okunan selavatlar peygamber(sav) arz olunur

vahdet1

Active member

Perşembeyi cum’a gününe bağlayan geceye yahud cum’a gününe mahsus bir ibadet olmamasından rağmen,Perşembe gününüm ikindi zamanından itibaren cum’a gününün ikindisine kadar, özellikle cum’a gününün fecrinden akşam namazına kadar okunan salavât-ı şerifeler, Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem’e bildirilir, arzolunur.Bundan böyle Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:

"Her cum’a gününde üzerime çokça salavat okuyun.Zira cum’a günü,içinde meleklerin hazır bulunduğu bir gündür;sevaları yazmak üzere melekler cum’a gününde hazır olurlar.Elbette üzerimde salavat okuyan kimse yoktur ki,bitirinceye kadar, okuduğu salavatları Bana arzolunmamış olsun." Buyurunca Ebû Derdâ:

"Ölümden sonra da mı?" diye sormuş; Rasûlullah :

"Gerçekte Allah Teâlâ enbiyâ’nın cesedlerini,yerin yemesine haram kılmıştır." Cevabını vermiştir.(Sünen-i İbni Mace h.n. 1637,et-Terğîb vet’Terhîb c.2 s.503)

Diğer bir hadîs-i şerîfte: "Her cum’a gününde üzerime çokça salavat okuyun.Zira ümmetimin okuduğu salavatları,her cum’a gününde bana arzolunur; onlardan Benim üzerimde en çok salavat okuyan,derece olarak ahirette Bana en yakındır." (Sünen-i Beyhakî c.3 s.249,el-firdevs c.1 s.81 h.n. 250,et-Terğîb vet’Terhîb c.2 s.503)

Bir diğer hadîs-i şerîfte: "Gerçekte sizin günlerinizin en hayrlısı cum’a günüdür.O günde Âdem yaratıldı,o günde kabzedildi;o günde birinci Sûr’a üfürülüş olacak, o günde ikinci sa’k nefhası= Sûr’un üfürülüşü olacaktır.Binaenaleyh o günde benim üzerime salavatları çoğaltın.Gerçekte sizin salavatınız bana açık görülmektedir." Buyurmuştur.

Bu arada ashâb-ı kiramdan bazıları: "Sen çürümüş olduğun halde nasıl bizim salavatlarımız Sana arzolunur mu açık görülürmü?" Demişler, bunun üzerine:

"Gerçekte Allah Teâlâ enbiyâ’nın cesedlerini,yerin yemesine haram kılmıştır." (Müsned-i İmam Ahmed c.4 s.8 h.n.16143, Sünen-i Dârimi c.1 s.393 h.n. 1535,Sünen-i Ebî Dâvûd h.n.1531 yahud 1517,Sünen-i İbni Mâce h.n. 1085,el-İhsân fî Takrîb-i Sahîh-i İbni Hibbân, c.3 s.191 h.n.910,el-Müstedrek c.1 s.278 h.n.1029,Mesâbih-us-Sünne h.n.961)diye cevab vermiştir.

Hava alan her canlının cesedi topraklaşmasına rağmen, mükellef olanların ruh ve cesedleri bâkî kalır; cezasını çeker yahut mükafatını görür.

Âlemimizde berzah âlemine en benzer,görülen rüyalardır.Kimi taş üzerinde uyur,kendini sarayda bulur; kimi sarayda uyur, kendini vahşi hayvanların pençelerinde zehirli yılanların sokmalarında görür.

Berzah âlemi bunun çok fevkinde olunca,peygambererin bedenleri dağılsa bile, nefs ve ruhları birleşen sâir insanlardan farklıdırlar,toprakları görmeye,hissetmeye elverişlidir; işitir, gelen gidenleri tanır, amelve ma’rifet olarak da sevdikleri yakın insanlarla söyleşirler; topraklaşmak, yani yerküresinin toprağıyla birleşmeleri,tasarruflarını engellemez.