InSaLLah Mı ? UmarıM Mı ?

Elif_Gibi

Well-known member
ortaokul ve lise yıllarımda dikkat ederdim.etrafımda ateist ve inançsız ya da neye inandığının farkında olmayan insanlar "inşAllah" dememeye özen gösterirlerdi.ama özellikle son zamanlarda dikkatimi çekiyor..bir dil alışkanlığı olarak olsa gerek... inançlı insanlar bile inşAllah demek yerine belkide farkında olmadan "umarım" diyorlar...

öncelikle iki kelimeninde anlamına ve anlattıklarına bir bakalım...

Değerli Hoca Mustafa İslamoğlu konuyu Alemlerin Rabbi ALLAH adlı kitabında çok güzel açıklamış..
Sizlerin istifadesine sunuyorum..
_islâm'ın hayat görüşünün kendisinde billurlaştığı kodlardan biri de, inşaallah kavramıdır. yalınkat olarak "Allah dilerse" anlamına gelir. bu mânâda bir çok vurgu bir arada bulunur.

_1.dua vurgusu vardır. inşaallah diyen, arzusunu ve talebini dile getirmiştir. yani inşallah, dua vurgusu taşır.

_2.Allah'a tevekkül vurgusu vardır. inşaallah diyen kimse, olmasını arzu ettiği işi, son tahlilde Allah'a havale etmektedir. bu ise, inşaallah'ın tevekkül vurgusuna delalet eder.

_3.Allah'a güven vurgusu vardır. inşaallah diyen kişi, zımnen(dolayısıyla) şunu demiş olur: "eğer Allah dilemezse, demek ki hakkımda hayırlı olan bu değilmiş".

_4.sabır vurgusu vardır. zımnen, "eğer Allah dilemezse, ona da razıyım, isyan edecek değilim" vurgusunu taşır.

_inşaallah demek, Allah yokmuş gibi konuşmamaktır. vahyin inşa ettiği bir akıl, en sıradan meselelerde dahi, Allah yokmuş gibi konuşmaz. eğer yağmur beklentisini dile getirecekse, "inşaallah" der. eğer kazanç bekliyorsa, "inşaallah" der. eğer, başarı umuyorsa, "inşaallah" der. bu müslüman aklının en temel düsturu olan Allah'tan bağımsız bir alan olmadığı inancının bir tezahürüdür. inşaallah demekle, hayatın tüm ayrıntılarına kadar Allah'ın müdahalesi altında olduğu bilincini dışa vurur.

_Hz. Musa, "bir kul"a kendisi hakkında söz verirken Allah yokmuş gibi konuşmaktan sakınır: "inşaallah beni dirençli biri olarak bulacaksın." (18:69). yine Hz. Musa, medyen'de Hz. Şuayb peygamber gözetiminde eğitime tabi tutulurken, kendisi hakkında muhatabına garanti verir. fakat bunu yaparken Allah yokmuş gibi konuşmaz. daha doğrusu, Kur'an onun diliyle bize Allah yokmuş gibi konuşmamamızı öğütler: "inşaallah sen beni hep dürüst ve erdemli davranan biri olarak bulacaksın" (28:27).

_Hz. Musa'nın dilinden bize verilen öğüdün benzerinin, Hz. İbrahim'in kurbanlık oğlu Hz. İsmail üzerinden de verildiğini görüyoruz: "(Oğul) "Babacığım!" dedi, "Sana emredileni yap; inşaallah beni sabredenlerden bulacaksın!" (37:102). dikkat edilirse, bu örnekte de kişinin kendisi hakkında muhatabına güven telkin ederken "garanti" veremeyeceği de öğretilmektedir. çünkü hiç kimse kendi nefsi hakkında bir başkasına "garanti" veremez, tıpkı Hz. Yusuf'un (veya aziz'in karısının) dilinden verilen öğütte olduğu gibi: "ben kendimi temize çıkarıyor değilim.; çünkü, Rabbimin rahmeti[yle koruması] dışında, kuşku yok ki insan benliği, kötülüğün daniskasını işletebilir, şu da var ki Rabbim, rahmeti sınırsız bir bağışlayıcıdır" (12:53).

_ilâhî kelam, inşaallah'ı Allah'a nisbetle de kullanır: "Doğrusu Allah, gördüğü rüyayı gerçekleştirmek suretiyle Elçisini tasdik etmiştir; Elbet Allah dilerse, Mescid-i Haram'a güven içerisinde, başlarınız tıraşlı veya kısa kesilmiş olarak ve asla korkuya kapılmadan gireceksiniz: çünkü O sizin bilmediğinizi bilmektedir ve bundan ayrı olarak yakında gerçekleşecek bir fetih takdir etmiştir" (48:27).

_hülasa(özetle) inşaallah, vahyin inşa ettiği aklın kodlarından biridir. hayatın her alanına her an müdahil olan aktif ve aktüel bir Allah inancının ifadesidir. mümin "geleceğim, yapacağım, kazanacağım, başaracağım" türünden hangi temennide bulunursa bulunsun, mutlaka bunun Allah'la ve Allah'lı olacağı bilincindedir. Bu yüzden de Allah yokmuş gibi konuşmaktan uzak durmak için konuşurken inşaallah'lı konuşur.

_mustafa islamoğlu/Allah(bilmek,tanımak,anlamak) adlı kitabından alıntıdır.

'umarım' ise adı üstünde son derece sığ olarak "temenni ederim" "isterim ki.." gibi anlamlara geliyor...

son olarak...

Her işin başında inşallah sonunda elhamdülillah demek imandan gelir...

peki siz ne diyorsunuz?

VUSLAT

Well-known member
peki siz ne diyorsunuz?

günlük konuşmalarımda inşaallah kelimesini kullanırım,
yazışmalarımda umarım kelimesini kullanıyorum. yanlız benim maksadım, umarım kelimesinin gerçek manasında değil,tabiki inşaallah anlamında,:022:ama alışkanlık yapmış.bundan sonra inşaallah,:p yazışmalarımda da inşaallah kelimesini bizzat kullanırım.:047:

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
Öncelikle bir nükte ile başlamak isterim.

Adamın biri akşam evinde hanımınla oturuyorlarken ..

Yarın demiş; Hava güzel olursa tarlaya yağmur yağarsa ormana gideyim demiş…

Hanımı takva sahibi bir kadın olduğundan beyinin geleceğe dair böyle konuşmaması için “İnşallah de bey” diye uyarmış...

Adam, hanımının bu sözüne sinirlenerek; “yeter yahu her zaman benim laflarıma bir kusur bulup duruyorsun. Yarın hava ya açık olacak yada yağmur yağacak, bunun üçüncü bir şıkkı var mı? Bende ya tarlaya yada ormana gideceğim.. ne inşallahı ne maşallahı Allah Allah” diye serzenişte bulunmuş..

Karısı; “Olsun bey sen gene de inşallah de” diye tekrarlamış.
Adam öfkelenip gitmiş yatmış. Sabah olmuş, adam bakmış ki hava çok güzel. karısına dönüp; “bak gördün mü hava çok güzel azığımı hazırla tarlaya gidiyorum” demiş..

Karısı gene; “inşallah de bey” deyince adam iyice sinirlenmiş oflamış puflamış almış azığını tutmuş tarlanın yolunu…

Biraz yürüdükten sonra adamın karşısına eşkıyalar kesmiş, Eşkıya başı, “sen” demiş, “falanca köyü biliyor musun?” Adam kormuş, kekeleyerek “biliyorum” demiş..

Eşkıyanın başı; “o halde düş önümüze bizi o köye götür ama kimse bizi görmesin dağdan tepeden gidelim” demiş..

Silah zoruyla adam önde, eşkıyalar arkada, baya yol gittikten sonra, karınları acıkan eşkıyalar adamcağızın azığını da yemişler.

Akşam olmuş, o köye vardıktan sonra eşkıyanın başı adama bir tokat sallayarak “hadi git ama kimseye görünme kimseye de bizden bahsetme sakın, eğer söylersen gelir seni öldürürüz” demiş...

Zavallı adam korkudan dere tepe gece yarısı evine zor düşmüş. Kapının önüne geldiğinde kalan son gücüyle kapıya vurmuş. Adamın karısı kapının ardından gelenin kocasımı yoksa başkası mı olduğunu anlamak için “kim ooo” deyince

Adam; "aç hanım aç ben geldim İNŞALLAH" demiş..

*alıntıdır.

Ben de bazı yabancı kişilerle konuşurken inşAllah sözünü kullanıyor onlara da tavsiye ediyorum, Müslüman olmasalar da .En azından anlamını soruyorlar Rabbimizi zikretmeye bir vesile oluyor. Rabbim hidayet nasip eylesin.insAllah onlar için de dua edelim.

Selam ve dua ile..

Nûrolog

Well-known member
Umuyorum ifadesini ben de kullaniyorum. Ama bu tamami ile turkceyi kullanimdaki uyumu saglamaktan kaynaklaniyor -ne kadar gecerli bir sebeb elbette bilemiyorum :(-

Ama Vuslat'in da ifade ettigi gibi insallah maksatli hicbir zaman olamaz :)

Konu icin tesekkurler :)

GuL-i YaReN

Well-known member
Öncelikle bir nükte ile başlamak isterim.

Adamın biri akşam evinde hanımınla oturuyorlarken ..

Yarın demiş; Hava güzel olursa tarlaya yağmur yağarsa ormana gideyim demiş…

Hanımı takva sahibi bir kadın olduğundan beyinin geleceğe dair böyle konuşmaması için “İnşallah de bey” diye uyarmış...

Adam, hanımının bu sözüne sinirlenerek; “yeter yahu her zaman benim laflarıma bir kusur bulup duruyorsun. Yarın hava ya açık olacak yada yağmur yağacak, bunun üçüncü bir şıkkı var mı? Bende ya tarlaya yada ormana gideceğim.. ne inşallahı ne maşallahı Allah Allah” diye serzenişte bulunmuş..

Karısı; “Olsun bey sen gene de inşallah de” diye tekrarlamış.
Adam öfkelenip gitmiş yatmış. Sabah olmuş, adam bakmış ki hava çok güzel. karısına dönüp; “bak gördün mü hava çok güzel azığımı hazırla tarlaya gidiyorum” demiş..

Karısı gene; “inşallah de bey” deyince adam iyice sinirlenmiş oflamış puflamış almış azığını tutmuş tarlanın yolunu…

Biraz yürüdükten sonra adamın karşısına eşkıyalar kesmiş, Eşkıya başı, “sen” demiş, “falanca köyü biliyor musun?” Adam kormuş, kekeleyerek “biliyorum” demiş..

Eşkıyanın başı; “o halde düş önümüze bizi o köye götür ama kimse bizi görmesin dağdan tepeden gidelim” demiş..

Silah zoruyla adam önde, eşkıyalar arkada, baya yol gittikten sonra, karınları acıkan eşkıyalar adamcağızın azığını da yemişler.

Akşam olmuş, o köye vardıktan sonra eşkıyanın başı adama bir tokat sallayarak “hadi git ama kimseye görünme kimseye de bizden bahsetme sakın, eğer söylersen gelir seni öldürürüz” demiş...

Zavallı adam korkudan dere tepe gece yarısı evine zor düşmüş. Kapının önüne geldiğinde kalan son gücüyle kapıya vurmuş. Adamın karısı kapının ardından gelenin kocasımı yoksa başkası mı olduğunu anlamak için “kim ooo” deyince

Adam; "aç hanım aç ben geldim İNŞALLAH" demiş..

*alıntıdır.

Ben de bazı yabancı kişilerle konuşurken inşAllah sözünü kullanıyor onlara da tavsiye ediyorum, Müslüman olmasalar da .En azından anlamını soruyorlar Rabbimizi zikretmeye bir vesile oluyor. Rabbim hidayet nasip eylesin.insAllah onlar için de dua edelim.

Selam ve dua ile..

Bende bu hikayeyi eklemeyi dusundum ama bulamadim arsivimede eklememistim:)
ALLAH razi olsun siz eklemissiniz.
Bende çok kullanirim INSALLAH kelimesini. Umarim kelimesinide kullanirim ama Genelde INSALLAH derim.
Benim en sinir oldugum dinden birhaber insanlarin INSALLAH kelimesini her laflarinin basina eklemeleri. Artik çok banal bir kelimeymis gibi her salataya sos olarak kullaniyorlar! (kelimenin özune inmeden:S)
Canim saol konu için:)

nimet06

Well-known member
tabi ki İnşallah kelimesini herdaim kullanırım.Umarım kelimesini hemen hiç kullanmam.Hatta eşimin adına da kullanırım inşallah kelimesini .Tabi ki anlamını bilerek.İnşallah demediği için olmayan işlerimiz öyle çok ki artık kendisi de anlamını bilerek kullanır.Selam ve dua ile.

Huseyni

Müdavim
İnşallah "umarım" ı bundan sonra da hiç kullanmam, şimdiye kadar kullandığımı pek hatırlamıyorum, ya da çok az :) Konu için allah razı olsun. İslamı akla getiren kelime, cümle, fiil ne varsa, bunun dışında kalanlara tercih etmek, İslama hizmettir, bir nevi tebliğdir. Dikkat edelim inşallah.

VUSLAT

Well-known member
ben yazışmalarımda kullandığımı söylemiştim.
farkettimde burada özel mesaj yazarken çok kullanmışım.
aslına bakılırsa konuşmalarımda inşallah kelimesini çok sık kullanırım
hatta kesin konuşan arkadaşlarıma bile sert uyarırım
nasipse deyin allah nasip ederse deyin yada inşaallah deyin derim.
bende kesin konuşmayı sevmem işlerimi allahın takdirine bırakır
olan şeyede razı gelmeye çalışırım inşaallah...:)

bardak

Well-known member

İnşaallah bundan sonra yazışmalarınızda da umarımı kullanmazsınız ne diyek can...:gül::gül:

Elif_Gibi

Well-known member

bu konu nasıl ortaya çıktı sanıyorsun :003:

VUSLAT

Well-known member
:)
aklımdaydı zatende araya bişeyler girmişti unutmuştum bu konuyu açmaya sen vesile oldun Allah cc razı olsun :gül::)

olsun Elifcim.
bazen bazı şeyleri unuturuz bazı kimseler aklımıza getirir senkide o hesap olmuş.
güzel bir konu açmışsın ellerine sağlık benide düzeltti doğrusu.
tekrar teşekkür ederim allah (c.c.) razı olsun.:gül: