hz. Meryem gibi

zeyhak_

Well-known member
"... Zekeriya ne zaman mihraba girdiyse onun yanında bir yiyecek buldu. "Ey Meryem, bu yiyecekler nereden geldi sana?" diye sorunca, Meryem, "Bu, Allah katındandır" dedi, "Şüphesiz Allah dilediğine rızık verendir."
(Âl-i İmran, 37)

MG8462b.jpg

...Meryem büyümüş, uzun boyu, ahlâkî ve fiziki güzelliği itibarıyle yaşadığı devrin en güzel kızı olmuştu. Halâ mabeddeki yüksek odasında yaşıyor; ancak bütün erkekler dışarıya çıktıktan sonra aşağıya inerek yerleri süpürüyor, mabedin temizliğiyle meşgul oluyordu.

Bir gün yine küçücük odasında oturmuşken Allah'ın melekleri gelip "Ey Meryem! Allah'a gönülden itaat et!" dediler, "Secde et O'na, ve O'nun huzurunda tevazu gösterenlerle birlikte sen de tevazuda bulun!"(Al-i İmran, 43)

Başka bir gün yine melekler inerek "Ey Meryem" dediler, "Allah Tealâ seni Meryemoğlu İsa Mesih adlı bir bebekle müjdelemektedir. O, dünyada da ahirette de seçkin, onurlu, saygın ve Allah'a yakın kılınanlardandır."
(Âl-i İmran, 45)

5gq9.jpg

...Meryem "Ben nasıl çocuk doğururum?" dedi, "Bana erkek eli değmemişken ve zinada da bulunmamışken?!"

İlâhi melek"İşte böyle" dedi,
"Rabbin bu işin olmasını dilemiştir. Rabbin, bu iş benim için pek kolaydır, diyor, biz onu, insanlara gücümüzü göstermek üzere bir alâmet kılıyor ve tarafımızdan bir rahmet biliyoruz. Velhasıl, bu işin artık olup bittiğini bilmen lazım!"
(Meryem, 16-21)

guller.jpg

"Ey Meryem! -Demin kupkuru olduğu halde şimdi ansızın yeşermiş ve meyve vermiş bulunan- hurma dalını salla, taptaze hurmalar dökülüversin sana! Sonra da o taze hurmaları ye. Gözün aydın olsun! Sen bebeğini doğurduktan sonra bedhah ve kötü yürekli yahudiler seni eleştirir ve bu çocuğu nereden getirdiğini sorarlarsa onlara "Ben Allah Tealâ için oruç adağında bulundum, bugün kimseyle konuşmayacağım" de.

(Meryem, 22,26)

439156516ec10edf064yg6.jpg

Yakuboğullarından, yani İsrailoğulları soyundan olan ve yahudi kavmine mensup bulunan Meryem, o hal ve vaziyette, kucağında bir bebekle kavmine gelince, ona "Ey Harun'un kızkardeşi!" dediler, "Ne baban kötü biriydi, ne de annen... Sen bakire bir genç kızdın, bu çocuğu nereden getirdin?!"

Bu sırada Meryem, gaybî bir ilhamla, eliyle çocuğuna işaret ederek bunu ondan sormalarını istedi. Bunun üzerine onlar "Kundaktaki bir bebekle nasıl konuşalım biz?!" dediler.

(Meryem, 27-29)

İşte bu sırada, kundaktaki bir bebek olan İsa "Ben" dedi, "Allah'ın kuluyum!.. Semâvî kitabın -anlamı- verilmiştir bana; Rabbim peygamber kılmıştır beni!.. Nerede olursam olayım, Rabbim orasını bereketlendirmiş ve bana, hayatta olduğum müddetçe namaz kılmanı, zekat vermemi, anneme karşı iyi olmamı, zalim ve taşyürekli olmamamı tenbihlemiştir!.. Selam bana; doğduğum gün, öleceğim gün ve dirileceğim gün!.."

meryem2076jpg0qe.jpg

RABBim cümlemizi hz. Meryem gibi tertemiz ve pak eylesin...

zeyhak_

Well-known member
lubnanlikadinae0.jpg

Meryem misali susmaliyim belkide.
Kefenleyip tum kelimeleri,
Cumleleri, misralari oylece
Gommeliyim Misir’in zulum abidelerine.
Asiye’ce soyunup nefsimden Hira’nin tenhaligina cekilmeliyim sonra.

Kalbime inmeli KITAP harf harf...Meryem’i anan
zihin Yusuf’tan ogrenmeli titreyen yureginden yuz cevirmeyi.
Nuh’un sabrini Zekeriyya’nin duasini, Yunus’un pismanligini, Ibrahim’in dostlugunu
zerk etmeliyim cagin zehirledigi damarlarima.

Dus kurmayi ergen cocuklara birakip
bilenmeliyim savascilarin alinlarindaki kanin keskinliginde.
Gunah benligime her degdiginde
Uhud’a donmeli yuregim. Habib’in kirilan disi kiyametim olmali.
Ruhum sinanmali Tebuk’te.
Arinmali Kerbela’da.

Ve canim “razi olarak ve razi olunarak” kavusmali Veda Hutbesinin Sahidine…