Kuranı Kerimi gafil olarak okumanın zemmi hakkında rivayetler

vahdet1

Active member
KURAN-I KERİM’İ GAFİL OLARAK OKUMANIN ZEMMİ(KÖTÜLENMESİ)HAKKINDAKİ RİVAYETLER

Enes İbn-i Malik(r.a)buyurdu:Nice Kuran okuyanlar vardır ki Kuran onlara lanet eder.’’

‘’Selef(geçmiş büyükler)den bazıları buyurdular ki:Bir kul Kuran’dan bir sure açar(okumaya başlar),o sureyi bitirinceye kadar,melekler kendisine dua eder.Bir kulda bir sureye başlar bitirinceye kadar,melekler kendisine lanet eder.Bunun üzerine o zata:Bu nasıl olur? diye soruldu.Oda cevaben buyurdu ki:Bir sureyi okuyan kişi,o surenin helalini helal,haramını haram kabul ederse,melekler ona dua eder.Yoksa ona lanet eder.

Kişi Kuran’ın manasını anlamasa da helalini helal,haramını haramkabul ederse bu duaya mahzar olur.Fakat Arapça bilipte manasınıda anlarsa bu daha ala üstün olur.

Ulema’dan bazısı buyurdular ki:Bir kul kuran okur ve bilmediği halde kendisine lanet etmiş olur.Şöyleki Allah’ın laneti zalimlerin üzerine olsun! Mealindeki ayeti okur,kendiside nefsine(ve ya başkasına)zulmettiği için bu lanete girmiş olur.Allah’ın laneti yalancılar üzerine olsun! Mealindeki ayeti okur,halbuki kendiside o yalancılardandır.
Meyseretü’l-eşcei(r.a)buyurdu ki: (Esas)garip,kötü bir kişinin içinde bulunan Kuran’dır.

Enes İbn-i Malik(r.a)den rivayete göre,Efendimiz(s.a.v)buyurdular ki:’’Zebaniler ve puta ateşe tapanlardan çok,Kuran’ı yüklenmiş olan 8hafız ve hocaların)fasıklarına koşarlar ve(onlara azab ederek)Bilen bilmiyen gibi olmaz derler.

Ulema’dam bazısı buyurdular ki:Ademoğlu Kuran okurken başka sözler karıştırır sonra –tekrar döner okursa,ona Allahu Teala tarafından:Senin benim kelamımla ne işinvar?denilir.

Suheyb(r.a)den rivayete göre,Efendimiz(s.a.v)’’Kuran’ın haramlarını helal gören kişi,ona inanmamıştır’’buyurdu.

‘’Tevrat kitabında şöyle varit olunmuş(zikrolunmuştur):’’Ey kulum!Benden utanmıyormusun?Sen yolda yürürken sana bazı arkadaşlarından bir mektup geliyor da, yoldan kenara çekilip o mektubu okuyayım diye oturuyorsun ve okuyorsun.O mektuptan bir şey kaçırmıyayım diye,onu harf harf düşünüyorsun.İşte bu benim kitabımdır,bunu sana indirdim,bak ki,onda senin için ne kadar sözleri peş peşe getirdim ve kitabımı enine boyuna iyice düşünesin diye nice meseleleri sana tekrar tekrar beyan ettim sonra da,sen ondan yüz çevirdin.O halde ben senin nazarında bazı arkadaşlarından dahamı düşük oldum?Ey kulum!Sana bazı arkadaşların gelir,yanına oturur,sen ona bütün yüzünle dönersin ve onun sözlerine bütün kalbinle kulak verirsin.Orada bir başkası konuşsa veya seni onun sözlerinden meşgul etmeye kalkışsa,ona sus diye işaret edersin.Uyan! ben sana yöneliciyimve seninle konuşucuyum,sen ise benden kalbinle yüz çeviricisin.Sen beni bazı arkadaşlarından daha mı aşağı tuttun?

Hazreti Enes(r.a)dan rivayete göre Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:’’Ümmetimin günahları bana arz edildi (gösterildi)Bir kişinin bir sureyi veya bir ayeti ezberleyip de, sonra unutmasında daha büyük bir günah görmedim