Muhammed Küfrevî (r.a)

Hamiyetkar

Well-known member
Cesim Küfrevî, Muhammed Küfrevî Hazretlerinin torunudur.

Gençlik Rehberi Mahkemesi için İstanbul'a gelen Bediüzzaman'ı Akşehir Palas Otelindeki odasında ziyaret eden Cesim Küfrevî bize şu bilgileri vermektedir:

"Dedem yüz yirmi üç yaşlarında vefat etmiş. Sultan Abdülhamid Han Bitlis'te dedeme türbe yaptırmak için İtalyan mimarlar getirtmiş. Türbenin yapılışı sırasında Üstad Bediüzzaman, 'Muhammed Küfrevî benim üstadımdır, onun türbesine ben de taş taşıyacağım' diyerek, arkasına konan bir taşı türbeye kadar götürmüş.

"Dedem Muhammed Küfrevî Arapça, Farsça ve Kürtçe bilirdi. Kendisi Hasenî kolundan seyyiddir. Karısı, Şirvan hakiminin kızı Fatma Hanım da seyyiddir. Fatma Hanım, Mehmed Emin Efendinin kız kardeşiydi.

"Dedem, mantık ve akaidi çok severmiş, hattı çok güzelmiş.

"1952'de Sirkeci Akşehir Palas Otelinde bulunan Üstad Bediüzzaman'ı Ali Şirvan'la birlikte ziyaret etmiştik. Üstad bize çok iltifat etti. 'Siyasete girmeyin, kız evlâtlarınızı dindar yetiştirin. Kasım Küfrevî'nin siyasete atılacağını işittim, girmese daha iyi olur. Sizler, yani Küfrevîler birer taçsınız. Böyle asil insanlar siyasete girmemelidir. Ben sakal bırakmadım ve evlenmeyerek iki sunneti terk etmiş oldum. Bunlar Cenab-ı Hakla benim aramda olan bir meseledir. Küfrevî Hazretlerinin evlâtları olarak, ona lâyık olmaya çalışın' dedi."

Hersiniyen

Well-known member
şu an tekkede mustafa isimli bir torunu var(gerçi 3-4 yıldır göremiyorum artık bitliste değiliz) sadece cumaları görüyordum, diğer torunları istanbuldalar diye biliyorum.

designer

Yeni Üye
şeyh cesim efendiyi yakından tanımanızı isterdim çocuklğumda giderdik türbeye beni omuzlarına alıp vişne toplatırdı:(ALLAH (C.C) o zatların kendilerini ve dualarını eksik etmesin...bu hafta ALLAH izin verirse yine gidicem tabi şuan şeyh mustafa yani şeyh cesim efendinin oğlu ilgileniyor..gidip oraları görmenizi ve o türbeye girip o havayı teneffüs isterim..