Medresetüzzehra şark darülfünunu küşadı hakkında beyan

nizamülmülk

Active member
Üstadımızın gaye-i hayalim buyurdukları ve senelerce küşadı için gayret sarf ettikleri Medresetüzzehra ve Şark Darülfünunu tabirlerini nasıl anlamalıyız? fehmlere hitaben arz ederim ki; emme ba'ad!

MEDRESETÜZZEHRA CAMİİ ŞERİFİ VE KÜLLİYESİ (AYNEN SÜLEYMANİYE CAMİİ ŞERİFİ VE KÜLLİYESİ TARZINDA BİR TATBİKDİR ALLAHU A'LEM. LİHİKMETİN BEYANDA HEM MEKTEP HEM MEDRESE HEMDE TEKYE HAKİKATLERİ ZİKİR EDİLMEKTEDİR. BU TADAD EDİLEN UMDELER İSE KÜLLİYELERDE TEMERKÜZ ETMEKTEDİR.

HEM MİMARİSİ HEM HATTI KUR'ANİSİ HEMDE MAARİFİ ULUMU İSLAMİYE VE KUR'ANİYE VE İMANİYE TATBİKATLARI İLE KÜLLİYELER BU KELAMIN TAM MASADAKIDIR.

AKSAMI İSE ŞUNLARDAN MÜTEŞEKKİL OLMASI ELZEMDİR;

CAMİİ ŞERİF MAHALLİ

MEKATİB (MEKTEBLER)

MEDARİS (MEDRESELER)

TEKAYA (TEKYELER)

ZEVAYA (ZAVİYELER)

KÜTÜBHANE

TABHANE (MATBAA)

İMARETHANE

ÇİLEHANE

DARÜLFÜNUN VE KISIMLARI

ŞURAHANE

HAMAM

VESAİR KISIMLARI İLE İNŞASI BİNASI VE BEKASI İÇİN BİR VAKFİYE YAZIYORUM. PROGRAMINI YAPIYORUM. BİNLER SELAM

NURU
DİVANI HATTI HÜMAYUN NİZAMÜLMÜLK

nizamülmülk

Active member
Medresetüzzehra şark darülfünunu küşadı hakkında beyan

Üstadımızın gaye-i hayalim buyurdukları ve senelerce küşadı için gayret sarf ettikleri Medresetüzzehra ve Şark Darülfünunu tabirlerini nasıl anlamalıyız? fehmlere hitaben arz ederim ki; emme ba'ad!

MEDRESETÜZZEHRA CAMİİ ŞERİFİ VE KÜLLİYESİ (AYNEN SÜLEYMANİYE CAMİİ ŞERİFİ VE KÜLLİYESİ TARZINDA BİR TATBİKDİR ALLAHU A'LEM. LİHİKMETİN BEYANDA HEM MEKTEP HEM MEDRESE HEMDE TEKYE HAKİKATLERİ ZİKİR EDİLMEKTEDİR. BU TADAD EDİLEN UMDELER İSE KÜLLİYELERDE TEMERKÜZ ETMEKTEDİR.

HEM MİMARİSİ HEM HATTI KUR'ANİSİ HEMDE MAARİFİ ULUMU İSLAMİYE VE KUR'ANİYE VE İMANİYE TATBİKATLARI İLE KÜLLİYELER BU KELAMIN TAM MASADAKIDIR.

AKSAMI İSE ŞUNLARDAN MÜTEŞEKKİL OLMASI ELZEMDİR;

CAMİİ ŞERİF MAHALLİ

MEKATİB (MEKTEBLER)

MEDARİS (MEDRESELER)

TEKAYA (TEKYELER)

ZEVAYA (ZAVİYELER)

KÜTÜBHANE

TABHANE (MATBAA)

İMARETHANE

ÇİLEHANE

DARÜLFÜNUN VE KISIMLARI

ŞURAHANE

HAMAM

VESAİR KISIMLARI İLE İNŞASI BİNASI VE BEKASI İÇİN BİR VAKFİYE YAZIYORUM. PROGRAMINI YAPIYORUM. BİNLER SELAM

NURU
DİVANI HATTI HÜMAYUN NİZAMÜLMÜLK