Bakanlık öğretmen niteliklerini belirledi... Peki..

hsaid3232

Member
Bizim anlamamız gereken şekliyle yani dünya ve ahiret eksenli bir bakış açısıyla;

öğretmen nitelikleri ne olmalıdır. gelin tartışalım ve en az 10 madde çıkaralım ortaya, bu tartışmaya öğretmen olmayanlar da öğrenciler de katılabilir... Onlar da bir çok eksik ya da çok takdir ettikleri özellikleri görmüşlerdir öğretmenlerinden...

Haydi bakalım.. hayırla..

Niçün

Member
Ben öğretmen değilim, madem yazabilirim ben de, kendimce ve sadece beni bağlayacak bazı şeyler yazacağım.

İlkönce bir öğretmenin kullandığı dil konusunda yazılı ve sözlü sınava tutulması taraftarıyım. Branşı her ne olursa olsun. Çünkü öğretmen öğrencisine bildiği konuları dili vasıtasıyla anlatır. Bundan dolayı bir öğretmenin dili çok iyi kullanması gerekir. Sözlerini en iyi cümlelerle sarfetmeli ki karşıdaki öğrenci çok iyi anlayabilsin. Yani ifade yeteneği sokaktaki bir insana göre üst düzeyde olabilmeli.

Bir öğretmen ayrıca içindeki çocuk ruhunu hiç kaybetmemelidir. Ne kadar çok bilirse o kadar da bilgisizlik ruhu olmalı. Ne kadar profösyönelleşmişse o kadar da amatör olmalı, ki her seviye, her yaşdaki kişileri anlayabilsin ve bildiklerini aktarabilirsin...

hmm.. güzel bir konu..
bendeniz de öğretmen adayıyım.. Dil konusuna katılmakla beraber adalet duygusunun çok gelişmiş olması gerektiğini düşünüyorum.
Öğretmenlik gönül işidir. Gönlü ortaya koymaktır. Kendini adamaktır öğretmenlik.. Yürek kapıları her daim açık olmalıdır. Sevgi sunulmalıdır insanlara.. İcabet olmasa da sevgiye davet olmalıdır..
ve çok önem verdiğim ufak bir nokta; yüzde mümkün meretebe tebessüm olmalı=)
insan yoğurmak zor iştir.. Allah hakkıyla mesleğini ifa edenlerden eylesin hepimizi..