Yabancı kadınlara bakmanın hükmü nedir?

• Konbuyu başlatan Tevhid_Nur
  • Başlangıç tarihi
T

Tevhid_Nur

Misafir
Ahkam Tefsiri İsimli eserden alıntıdır.

Birinci Hüküm: Yabancı kadınlara bakmanın hükmü nedir?

İslâm şeriati yabancı kadınlara bakmayı kesin olarak yasaklamış, ha­ram kılmıştır, öyleyse insanın karısı ve mahremi olan kadınlardan başka­sına bakması haramdır.

Kasıt olmaksızın ani olarak bir kadını görmekte bir vebal yoktur. Zira bu görüş insanın iradesi dışında vaki olmuştur. Allahu taala gücümüzün yetmediği şeyi bize emretmediği gibi yolda yürürken gözlerimizi kapama­mızı da emretmemiştir. Bu sebebte kasıtsız bakış muaheze edilmez.

Nitekim Resulullah (sav), Hz. Aliye, «Ya Ali, yabancı bir kadını gör­düğünde ikinci defa bakma. Çünkü İlk bakışın İraden dışındadır ve onda bir vebal yoktur. İkinci defa bakarsan bu, iradenle olduğu için haramdır.» [103] buyurmuştur.

Cerir bin Abdullahtan da şöyle rivayet edilmiştir: «Resulullah (sav)a ani olarak yabancı bir kadını görmek hususunu sordum. Bana, görünce gözlerimi çevirmemi emretti.» [104]

Yabancı bir kadını ani olarak gören bir kimsenin ikinci defa bakması haramdır. Zira ikinci bakış iradîdir, fitne ve fesada yolaçar. Bu yüzden Resulullah (sav) ikinci bakışı «göz zinası» olarak vasıflandırmıştır.

Buhari ve Müslimin rivayetine göre Resulullah (sav), «Beni Ademe zina mutlaka yazılmıştır. Bakmak gözün zinası, konuşmak dilin zinası. dinlemek kulağın zinası, tokalaşmak elin zinası, yürümek ayağın zinası-dtr. İnsan nefsi bunları arzu eder. Namusu da ya bunu tekzib eder veya tasdik eder.» buyurmuştur.

Gözünü sakınan mümin sevap kazanır. Çünkü Resulullah (sav), «Bir müslüman bir kadının güzelliğini gördükten sonra gözünü sakınırsa. At­la hu taala ona zevk alacağı bir ibadet nasib eder.» [105] buyurmuştur.

Ebu Said el-Hudri (ra)den şöyle rivayet edilir: «Resulullah (sav), «Yol­larda beklemekten ve oturmaktan sakının.» buyurdu. Bunun üzerine, «Ya Resulullah, yollarda İşlerimizi konuşmak için duruyoruz.» dedik. «O zaman yolun hakkını verin.» buyurdu. «Yolun hakkı nedir?» diye sorunca da Gözleri sakınmak, kimseye eziyet vermemek, verilen selamı almak, ma­rufu emretmek ve münkeri nehyetmektir.» buyurdu.»[106]

104] Müslim, Tirmizi ve Ahmed.
[105] İmam Ahmed. Müsned.
[106] Buharı ve Müslim

Huseyni

Müdavim
"Allah’ım göz açıp kapayana kadar olan bir zaman diliminde dahi beni nefsimin yanlış arzularına meyleden bir kul kılma"

Amin.

Allah cc. razı olsun.

Elif_Gibi

Well-known member
“Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar...” Nur Sûresi, 30-31.

Yabancı Bir Erkeğin Kadına Bakmasının Hükmü

Âkil-bâliğ olan kişinin ihtiyar da olsa, cinsî münasebet gücünden yoksun da olsa yabancı bir kadına bakması haramdır Buluğ çağına yaklaşan için de hüküm böyledir Yabancı kadının da yaşlı bile olsa, bir erkeğe bakması haramdır Fitne çıkma ihtimali olmasa dahi böyledir Mezhebimizin sahih görüşü budur...

(Ey Rasülüm!) Mü'min erkeklere (ve mü'min kadınlara), gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle
(NÛr/3O-31 "

Ümmü Seleme şöyle rivayet etmiştir: "Meymune ile birlikte Rasülullah'm yanında iken Abdullah b Ümm-i Mektum gelerek Hz Peygamber'in yanına girdi Bu hâdise, bize örtünme emri geldikten sonra idi Rasûlullah ;Ondan kaçın' buyurdu Bunun üzerine 'Ey Allah'ın Rasûlü! O âmâ değil mi? Nasıl olsa bizi göremez ve tanıyamaz' dedim Hz Peygamber 'Siz de kör müsünüz, siz onu görmüyor musunuz?' bu-yurdu"[39]

Kadına bakmak haram olunca, dokunmak evveliyetle haram olur Çünkü dokunmak, şehveti harekete geçirme hususunda bakmaktan daha etkilidir Şehveti kabartmayan kız çocuğuna veya erkek çocuğuna bakmak haram değildir Ancak onların tenasül organlarına bakmak haramdır

iLtERiÞ

Member
Ebu Said el-Hudri (ra)den şöyle rivayet edilir: «Resulullah (sav), «Yollarda beklemekten ve oturmaktan sakının.» buyurdu. Bunun üzerine, «Ya Resulullah, yollarda İşlerimizi konuşmak için duruyoruz.» dedik. «O zaman yolun hakkını verin.» buyurdu. «Yolun hakkı nedir?» diye sorunca da Gözleri sakınmak, kimseye eziyet vermemek, verilen selamı almak, marufu emretmek ve münkeri nehyetmektir.» buyurdu.»

çok önemli kardeş Allah razı olsun paylaşım için..