Bir ayet .

deli_poyraz

Active member
Bismillahirrahmanirrahim
Allah'ı nasıl inkâr edersiniz ki, ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz. Bakara 28,

şu ayetin manasını risalede okurken itiraf edeyim kur'ana şimdiye kadar böyle manalar olduğunu böyle yönlerinin,inceliklerini bilmezdim. bunun izahını iyice öğrendikten sonra kur'anı daha iyi anlamaya başladım. şöyleki:

Allah'ı nasıl inkâr edersiniz ki, bakara,28 burda hayreti ifade eden ''Nasıl'' ile başlayan ayet Allahın inkarı gerçekten hayret edilecek bir şey diye ifade ediyor.sonra delilleri ayetin nazmıyla sıralıyor.Burada muphem bıraktığı zikretmediği teferruatlarınıda ''Sonra'' ile ince bir mana ile işaret etmiş.

Allah'ı nasıl inkâr edersiniz ki, bakara 28, ile halkı hayrete davet edercesine delilleri sıralamaya başlamış.sırasıyla bütün delilleri şöyle anlatıyor.

ölü idiniz sizleri diriltti. bakara 28,

ile ilk yaratılışa işaret ediyor.inasanın zerreler, elementler ,canlılar,mudğa,alaka'ya insan şekline kadar geçirmiş olduğu delilleri ahiretteki dirilişe bir giriş yapıyor.hiç olmadığı halde böyle bir nizamla zerrelerden ta insanın hayata mazhar olduğu döneme işaret ettikten sonra:

Sonra sizleri yine öldürecek, bakara 28,ile insanın yaşamdan sonraki en son hakikatini yani nihayeti olan ölüme işareten ''sonra ''ile geçirdiği hayat sürecini anlatır.
,
sonra yine diriltecek,. bakara 28, deki işaretle ölümden sonraki hayat ile kıyametteki diriliş arasındaki berzah alemini ifade eden 'sonra' ile işaret etmiştir.sonra kelimesi bir mesafeyi ifade eder.burda 'sonra' ile koca bir berzah hayatına işaret ettikten sonra:

sonra yine diriltecek, . bakara 28, ile ikinci hayat olan haşirdeki hayata işarettir. bu dirilişin yanlız bir neve kabirlerdekine değil bütün kainatın dirilişine işaretir:

sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz. bakara 28, ikinci dirilişteki ara perdelere işareten 'SONRA' ile allaha dönüş ile ikinci diriliş arasındaki perdelere işaret edilmiş.yani iyi ile kötü bir birinden ayrıldıktan sonra allaha dönülecek.

ona götürüleceksiniz. bakara 28, ile sebeplerin aradan çıkarılmasıyla aradan kalkmasıyla allaha dönülecek.

ben sadece şu ayetin nazmındaki harikalara bakarak secde edesim geldi.
tabi burada iyi anlatamadık doğrudur.

ama bazen insan anladığını anlatmaktan acizdir.

kusurlar varsa bendendir.