edi büdü

zeyhak_

Well-known member
bertandernieqd4.jpg

Ne sevimli kahramandı her ikisi de.
90’lı yılların sabah-öğle kuşağında TRT ekranlarında ‘eğitici’ mahiyetli olarak hazırlanan “Susam Sokağı”nın en renkli ikilisiydiler.

Kâh şakalaşır, kâh didişirlerdi…
Her söz ve hareketlerinde farklı bir ders verirlerdi.

Bölümleri hep gündüzleyin çekilirdi.
Bir defasında ortam geceydi. Edi çok susamıştı ve Büdü’ye seslendi;
Çooook susadım…
Yorgun ve uykusuz olan Büdü duymazdan geldi.
Edi yineledi;
Ama ben çooook susadım…
Büdü tepki vermedikçe Edi bir bardak su istedi.
Edi kalkıp suyu getirdi.
Dostu yine su istedi.
Büdü getirdi verdi.
Bir daha, bir daha bir daha…
Ve, Büdü yorgun düştü.
Gün boyunca Büdü’den ilgi göremediğine inanan Edi, ondan hem intikam almak, hem de dostluğunu sınamak istemekteydi.
Ve içinden geçen tabii ki biraz da kendi nefsini tatmin etmekti.
Saat geceyarısını çoktan geçmişti.
Artık su içecek hali kalmayan Edi, sonunda bunun benimle ilgileneceği yok dedi.
Kalkıyor, ışığı yakıyor, gidiyor, suyu getiriyor, içene kadar başında bekliyor ama…
Neyin var, neden bu kadar sık susuyorsun diye sormuyor.

1qt2jd5.jpg

Edi, dostunun gözünden uyku aktığını görmekteydi. Artık bir damla bile içemeyeceği için su isteyememekteydi. Ama ilgi istemekteydi. Büdü’yü uyutmamak için tekrarlamaya başladı…
Çoooook susamıştım!
(…)
Edi ile Büdü sempatik iki çocuk kahramanı.
Sigara yasağını bile uygulayamayan bir Meclis’ten içindeki hainleri tasfiye etmesini bekliyorlar.
Milli takım finallere kaldı; “Çok önceden garantilemeliydi” diye yerden yere vuruyorlar.
Kağıda bakmadan konuşamayan liderlerin söyledikleri için kavga çıkarıyorlar.
Kağıt üzerinde kaldığı için üzerinde fırtınalar koparılan tezkere hayata geçti; şimdi de “Eve Dönüş Projesi” daha rasyoneldi, asker çekilsin diyorlar.
Küçükler Edi ile Büdü’den ders çıkarırken büyükler her çözümde bir mesele buluyor.
Bazen Edi gibi, sırf ilgi toplamak adına muhalefetin tanımını, tenkitin dozunu, bilginin ve gerçeğin anlamını kaçırıyorlar.

154636.jpg

Edi ve Büdü küçüklere ders vermek için tesis edilmiş basit birer ‘sit-com’du.
TRT’nin işine karışmak gibi olmasın ama…
Bugüne bakınca belki de Susam Sokağı’nın ve Edi ile Büdü’nün yeniden ders nitelikli olarak yayına konulması faydalı gelebilir.
İşleri askerin taktiğine karışacak hale getirip her çözümde bir sorun bulan büyükler için.

izdiham

Ruh

Well-known member
Imm Imm büdü beni seviyor musun?

Seni seviyorum edi.
Büdü, büdüüü, bende seni seviyorum büdüü :)))