Hava sıcak, ürünler tarlada hasat ve oruç zamanı şimdi

Nûrolog

Well-known member
Ramazan, hiçbir mevsimin hatırını kırmadan, gün gün, ay ay bütün bir yılı dolanıyor. Akşamın bir türlü gelmek bilmediği uzun yaz günleri de, acıkmaya bile fırsat kalmadan geçiveren kısacık kış günleri de nasibini alıyor onun ikliminden.

Şimdilerde giderek sıcak günlere uzanıyor orucumuz. Büyüklerimizden dinlediğimiz, 'bir ikindi vakti abdest aldığı sudan bir yudum bile içmeme' hatıralarını bizzat yaşama fırsatını bulacak ve bir gün gelip evlatlarımıza iftiharla anlatacağız. Hiç kimse görmese de Rabb'imiz görüyordu çünkü... Uzun günlerde oruç tutmanın güzelliği de zaten o zorluktan geliyor. Ağustosta oruç tutmanın nasıl bir heyecan olduğunu 40 derece sıcakta bağ bozumu yapan Egeli çiftçilere sorduk.

Manisa'nın Alaşehir, Sarıgöl ve Salihli ilçelerinde, hummalı bir şekilde bağ bozumu yapılıyor. Türkiye'nin en lezzetli sofralık çekirdeksiz sultaniye üzümünün yetiştirildiği yörede hasat başladı. Bağ bozumunun yapıldığı ilçelerde üzüm üreticileri, çalışma saatlerini Ramazan'a göre düzenliyor. Daha önce saat 08.00'den 17.00'ye kadar çalışırken, mübarek ayda oruç tutmalarını zorlaştırmaması için işe 06.00'da başlayıp 14.00'te bırakıyorlar.

İlçeye bağlı Kemaliye beldesinde 80 dönüme yakın sultaniye üzüm bağı olan Ahmet Cengiz, çok zor şartlarda çalıştıklarını, yine de aşırı sıcağın oruç tutmalarının önüne geçemediğini söylüyor. Cengiz, "En son yaz aylarında oruç tuttuğumda gençtim. O zaman fazla etkilemiyordu. Şimdi daha zor geçmesine rağmen oruç tutmamayı bir gün bile aklımızdan geçirmiyoruz." diyor. Ramazan süresince hemen her gün üzüm keseceklerini ifade eden oğlu Mehmet Cengiz şunları alatıyor: "Geçen gün bandırmacı ve keletercinin dışında bütün işçiler oruçluydu. Allah'a inancımız, 42 derece sıcakta bile oruç tutmamız gerektiğini söylüyor. Biz Müslüman insanlarız. Sıcağı bahane ederek oruç tutmazsak, gerçek imanı elde etmiş mümin olamayız."

Mustafa Yuksel

Nûrolog

Well-known member
Gecenlerde otobusteyim ve arkamda iki kisi konusuyorlar. Biri digerine:

-Her sene tutuyordum ramazanı ama bu sene tutmayacagım cok sinavim var dedi :)

Digeri de;

-Ben hic tutmuyordum ya bu sene tutayım diyorum dedi :)