin başında ince bir örtü bulunuyordu. Aişe (r.a.) onu aldı ve yırttı. Kendisine kalın (dokunuşlu) bir başörtüsü verdi.(3)

d) Gözlerini etrafa çevirmeden yola devam etmek:
Daha açık bir ifade ile etrafa bakmayıp ancak yolunu gözetleyerek yürümek. Göz, nefsanî heveslerin postacısı ve zina fiilinin haberleşme vasıtasıdır. Göz göze gelen kadın ve erkek, istemeyerek de olsa, bu bakışların tesiri altında kalırlar. Bir erkeğin yabancı kadına bakması nasıl haram ise, bir kadının da yabancı bir erkeğe bakması da aynen haramdır. Peygamber (s.a.v.)’in huzurunda Ümmü Seleme ve Meymune (r.anhüma) validelerimiz bulunurken iki gözü ama İbni Ümmi Mektum geldi ve izin alarak Peygamber (s.a.v.)’in huzuruna girmek istedi. Resulullah her iki zevcesine hitaben, “Ondan (sakınmak için) örtünün” buyurdu. Ümmü Seleme (r.a.): “Ey ALLAH’ın Resulü! 0, ama değil mi? (Nasıl olsa) Bizi göremez (ve tanıyamaz)” dedi. Resul-i Ekrem: “sizler de mi amasınız, siz onu görmüyor musunuz?” buyurdu.(4)

e) Seyahatlerini mahreminden biri ile yapmak:
Müslüman bir kadın; yanında kocası, baba, oğul, oğlan kardeş, amca ve dayı gibi nikâhı ebediyen haram olan erkeklerden biri bulunmadıkça yolculuğa çıkamaz. Hatta kendisine farz olmuş haccı ifa için yapacağı seferi, ancak bu derece yakın bir erkeğin veya kocasının refakatinde yapabilir. Bu engelleyici hükmün sebebi, onun iffetinin korunması ve eşler arasındaki itimadın sarsılmamasıdır.
Dinimizin getirdiği bu sınırlama, kadının iffetini koruyucu bir tedbir olmaktadır. Bu iddiamızın belgesini teşkil eden bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Kadın, beraberinde mahremi bulunmadıkça üç (gün)lük (bir yere) yolculuk yapamaz”.(5)
Üç günlük mesafe, günahın asli sebebi olarak düşünülmemelidir. Bu mesafe, günahın büyümesine ve sorumluluğun artmasına amil olan bir süre olmaktadır. Seyahatin üç günden aşağıya düşmesi, yasağın kalkmasına değil günahın derecesindeki farka delil olabilir. Bu mevzu ile alakalı hadis-i şeriflerin ittifak ettikleri nokta, kadının yanında kocası veya nikâhı müebbeden haram olan erkeklerden biri bulunmadıkça seyahate çıkmasının haramlığıdır.

- Müslümanca Yaşama Sanatı - Mehmed EMRE - I/233 - 235 -
(1) Feyzü’I-Kadir, c. 3, sh. 138.
(2) Feyzü’t-Kadir, c. 1, sh. 276.
(3) Muvatta şerhi, Zürekani, c. 4, sh. 270.
(4) Mişkatü’l - Mesabih c. 2, sh. 934.
(5) Müslim c. 4, sh. 102.

ebrar172

Well-known member
güzel paylaşım...ben bunların hepsine riayet ediyorum Allah'ın izniyle...

hepsi önemli fakat şu parfüm vede tesettüre dikkat etme konuları çok önemli..nedenide tesettürlü kardeşlerimizin çoğu parfüm kullanımı konusunda biraz dikkatsiz...birde tesettür ölçüleri kendi kafamıza göre olmamalı...sadece başı kapatmak tesettür değildir..bu konudada biraz daha dikkat ve ehemmiyet lazım...bu konuyu biraz muhakeme edelim inş aramızda..

nurhadimi

üye Sorumlusu

hepsi önemli fakat şu parfüm vede tesettüre dikkat etme konuları çok önemli..nedenide tesettürlü kardeşlerimizin çoğu parfüm kullanımı konusunda biraz dikkatsiz...birde tesettür ölçüleri kendi kafamıza göre olmamalı...sadece başı kapatmak tesettür değildir..bu konudada biraz daha dikkat ve ehemmiyet lazım...bu konuyu biraz muhakeme edelim inş aramızda..

çok güzel bir noktaya dikkati çekmişsiniz ebrar kardeş ALLAH razı olsun ewt gerçekten bizim taifeden tesettürlü!?olup parfüm kokuları yayan kardeşler diyeyim sokaktaki nazarı dikkati üzerlerinde topluyorlar hoş olmayan bi durum dikkatli olalım

huve

Well-known member

İnş ben de birgün tam manasıyla riayet ediyorum diyebilirim...
Bu husus çok ehemmiyetli diyoruz ama uygulama yok, özellikle bu parfüm konusu.. Daha anlatamıyoruz ki yasak olduğunu, nerede kalmış uygulamaya geçmek...
Önce dışarıda da alkolsüz esans kullanalım diyerek başladık vira bismillah :)
Sanki alkolsüz koku her durumda caizmiş gibi :) Bakalım inş her şekilde idrak ederiz..

nurhadimi

üye Sorumlusu
İnş ben de birgün tam manasıyla riayet ediyorum diyebilirim...
Bu husus çok ehemmiyetli diyoruz ama uygulama yok, özellikle bu parfüm konusu.. Daha anlatamıyoruz ki yasak olduğunu, nerede kalmış uygulamaya geçmek...
Önce dışarıda da alkolsüz esans kullanalım diyerek başladık vira bismillah :)
Sanki alkolsüz koku her durumda caizmiş gibi :) Bakalım inş her şekilde idrak ederiz..

güzel koku sünnet deyip balıklama dalıyorlar kozmetik reyonlarının parfüm standlarına yok o deil bu ewt güzel kokmak sünnet ve biz yine demiyoruz ki kötü kokun itici kokmamak gerekir biz sahabe mesleğini ifa ediyorsak bunu yapmasını bilmeliyiz hatta ewt güzel kokmalıyız belki parfüm bile olabilir pardesünün altına ya da deodorant(e bu kadarcıkta olsun dimi:) )ama bunu ancak musafaha ederken duyulabilecek kadar ölçüsünün olduğunu biliyorum

hoş sadece parfüm değil daha neler var neler biz ona takıldık

ebrar172

Well-known member
güzel koku sünnet deyip balıklama dalıyorlar kozmetik reyonlarının parfüm standlarına yok o deil bu ewt güzel kokmak sünnet ve biz yine demiyoruz ki kötü kokun itici kokmamak gerekir biz sahabe mesleğini ifa ediyorsak bunu yapmasını bilmeliyiz hatta ewt güzel kokmalıyız belki parfüm bile olabilir pardesünün altına ya da deodorant(e bu kadarcıkta olsun dimi:) )ama bunu ancak musafaha ederken duyulabilecek kadar ölçüsünün olduğunu biliyorum

hoş sadece parfüm değil daha neler var neler biz ona takıldık

ona takılalım zaten...parfüm deyip geçmeyelim...evet tabiki kötü kokmak müslümana yakışmaz...ama bunun daha uygun yolları vardır...fakat ne yazıkki öyle tesettürlü hanımlar varki yanımdan geçerken ben bile dönüp bakıyorum...bu koku nerden geliyor diye...

makyaj vs konularına hiç girmeyeceğim...içinden çıkılmaz durumda ....fakat topuklu ayakkabılara değinelim konu açılmışken...pardesülü bir bayan ama ayakkabılarda öyle bir topuk varki sesi bizim sesimizi bastırıyor bazen...ve kim ne derse desin topuklu ayakkabı sesinin erkek kardeşlerin dikkatini çektiğini kimse inkar etmesin...bu konu çok uzar...kısacası her hanım neyin çekici olduğunu çok iyi biliyor...bunlara riayet edilmesi gerekiyor...ufak detay bişey olmaz demeyelim...ufak vidalar olmadan koskoca bir makine hiçbir işe yaramaz unutmamak lazım...

Tarihci

Marmara Tarih
“Kadın, beraberinde mahremi bulunmadıkça üç (gün)lük (bir yere) yolculuk yapamaz”.(5)
Üç günlük mesafe, günahın asli sebebi olarak düşünülmemelidir. Bu mesafe, günahın büyümesine ve sorumluluğun artmasına amil olan bir süre olmaktadır. Seyahatin üç günden aşağıya düşmesi, yasağın kalkmasına değil günahın derecesindeki farka delil olabilir. Bu mevzu ile alakalı hadis-i şeriflerin ittifak ettikleri nokta, kadının yanında kocası veya nikâhı müebbeden haram olan erkeklerden biri bulunmadıkça seyahate çıkmasının haramlığıdır.

bu hadisin yorumu şahsi yorumunuz mudur?

huve

Well-known member
ona takılalım zaten...parfüm deyip geçmeyelim...evet tabiki kötü kokmak müslümana yakışmaz...ama bunun daha uygun yolları vardır...fakat ne yazıkki öyle tesettürlü hanımlar varki yanımdan geçerken ben bile dönüp bakıyorum...bu koku nerden geliyor diye...

makyaj vs konularına hiç girmeyeceğim...içinden çıkılmaz durumda ....fakat topuklu ayakkabılara değinelim konu açılmışken...pardesülü bir bayan ama ayakkabılarda öyle bir topuk varki sesi bizim sesimizi bastırıyor bazen...ve kim ne derse desin topuklu ayakkabı sesinin erkek kardeşlerin dikkatini çektiğini kimse inkar etmesin...bu konu çok uzar...kısacası her hanım neyin çekici olduğunu çok iyi biliyor...bunlara riayet edilmesi gerekiyor...ufak detay bişey olmaz demeyelim...ufak vidalar olmadan koskoca bir makine hiçbir işe yaramaz unutmamak lazım...

bu topuk olayına ben de çok takılıyorum ve anlatamıyorum çevreme,
dedikleri şey şu; bayan dediğin topuklu giyecek ki daha alımlı görünsün, erkekten farkı olsun..
E ben de aynı şeyi söylüyorum diyorum :) dikkat çekecek derecede alımlı olmamalı diyorum ama farklı baktığımızdan olsa gerek anlaşamıyoruz..
Ya da dediğin gibi abla, hepimiz her şeyi biliyoruz belki, ama fiile dökmek zor geldiğinden içimizde bastırıyoruz ve kabul etmek istemiyoruz...

nurhadimi

üye Sorumlusu

ewt ewt ewt topuk illede ikinci neden hele bu yıl bir de bunu önü açık parmaklar görünen ve gayet renkli upuzun topuklar modası izliyor ALLAH'IM BENİM BİLE DÖNÜP BAKTIĞIM OLUYOR ki başkası niye yapmasın

bir de renkli ve parlak pardesü ve trençkotlara sinir oluyorum -kötü bir benzetme olabilir-trafik ışıkları gibi ya da far gibi ışıl ışıl parlıyorlar

huve

Well-known member
Peki eşarpların bağlanış şekli hakkında ne düşünüyorsuunuz?
Dinimizin emrettiği açık, çevrenizde izlenimlerinizden bahsediyorum..
Kötüye bir gidiş var mı sizce bu konuda?..

nurhadimi

üye Sorumlusu
Peki eşarpların bağlanış şekli hakkında ne düşünüyorsuunuz?
Dinimizin emrettiği açık, çevrenizde izlenimlerinizden bahsediyorum..
Kötüye bir gidiş var mı sizce bu konuda?..

olmaz mı gayet dikkat çekici ve minik galiba sanki ALLAH sadece saçları namahreme men etmiş gibi -haşa sümme haşa- boyun olduğu gibi açıkta oysaki ençok dikkat çeken şeyler bunlar bir bayanda maşaallah çok güzel konulara dikkat çekiyorsunuz

boyun , ayak , diz kapağı , hoş koku, ve ziynetli yüz - bunu makyajlı olarak da değerlendirebiliriz- bayanların ençok dikkat temeleri gereken hususlar diye biliyorum en azından okuduklarımız bu doğrultuda

huve

Well-known member
olmaz mı gayet dikkat çekici ve minik galiba sanki ALLAH sadece saçları namahreme men etmiş gibi -haşa sümme haşa- boyun olduğu gibi açıkta oysaki ençok dikkat çeken şeyler bunlar bir bayanda maşaallah çok güzel konulara dikkat çekiyorsunuz

boyun , ayak , diz kapağı , hoş koku, ve ziynetli yüz - bunu makyajlı olarak da değerlendirebiliriz- bayanların ençok dikkat temeleri gereken hususlar diye biliyorum en azından okuduklarımız bu doğrultuda

boyun v.s. kapalı olduğu halde farklı bağlama şekilleri oluşturuluyor burada..
dışarıya her çıktığımızda farklı bir bağlama şekliyle daha karşılaşıyoruz..
şu sıra mendil bağlama şelki modaymış.. bir tanıdık çoğu başörtülü kızın daha çok süslenebilmek ve güzel görünebilmek için örtündüğünü söyledi..
Karşı çıkamadım o an bu düşüncesine.. Maalesef ben de böyle düşünüyorummm..

nurhadimi

üye Sorumlusu
boyun v.s. kapalı olduğu halde farklı bağlama şekilleri oluşturuluyor burada..
dışarıya her çıktığımızda farklı bir bağlama şekliyle daha karşılaşıyoruz..
şu sıra mendil bağlama şelki modaymış.. bir tanıdık çoğu başörtülü kızın daha çok süslenebilmek ve güzel görünebilmek için örtündüğünü söyledi..
Karşı çıkamadım o an bu düşüncesine.. Maalesef ben de böyle düşünüyorummm..

ewt bu mendil eşarbı neredeyse bir mendil kaadr katlayıp yüzü kusura bakmayın artık badanalayıp topuzu yukarı kaldırıp dışarı çıkmak bu daha güzel görünmek için değilde nedir

huve

Well-known member
nasıl olmalıydı bilemiyorum, neden böyle..
bazen acaba tam örnek olunamıyor da ondan mı böyle oluyoruz diyorum..

nurhadimi

üye Sorumlusu
nasıl olmalıydı bilemiyorum, neden böyle..
bazen acaba tam örnek olunamıyor da ondan mı böyle oluyoruz diyorum..

İNŞALLAH BÖYLE DEĞİLDİR KARDEŞİM YORUMLARINIZDAN İNŞALLAH TAM SETROLUNMUŞ BİR BAYAN CANLANIYOR GÖZLERİMDE bizlerde inşallah böyleyizdir kokmuyoruz her iki anlamdada elhamdülillah eşarbımız pardesümüz ayakkabımız yürüyüşümüz tam gibi

unutmayalım ki NEFİS var ve hep kötüye meyleder işte ahir zaman cihadı bu nefisle mücadele etmek önce kendi nefsimizi terbiye edip sonra başkasına yardımcı olma bilindiği gibi bardak dolmadan taşmıyor

huve

Well-known member
İNŞALLAH BÖYLE DEĞİLDİR KARDEŞİM YORUMLARINIZDAN İNŞALLAH TAM SETROLUNMUŞ BİR BAYAN CANLANIYOR GÖZLERİMDE bizlerde inşallah böyleyizdir kokmuyoruz her iki anlamdada elhamdülillah eşarbımız pardesümüz ayakkabımız yürüyüşümüz tam gibi

unutmayalım ki NEFİS var ve hep kötüye meyleder işte ahir zaman cihadı bu nefisle mücadele etmek önce kendi nefsimizi terbiye edip sonra başkasına yardımcı olma bilindiği gibi bardak dolmadan taşmıyor

est. nurhadimi yahu keşke dediğin gibi olsaydım da teşekkür etseydim kardeşim...
Dediğin gibi nefis mücadelesi hergün daha çetin karşımızda.. İnsanın kendini korumaya çalışması gittikçe zorlaşıyor.. Boyanmak değil boyamak duamız inş..

GuLSerbeti

Well-known member
Allah razi olsun kardeslerimmm... Hanim hanima bolumu gibi olmus konu... :);)

Paylasimlariniz cok guzel... Rabbim cumlemizi, ve kardeslerimizi Razi olacagi yolundan ayirmasin ins...

evet Nefis var.... onlarin cani canda benim ki Nedir ? diyor... Agir bir terbiye istiyor...

terbiyenin zorlugu zor hakkaten ....

nurhadimi

üye Sorumlusu
Allah razi olsun kardeslerimmm... Hanim hanima bolumu gibi olmus konu... :);)

Paylasimlariniz cok guzel... Rabbim cumlemizi, ve kardeslerimizi Razi olacagi yolundan ayirmasin ins...

evet Nefis var.... onlarin cani canda benim ki Nedir ? diyor... Agir bir terbiye istiyor...

terbiyenin zorlugu zor hakkaten ....

zor hemde ne zor hele bu devirde bir hanım için RABBİM KOLAYLAŞTIRSIN