Bizim HinKaL:)

GuL-i YaReN

Well-known member

HİNKAL
Malzemeler:

* 500 gr dana kıyması
* 5 baş iri soğan
* 4 su bardağı un
* su
* tuz, karabiber
* 5-6 diş Sarmısak

Yapılışı:

Mantı hamuru yapar gibi su, 2 çay kaşığı tuz ve 3 su bardağı un ile hamur yoğrulur. Bu hamur dinlenmeye bırakılır. Üstü kurumaması için bir kapakla kapatılır. 10 dk dinlendirilir.

Bu arada soğanlar çok ince olacak şekilde doğranır. Üzerine karabiber ve 2 çay kaşığı tuz katılarak yoğrulur. Dana kıyması da katılır, karıştırılır.

Dinlenen hamur tekrar resimdeki gibi etrafına un serperek yoğrulur. İkiye ayrılır. 2 yumak yapılır, dinlenmeye bırakılır.
Üstü kapalı olarak 5 dk dinlendirildikten sonra ilk yumak, mantı hamuru gibi ince bir şekilde açılır.
Mantıdan daha büyük olacak şekilde 5x5 cm eninde kareler kesilir. İçlerine hazırladığınız kıymalı içden bırakılır
Sıra geldi kapatma şekline buraya dikkat..
Resimde ki gibi karenin köşeleri ortaya gelecek şekilde üstten büzülen bohça gibi olacak ama bir içeri bir dışarı hareketi ile kenarlar birleştirilecek.
Mantıları un serptiğiniz bir tepsiye dizin, altları yapışmasın ki kolayca şekilleri bozulmadan kaynama suyuna atabilesiniz.
Mantılarımız hazır, sıra geldi pişirmeye
Büyükce bir tencerenin yarısından çoğunu su ile doldurarak kaynatın. 2 çay kaşığı tuz atın. Tuz miktarı size fazla gibi gelebilir ama bu yemeğin özelliği . Ama dilerseniz tuzu siz azaltın yine de. Ama yemeği yedikten sonra hem sarmısak hemde tuzun etkisiyle susatıyor. Kaynayan suyun içine mantıları atın, çabucak pişip su yüzüne çıkıyorlar. Su üstünde de 3-5 dakika kadar durduktan sonra süzgeç kepçe ile alın. Tabaklara paylaştırın. Servis tabağı olarak geniş ama hafif çukur olanları tercih edin.
Sarmısakları tuz ve karabiber ile ezin, minik kaplara paylaştırdıkdan sonra, haşlama suyundan ekleyin, sarmısak sosunuz hazır...

AFİYET OLSUN

Hinkalin turkusu bilem var
tongue0011.gif

Hinkal Türküsü
Kurban olem et hınkalın adına
Doymah olmaz lezzetine tadına
Bir kez olup ataş vurun oduna
Çoh çetindir beklemesi hınkalın
Kurban olem hınkal yapan ellere
Çoh çetindir beklemesi hınkalın...

YouTube - yorel gıysılerımız hınkal ve dıyer yıyeceklerımız

Hinkal Memleketimin Cok meshur etli mantisi...
happy0161.gif
Cok harikaaa Bir tadi oluyor ...Yeme de Yaninda Yat
tongue0011.gif

GuL-i YaReN

Well-known member
Buyurun gelin basimizin ustunde yeriniz var... ne zaman isterseniz yaparim, biraz zahmetli ama olsun :D
Benim oyle dedigime bakmayin kesin yersiniz...
Kayserili yokmu bu forumda kiyaslayalim Mantilari :D

Ayrica bir film var ahiska turkleri hakkinda cevrilen bir film... Adi da "ahiska turkleri" .
Vallah benim cok hosuma gitti belki de siveleri ayni bizim gibi oldugu icindir.
Izlemenizi tavsiye ederim :)

GuL-i YaReN

Well-known member
Tamam adresi gonder yapip gonderirim:))

Yaa bizim posof'un hinkal'i meshurdur aslinda ama hep kayseriye ozguymus gibi gosteriliyor hih:dft008::021:

Ya aslinda bildigin etli manti da bizim orda hinkal deniliyor :005:

zeyhak_

Well-known member
Tamam adresi gonder yapip gonderirim:))

Yaa bizim posof'un hinkal'i meshurdur aslinda ama hep kayseriye ozguymus gibi gosteriliyor hih:dft008::021:

Ya aslinda bildigin etli manti da bizim orda hinkal deniliyor :005:
etli mantıya bayılırım ..:) o bu değilde senin ellerin değdiyse:D hmmm eminim kayseriye has olan bile olsa senin yaptığın daha tatlıdır:033: ;)

GuL-i YaReN

Well-known member
heh kayseri mantisi nerde benim yaptigim manti nerdeee:p
Benim elimin degmesi yeterli bee :D
sAKA bir yana manti yapasim geldi vallah bir an:005:
Gelip yardim etsen'de yapsak abla olur mu :D Hamurunu ben yogururum sonra ikimiz cimcikleriz :D
(boyle mi deniyor onuda bilmyom ama ...)

VUSLAT

Well-known member
bak sen gece gece canım çekti napcaz..:011:
hani karnımda acıkmışken...:006:
hiç tatmadım ama mantını tadını biliyorum
buda yoğurtsuz mantı gibi bişey sanırsam...:dft012:

GuL-i YaReN

Well-known member
bak sen gece gece canım çekti napcaz..:011:
hani karnımda acıkmışken...:006:
hiç tatmadım ama mantını tadını biliyorum
buda yoğurtsuz mantı gibi bişey sanırsam...:dft012:

Ayyy kusura bakma ablacimmm:dft001::009:
Yakinlarinda biri varsa yapsin hemen tarifi yazili nasil olsa, vallah kusura bakma.
Ben yapardim sana hemencecik ama yanimda olsaydin:)
Bildigimiz etli manti iste:D ama bizim oraninki çok guzel olur:005:
Istege gore degisiyor bazilari yogurt dokup tereyagini gezdirir ustunden oyle yer, bazilari da (ben) yogurta bandirip yer(im):)
(yaa ben simdi vicdan azabi çekerim niye ekledim ki gece gece:022:)

VUSLAT

Well-known member
Ayyy kusura bakma ablacimmm:dft001::009:
Yakinlarinda biri varsa yapsin hemen tarifi yazili nasil olsa, vallah kusura bakma.
Ben yapardim sana hemencecik ama yanimda olsaydin:)
Bildigimiz etli manti iste:D ama bizim oraninki çok guzel olur:005:
Istege gore degisiyor bazilari yogurt dokup tereyagini gezdirir ustunden oyle yer, bazilari da (ben) yogurta bandirip yer(im):)
(yaa ben simdi vicdan azabi çekerim niye ekledim ki gece gece:022:)

sağol canım benim canımın çekintisi gelipgeçici..:p
karnım acıktıya yani.:037:
şimdi bir meyve yerim.can isteği kalmaz merak etme sen...:047: