Nurcu/dindar kişinin evinde TV bulunmalı mı, bulunmamalı mı?

ebrar172

Well-known member
benim için bir hiç tv ...... bilgasayar yetiyor :D:D onun için olsada olur olmasada .......ama annem için öyle değil mecburen bulunuyor :)

:):)

ya bende bunu anlamıyorum hiç...bizim bazı arkadaşlar evlerine sözde tv sokmuyolar iyide bilgisayar sabah akşam açık mşlh...eee ne farkı var tv ye karşıyım yaşasın pc gibi absürd bir durum çıkıyo ortaya...madem tv ye karşısın evinde pc olmıycak..hadi pc var diyelim internet olmıycak..internet baglantısı olan bir pc var evinde televizyona karşıyım diyosun...bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...:rolleyes::)

bu lafım saya ya değil bu arada..mevzu açılmışken fikir beyan ettim...

Hamiyetkar

Well-known member
valla mesele hem kolay cevaplanır, hem zor..

kolay cevaplanır, çünkü;

"her kanalında ayrı bir necaset, sefahet, dalalet bulunan bir makinenin nurcu adamın evinde/dershane-i husussiyesinde ne işi var, hakiki nurcu adamın tv ile işi olmaz" der, postayı koyarsın.. e tabii bunu söyleyebilmen için de, ilk önce sen o beladan dûr olacaksın..

zor cevaplanır, çünkü;

SAYA kardeşimin de dediği gibi, bazen karı yada koca nurcudur, biri istediği için diğeri de bilmecburiye tv'yi eve koyar. veya da her ikisi de istemez ama çocuklar istediği için eve koymak zorunda kalırlar..vaya da başka saik ve sebepler..

mahcubiyetle (!) ifade edeyim ki tv, benim evimde de var.. ve tüm samimiyetimle söylüyorum; bana 1 faidesi varsa en az 10 zararı var! bunu da biliyorum! hayat-ı uhreviya cihetinden kazandırdığı azim günahlar şöyle dursun, hayat-ı dünyeviyemi de mahvediyor! husasan haber adı altındaki yeis bültenini dinledikçe, içim kararıyor ve psikolojim çok menfi etkileniyor..

tüm bu acınacak halimle bereber, inandığım ama yaşayamadığım şu hakikati bağırarak aha şuradan ilan ediyorum:

hakiki(!) nurcu/dindar adamın evinde tv olmamalı!

e senin evinde varmış?

el cevap: o halde ben hâlâ hakiki nurcu olamamışım!

vahlar bana, eyvahlar bana...

mazi

Well-known member
konuyu degilde soruyu önemsedim benn ... nedendir bilmemm bazan teferruat asıldan önemli oluyor benim için..

NURCU/DİNDAR kişinin evinde ........vs..

yanii dindar ve nurcu eşit söylem gibii yada nurculuk dindarlıkda başka cemaat-yada oluşum diyeyim içinde olmak nurculugun çok gerisinde gibi olmuş...

niyet odur yada degildir bilemiyorum ama sorunun şekline katılmıyorumm.. içeriğine gelincee;

teknolojik bir alettir hayırda kullanırsan hayır -şerde kullanırsan şer getirir.. önemli olan cihaz degill kullanım alanıdır diyorum ..

o degilde sen onu yönettiğin ve kullandıgın sürece şükredilecek bir nimet olmadıgını söyleyebilen olurmu acabaa....

SaYa

Well-known member
:):)

ya bende bunu anlamıyorum hiç...bizim bazı arkadaşlar evlerine sözde tv sokmuyolar iyide bilgisayar sabah akşam açık mşlh...eee ne farkı var tv ye karşıyım yaşasın pc gibi absürd bir durum çıkıyo ortaya...madem tv ye karşısın evinde pc olmıycak..hadi pc var diyelim internet olmıycak..internet baglantısı olan bir pc var evinde televizyona karşıyım diyosun...bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...:rolleyes::)

bu lafım saya ya değil bu arada..mevzu açılmışken fikir beyan ettim...

bilgasayar yetiyor :D:D onun için olsada olur olmasada bende aynen onu kasdetmiştim ebrar ...........:)

ARİF

Well-known member
Oldum Olasi Ci Cu Ekleri Rahatsiz Etmiştir Beni Ci Cu Yoktur Nur Talebesi Olmak Vardir Demek Daha Doğru Olur.(f.gülen Hocaefendi Fet.çi Diyenler Için Anama Zina Isnat Etselerdi Bu Kadar üzülmezdim Diyecek Kadar Ciddi Bir Konu)

efe43

Well-known member
Oldum Olasi Ci Cu Ekleri Rahatsiz Etmiştir Beni Ci Cu Yoktur Nur Talebesi Olmak Vardir Demek Daha Doğru Olur.(f.gülen Hocaefendi Fet.çi Diyenler Için Anama Zina Isnat Etselerdi Bu Kadar üzülmezdim Diyecek Kadar Ciddi Bir Konu)
başlığı okuduğumda benimde ilk önce aklımı hocaefendinin bu sözü gelmişti eskiden bizde çok kullanırdık taki hocamızın bu ikazını duyuncaya kadar tşklr arif bey.

Merih

Well-known member
ya bence saçma bir konu bu hatta bununla ilgili çok söylenti vardır işte şeytan kutusu dindar adamın evinde tv olmaz felan niye olmasınki bende bunu anlamıyorum ahlahi değerleri zorlamıyacak şekilde bir çok güzel tv programı var ayrıca gündemde olanlar bitenler global dünya teknoloji birçok şeyi televizyonlar sayesinde öğreniyoruz. Tabi böyle bir görüşün çıkmasında günümüzdeki tv programlarının etkisi çok şekil 1 a şu sabahları tvlerde olan kadın programları ogün baktımda milletin ne mahremi kalmış nede özeli herşey apaçık ortada böyle programların olduğu bir ülkede böyle bir düşünceninde ortaya çıkması aslında normaldir :)

ARİF

Well-known member
Müslüman Herşeyin En Iyisine Layiktir Tekniolojininde Bizim Kullanilmasiyla Alakali Sikintilarimiz Olabilir Ancak Doğru Kullanimla Hertürlü Teknolojiye Açiğiz Hakkini Helal Et Gibi Beşinci Boyut Gibi Proğramlari Seyredebileceğimiz Gibi Sabah Proğramlarida Seyredebiliniyor Işte Dindar Insani Bu Kismi Ilgilendiriyor.heryede Herşekilde Rabbim Onun Emrettiği şekilde Yaşayabilmeyi Nasip Etsin.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
kONUYA GENEL ANLAMDA BAKILMIŞ AMA SOR nURCU vE dİNDAR OLARAK TANIMLANMIŞ EVVELA NURCULUĞU VE DİNDARLIĞI NASIL ANLADIĞIMIZ ÖNEMLİDİR.. VE SONRASINDA KONUYA BAKILMALI.. HELAL DAİRESİ KEYFE KAFİDİR.. DUSTURU İTİBARİ İLE .. ŞEYTANI BİZE YAKINLAŞTIRACAK VE VESVESE VERDİRECEK HER TURLU TEHLİKEDEN VEYAHUT HER TURLU VESİLEDEN VEYAHUT HER TURLU DAİREDEN UZAK DURMALIYIZ...

eymen

Active member
Aslıl konu bence bir Müslümanın hayatı tv kanallarına,ve kablolarına bağlı kalmamalı...
Yoksa artık asrımızda zaruri ihtiyaç gibi gösterildiğinden bir mÜslümanın evine tv girmemesi namümkün seviyede.. Tv evinde olan sahte mümin bulunmayan halis die bir ayrım yapılabilirmi... Asla,kat'a,sat'a... ZaraRlı olan şeylerin zaraRını diskalifi edip hayra yönlendirdinizmi problem ortadan kalkıyor... Üstadımızda fıtratlarımız için bunu söylememiş mi... Zararlı olan huylarınızın mecrasını değiştirin... Örneğin hırsı ibadetleri aksatmamak için kullanın... İnadı devamı için... Kaldı ki mehtap tv var.... dost tv var... onları da izlemeyelimmi yafff...:D

mihrimah

Well-known member
Bütün yorumlar altına imza atılacak kadar güzel...
Rahatsız edici bir soru gibi görünsede kanaatimce güzel bir soru. Belki tv baz alınmış ama onun yerinde kitap, pc, radyo vs. vs.düşünebilir. Bence bunların olup olmaması değilde nasıl kullanıldığı önem taşıyor. Ben çok evde külliyat gördüm bir yaprağı dahi kirlenmemiş (yani hiç okunmamış) çok evde tv gördüm oda köşelerini süslemiş. Teknolojinin hangi ürünü olursa olsun ne amaçla kullanıldığı, neler kazanıldığı önem taşıyor...Burada da nefsim adına bir tenakuzluk söz konusu değildir bunu önemle arz ediyorum!!

Tarihci

Marmara Tarih
Kumanda bizim elimizde...

Elimizde olan hemen hemen her nimeti şer için de kullanabilirz hayr için de kullanabilirz. tv de 30 kanaldan 25 i şerli olabilir ancak 5 i de hayrlıdır, bu gemide biri de hayrlı olsa tv yi infaz edemezsiniz..

tv deki doğru kanalların yararlı programlarını izlemek de bir sakınca yoktur, ıvır zıvır kanallarının saçma sapan faydasız programlarını izlemek de bize kalmıştır, kumanda denen alet bizim elimizde..

hayra kullandıktan sonra tv de olur pc de olur radyo da...

Gül-i İkra

Well-known member
Öncelikle başlık kullanılmaması gereken (ci,cu)ekleri .. Ben bir Nur talebesi olarak bu başlığı kabul etmiyorum kardeşlerim.. Dincininde ne demek olduğu sorgulanır düzeyde... Sorumuza gelince;

Bir hadis-i Şerif var:
“Kul, sakıncalı şeylere düşme endişesiyle bir kısım sakıncası olmayan şeyleri de terk etmedikçe gerçek takvaya ulaşamaz.” buyrulmuştur...

Bu hadisi-i Şerif de anlaşılıyor ki: Riskli şeylerden uzak durmalıyız .. Mesela temiz kanalları televizyonumuzun hafızasına alabilir;böylece diğer kanalları görmekten kurtulabiliriz... İnsan Kendini sorgulamalı bu konuda..

selam ve Dua ile..

HAFIZ

Well-known member
Müslümanı önce ülkelere böldüler yutamadılar şimdide guruplara böldüler.ama şimdi maşallah emellerine çok ta kolay eriştiler.burda tv değil beni rahatsız eden nurcu birinin evinde tv olmamalı.takvalı olan her müslümanın evinde tv olmamlı daha güzel ve tırmalayıcı olmaktan uzak bir cümle olurdu.
geçenlerde birine slm verdim almadı bile.neden onun CU...su başka.ben şimdi nurcu değilim ama evimde tv yok.yada ben şimdi nurcu değilim ama nur formuna katılıyorum.CUUU.. diye ayrım olunca ben ne konuya nede buraya katılabilirim.türk kürt meselesi gibi.
asıl konu tv tabi ama bende ayrıntıya takıldım arkadaş gibi.tv ve şu önümüzde duran pc çook vaktimizi alıyor.zaman israfı bir kere.biz faydalısıyla vakit harcıyoruz evet.ama namazımızı ne kadar vaktinde kuranımızı ne kadar yerinde okuyabiliyoruz.bu kendim içindi :(

Tarihci

Marmara Tarih
kendilerinden olmayanın selamını almayan bir tarikat veya cemaat bilmiyorum.. o kişinin kendi uygulamasıdır. onun hatasını mensubu bulunduğu gruba fatura etmemek lazım. müslüman olan herkes müslüman olan herkese selam verip alabilir. herneyse..

hafız madem sen nurcu değilsin ama nur foruma takılıyorsun demekki artık seninde nurcu olma vaktin gelmiş geçiyor.. bakın burda böyle bir realiteyi göz ardı ediyormuşuz meğer..

HAFIZ

Well-known member
kendilerinden olmayanın selamını almayan bir tarikat veya cemaat bilmiyorum.. o kişinin kendi uygulamasıdır. onun hatasını mensubu bulunduğu gruba fatura etmemek lazım. müslüman olan herkes müslüman olan herkese selam verip alabilir. herneyse..

hafız madem sen nurcu değilsin ama nur foruma takılıyorsun demekki artık seninde nurcu olma vaktin gelmiş geçiyor.. bakın burda böyle bir realiteyi göz ardı ediyormuşuz meğer..
sağol tarihci..mevlamızın nur c.c ismi her yerde tecelli etsin inşallah.. ama önemli olan hangi safta olursan ol yeter ki tevhid safı olsun