Tefekkür Penceremiz..

elfaz

Well-known member
Bizde kalbi, ruhi tüm latifelerimizi tefekküre sevk edecek ifadeleri buyrun paylaşalım..

...Ve her olay karşısında insan, ya hevaya uyacak, ya Hüda'ya... İşte bu noktada "ölmeden evvel ölünüz" emri gündeme gelir. Yani haramlarda ölün, helallerde dirilin. Nefsinize tâbi olmayın, Allah'a tabi olun. Zamana uymayın, zamanı kendinize uydurun. Asr-ı Saadet'te, sahabeler her yerde, camideki gibiydi. Camide başka, sokakta başka değildi. Şimdiki Müslümanlar ülserli hasta gibi. Doktora gidip reçete alıyor, okuyup okuyup yatıyor. Gidip reçetede yazılı ilaçları alsa iyileşecek. Müslüman'ın hali bu. Kur'an'ı okuyup okuyup yatıyor.

elfaz

Well-known member
-Bir kimse ruh ve his ismetini koruyorsa, o ; söz güzelliğine de sahip demektir..

-Türkiye nasılsa, alem-i islam da öyle..

-Heyecan, performans ve aşkları yetersiz arkadaşlara gönül koyuyorum, olmamalı bu..

-Cinnet derecesinde bu işin sevdalısı değilseniz; neyi anlatıyorsunuz..

-Dua, ızdırar derecesine varırsa kabul olur..

-Gafletin zerresi bile hayatımızda olmamalı..

-Allah'ın huzurunda kaç defa şeytana secde ettiğinizin farkında mısınız!

-Ganimeti güzel şeylerin, ceremeleri de ağırdır..

-Hayatı günaha açık bırakmamak çok önemli..

Pırlanta deryasından...

Zuhr

Talebe
Bil ki, galat-ı his nev’inden, gayet muvakkat dünyayı lâyemut ve daimî görüyorsun. Etrafına ve dünyaya baktığın zaman bir derece sabit ve müstemir gördüğünden, fâni nefsini de o nazar ile sabit telâkki ettiğinden, yalnız kıyametin kopacağından dehşet alıyorsun. Güya kıyametin kopmasına kadar yaşayacaksın gibi, yalnız ondan korkuyorsun

elfaz

Well-known member
Dünyadaki bu hayatımın hakiki lezzeti ve saadeti nedir?" diye, yine bu ?.. âyetine baktım. Gördüm ki:

Bu hayatımın en saf lezzeti ve en halis saadeti imandadır. Yani, beni yaratan ve yaşatan bir Rabb-ı Rahîmin mahlûku ve masnuu ve memlûkü ve terbiyegerdesi ve nazarı altında olmasına ve Ona her vakit muhtaç bulunmasına ve O ise Rabbim, hem İlâhım, hem bana karşı gayet merhametli ve şefkatli bulunduğuna katî imanım öyle kâfi ve vâfi ve elemsiz ve daimî bir lezzet ve saadettir ki, tarif edilmez. Ve "Elhamdülillahi alâ nimet-il îman" ne kadar yerindedir diye âyetten fehmettim.

Bediüzzaman hz