Evlenemyen kızlar ve erkekler..

Hamiyetkar

Well-known member
Tesettürlü kızların evlenememe isyanı İsmail Fatih Ceylan, "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında, tesettürlü kızların dindar erkeklere isyanını ele aldı.

İSLAMİ kanadın yazarlarından İsmail Fatih Ceylan, çok sayıda gençle görüşerek yazdığı "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında tesettürlü kızların ilginç bir isyanlarını dile getirdi. "Herkesin sevgilisi var, eş yok" diyen Ceylan, kitabında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan bir grup tesettürlü genç kızın, "Biz namuslu olduğumuz için evde kaldık. Şimdiki erkekler, namus kavramını önemsemeyen kızlardan hoşlanıyor.

Bekaretimizi mezara mı saklayacağız" isyanına yer verdi. Son 10 yılda sayılarının giderek arttığını söylediği tesettürlü kızların eş bulmakta zorlandıklarını öne süren Ceylan, buna dindar erkeklerin "kapalı" yerine "açık" kızlarla evlenmelerini gerekçe gösterdi. Ceylan'a göre, dindar camianın dindar erkeklerle evlenmek isteyen kızları, "Dindar erkekler açıkları tercih ediyorlar. Sebebi, açıkları alıp hidayete erdirmek" diyor. İşte, Ceylan'ın ktabından çarpıcı bölümler:

BİZ KİMLE EVLENECEĞİZ

Başörtülü kızlar, evlenme konusunda, genel problemlerin dışında diğerlerinden çok farklı sıkıntıları da yaşıyor. Bunlardan biri, bazı dindar erkeklerin, başörtülü kadınları değil de, açık kızları tercih etmesi. Nice dindar genç var ki, takvası yerinde, namazını beş vakit kılıyor, orucunu tutuyor, başkalarının kurtuluşu için çaba sarf ediyor ama açık bir bayanla evlenmek için uğraşıyor. Başörtülü kızlar işte buna çok kızıyor: "Dindar erkekler de açık kızlarla evlenirse biz kiminle evleneceğiz" diye dert yanıyor.

EŞİ DİNDAR KENDİ "AÇIK"

Bir arkadaşımın eşinin tanıştırdığı bayan, şık giyinen, makyaj yapan birisiydi ama beş vakit namazını kılıyordu. Bir görüşmemizde, niçin kapanmadığını açıkladı: "Bana çok zor geliyor. Benim kapanmam, başı örtülü kızın başını açması gibi bir şeymiş gibi hissediyorum. Fakat ibadet yaparken böyle bir endişe taşımıyorum. Namaz konusunda sıkıntım yok. Bunun dışında gençliğimi, güzelliğimi de gizlemek istemiyorum doğrusu. Nihayetinde ben bir genç kızım ve evlenmek benim de hakkım. Kapanırsam evlilik şansımı azaltırım. Dindar bir erkekle evlenirsem, kendimi başkalarına beğendirmek gibi bir zorunluluğum olmadığı için eşim isterse kapanırım."

Bar bar kız peşindeki dindarlar

YAZAR İsmail Fatih Ceylan, kitabı hakkında şunları söylüyor: "Bu konuda hayli öfkeli kızlar tanıdım. Bu görüşmelerden birini yaptığım ve ara ara görüştüğüm Damla'nın evlenmediğini ve 30 yaşında olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Ona, 'Evlenemeyen kızlar, evlenemeyen erkekler' kitabını yazdığımı söylediğimde, 'Demek bizi yazıyorsun' dedi. 'Sen de mi evlenemeyen kızlardansın?' dedim, anlattı: 'Evet, ama çevremde benim gibi pek çok kız var. Sırf kapalı oldukları için evlenemiyorlar. Mesela bir arkadaşımın ağabeyi, son derece takva, kız kardeşini sokağa bile çıkarmıyor, kendisi teheccüt namazlarını kılıyor ama bar bar gezen açık bir kızın peşinde koşuyor. Onunla evlenip sevaba gireceğini söylüyor."

FATMA AKSU

ebrar172

Well-known member
evet tamda üstüne denk geldi...umere siniki teşekkürler...madem erkekler çok dindar niye tesettürlü kızlar evlenemiyo ...şimdi Tarihci derki erkekler açık kızlarla evleniyo çünkü onları kurtarmak tesettüre girmelerine vesile olmak için...:cool:

GuLSerbeti

Well-known member
Temizler temizler icindir.... diger camiada kendi icinden bulsun esini...

Hadis ve ayetlerle ters duserek mutlu bir evlilik dusunmek cok sacma...Allah akil fikir versin...

Bos heveslerle kurulacak bir yuva ayni hizda yikilir... 1 kisinin imanini kurtarayim derken, kendi camiasindan bir hanim tercih etse beyefendi... hizmeti 100 kisiye ve fazlasina gider...

sahsi dusuncem; kapali kizlar evde kaliyor gibi bir fikir cok sacma...
dogrusu Kanal 7 zihniyetinden baskasina yakismiyor... !!!

Eyvàh!

Well-known member
imami gazalinin evlenmek mi hayirlidir bekar kalmak mi sorusuna verdigi cevap geldi aklima

hangisnde islami hayati daha iyi yasayabilecekse o hayirlidr cevabi bir musluman icin cok onemli bir olcudur

iyi bir evlilik bekar kalmaktan iyidir bekar kalmak kotu bir evlilikten iyidir
o yuzden gerisini sallayin isteyen alsin istedigini :D degilmi kizlarrrrrr:p¨

sigpic17366720mp6.jpg

insallah sonumuz su yanmis kibritler gibi olmaz

SaYa

Well-known member
imami gazalinin evlenmek mi hayirlidir bekar kalmak mi sorusuna verdigi cevap geldi aklima

hangisnde islami hayati daha iyi yasayabilecekse o hayirlidr cevabi bir musluman icin cok onemli bir olcudur

iyi bir evlilik bekar kalmaktan iyidir bekar kalmak kotu bir evlilikten iyidir
o yuzden gerisini sallayin isteyen alsin istedigini :D degilmi kizlarrrrrr:p¨

sigpic17366720mp6.jpg

insallah sonumuz su yanmis kibritler gibi olmaz

inşallahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

okumak

Member
çok güzel bir konu sizden Allah razı olsun sanırım takva ehli erkekler bu konuda sınıfta kalıyorlar çok iyi bilmeleri grkirki Allah işterse insanlar hidayete erer sanede bu işe kılıfına uydurma denir ama ALLAH İÇİN YAPINCA allah için işteyince kızlarında gönüllerine göre bulacaklarına inanıyorum

Eyvàh!

Well-known member
Peki şimdi gerçekten dindar erkekler başı açık kızları tercih ettiği için başörtülü kızlar evde mi kalıyor ?

İslami tesettüre tam manasıyla riayet eden nice genç kızlar kariyer sahibi gençlerle fevkalade güzel evlilikler yapıyorlar

Başörtülü yerine başı açık kızı tercih eden erkeğe gelince

Burada önce bu tip erkekleri irdelemek gerek. Acaba neden böyle bir tercih yapıyorlar?
Demek ki, dindar erkekler, dünyevileştiler. Eskiden dava evliliği vardı. İslam davasına hizmet eden erkek,aynı davaya gönül veren kızla evlenirdi

Şimdi ise sanırım dindar erkeklerde dava şuuru zayıfladığı için uhrevi hayat ikinci planda kalıyor. Yani gençler, kendileriyle, aynı davaya hizmet edecek ruh eşini aramak yerine fizik ve düyevi hayat eşini arıyorlar

Evlilikler ebedi hayat arkadaşlığı esası üzerine kurulmuyor. Bunun için de uzun ömürlü olmuyor

Aynı iş yerinde ya da üniversitede tanışan dindar gençle başı açık kız arasında bir gönül bağı oluşuyor. Delikanlı kızı istediği çizgiye getiririm sanıyor. Kız da bu işi hallederiz düşüncesine kapılıyor

Ne var ki, tamamen farklı dünyalardan gelen iki insan birbirine uyum sağlamakta zorlanıyor. Çünkü biri karşısındakini dini hayata çekmeye çalışıyor. Diğeri ise kendi yaşadığı hayata. Biri bir taraftan diğeri ise öbür taraftan çekiyor. Çoğu kez de evlilik bağı kopuveriyor

Kopmayanlarda ise işte öyle bir hayat devam ediyor

Başörtülü genç kızlara gelince…Onların da dini hayatlarında gevşeme, başörtüsünde bir zayıflama oldu.. Dini hayatı takva derecesinde yaşamak neredeyse yok olmak üzere. Yani başörtülüler artık eski başörtülüler değil. Ötekilerle aralarında fark kalmadı. Öteki gibi pantolon giyiyor. Üzerine gömlek geçiriyor. Makyajını yapıp, sigarasını yakıyor. Sadece başına bir metre bez bağlıyor

Dindar gençler başörtülüyle başı açık arasında bir fark görmüyor. Nasıl olsa huyu, ahlakı her şeyi aynı. Sadece başında bir örtü var. Eee, ötekiyle evlenir başına da bir bez parçasını sararım diye düşünebiliyor

Öyleyse başörtülülerin duruşunda bir yanlış var. Yanlış yerde duruyorlar. Yani durakta beklerseniz otobüs yanınızda durur. Fakat arada durursanız otobüs yanınızda durmaz. Şimdi başörtülü genç kızlar yanlış yerde duruyorlar. Ne örtülü ne açık. Onun için de evliklerde sıkıntı yaşanıyor.Başörtülüler önce aynaya bakmalıdırlar. Neye benziyorlar? Başörtülü ,vakar islam hanımefendisi mi? Yoksa yüzü gözü boyalı ,kot pantolonlu ve eli sigaralı ehl-i dünya birileri mi?

Nasıl bir hayat istiyorlar? Nasıl bir hayatın özlemi içindeler

Çünkü dikkat ediyorum islami hayatı tam manasıyla yaşayan genç kızların evliliklerinde fazla problem yok

Müslüman gençlere diyeceğim o ki, lütfen yol arkadaşınızı dünyevi eksenli seçmeyin.Çünkü o yol arkadaşı sizi cennete de sürükler cehenneme de

Bu sebeple Bediüzzaman ne güzel söylemiş: “Bahtiyardır o adam ki, refika-i ebediyesini (ebedi arkadaşını) kaybetmemek için saliha (dindar) zevcesini taklit eder, o da salih olur. Hem bahtiyardır o kadın ki, kocasını mütedeyyin görür, ebedi dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur, saadet-i dünyeviyesi (dünya saadeti) içinde saadet-i uhreviyesini (ebedi saadetini) kazanır
GÜLAY ATASOY

huve

Well-known member
Cenab-ı Hakk her kime iyi bir eş nasip etmişse, onun ayakta durmasına ve dininin yarısına yardım etmiştir; yarısını da kendi muhafaza etsin, ve Allah'tan korksun..

Efendimiz s.a.s. böyle söylüyor.
"arkadaşınızı dünyevi eksenli seçmeyin"
O halde bu cümle ehemmiyetli...

“Bahtiyardır o adam ki, refika-i ebediyesini (ebedi arkadaşını) kaybetmemek için saliha (dindar) zevcesini taklit eder, o da salih olur. Hem bahtiyardır o kadın ki, kocasını mütedeyyin görür, ebedi dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur, saadet-i dünyeviyesi (dünya saadeti) içinde saadet-i uhreviyesini (ebedi saadetini) kazanır

Allah daim razı olsun

Tarihci

Marmara Tarih
evet tamda üstüne denk geldi...umere siniki teşekkürler...madem erkekler çok dindar niye tesettürlü kızlar evlenemiyo ...şimdi Tarihci derki erkekler açık kızlarla evleniyo çünkü onları kurtarmak tesettüre girmelerine vesile olmak için...:cool:

E fenamı yapıyorlar işte.. bizim bi arkadaş var o da böyle açık bir kızla evlenecek ve kızın dünya görüşünü baya değiştirmiş, kız baya bir sol zihniyetli dinle imanla uzaktan yakından pek alakası olmayan bir kızmış ama şimdi çok farklı.. ilerde kapanıp namaz kılacak gibi görünüyor..

şimdi bu eleman fena mı yapmış yani? :cool:

kardeşim var bizim sınıfta kapalılar,, üstü forma altını sorma.. dizden aşağısı helal de ben mi bilmiyorum? üst kapalı ama dizden aşağısı ten rengi ayan beyan.... yazarın dediği gibi koy açığın başına da bir parca bez al bizim kapalıyla aynı oldu.. :)

insanlar birbirlerine ister istemez sirayet ederler, birbirlerinden etkilenirler.

30 tane koyu dindar erkekle 30 tane açık kızı evlendirirseniz 60 tane dindar elde edersiniz.. 30 dindarı ikiye katlamış oldunuz..

30 tane koyu dindar erkekle 30 tane kapalıyı evlendirirseniz 60 tane dindar yine 60 dindar açıkların safından bişey kapamadınız..

tabi rasyonel bakmak her zaman doğru değildir. bu dediğim halis niyetle yapılırsa ne ala..

30 dindarla 30 dindar kız evlenirse 60 tane sağlam dindardan yüzlerce sağlam dindar çocuk olacaktır..

ama erkekleri dindar kadınları yarı dindar 60 kişiden yüzlerce yarım yamalak dindar çocuk olacaktır..

bunu da göze almak gerekiyor.

Hadis te diyorki dindarlık, soy, zenginlik ama siz dindar olanı tercih edin..

ikinci ve üçüncü şıklarda secilebilir ama ilk şık tavsiye edilmiş.. ilk şık kolay yol, eşin zaten dindar olursa onu dini vecibeleri yapma konusunda uyarmana luzum kalmıyr.

ancak dindar olmayanla evlenirsen o kız dindar olana kadar onu her vakit namaza 30 gün boyunca oruca sadakaya vs vs.. hep teşvik etmen hatırlarman gerekecek.. şayet bunda ihlaslı ve başarılı olursan ecri vardır.

şimdi ebrar diyecekki ama erkekler bu bahanelerin ardına saklanıyor asıl sebebleri dış güzellik.. :cool: ben de diyeceğim ki haklısın ebrar ne yapalım huyumuz kurusun, Allah erkekleri kadına zaaflı yaratmış. :cool: Ama islam kolaylık dinidir.. :rolleyes:

Şayet, sabah namazına kaldıracağım biri yerine, beni sabah namazına kaldıracak biriyle evlenmek daha mantıklıdır. Yeni nesiller için de daha sağlam dindar nesil süregider çünkü velede babasından ziyade annesi tesir eder. O yüzden dindar erkekler dindar kapalı kızlarla evlensinler bu daha garanti ve uygundur. Dünyayı da ukbayı da kurtarmak adına daha isabetlidir.

ebrar172

Well-known member
şimdi ebrar diyecekki ama erkekler bu bahanelerin ardına saklanıyor asıl sebebleri dış güzellik.. :cool: ben de diyeceğim ki haklısın ebrar ne yapalım huyumuz kurusun, Allah erkekleri kadına zaaflı yaratmış. :cool: Ama islam kolaylık dinidir.. :rolleyes:

ben dememişmiydim işte...:p

bikes

Member
E fenamı yapıyorlar işte.. bizim bi arkadaş var o da böyle açık bir kızla evlenecek ve kızın dünya görüşünü baya değiştirmiş, kız baya bir sol zihniyetli dinle imanla uzaktan yakından pek alakası olmayan bir kızmış ama şimdi çok farklı.. ilerde kapanıp namaz kılacak gibi görünüyor..

şimdi bu eleman fena mı yapmış yani? :cool:

kardeşim var bizim sınıfta kapalılar,, üstü forma altını sorma.. dizden aşağısı helal de ben mi bilmiyorum? üst kapalı ama dizden aşağısı ten rengi ayan beyan.... yazarın dediği gibi koy açığın başına da bir parca bez al bizim kapalıyla aynı oldu.. :)

insanlar birbirlerine ister istemez sirayet ederler, birbirlerinden etkilenirler.

30 tane koyu dindar erkekle 30 tane açık kızı evlendirirseniz 60 tane dindar elde edersiniz.. 30 dindarı ikiye katlamış oldunuz..

30 tane koyu dindar erkekle 30 tane kapalıyı evlendirirseniz 60 tane dindar yine 60 dindar açıkların safından bişey kapamadınız..

tabi rasyonel bakmak her zaman doğru değildir. bu dediğim halis niyetle yapılırsa ne ala..

30 dindarla 30 dindar kız evlenirse 60 tane sağlam dindardan yüzlerce sağlam dindar çocuk olacaktır..

ama erkekleri dindar kadınları yarı dindar 60 kişiden yüzlerce yarım yamalak dindar çocuk olacaktır..

bunu da göze almak gerekiyor.

Hadis te diyorki dindarlık, soy, zenginlik ama siz dindar olanı tercih edin..

ikinci ve üçüncü şıklarda secilebilir ama ilk şık tavsiye edilmiş.. ilk şık kolay yol, eşin zaten dindar olursa onu dini vecibeleri yapma konusunda uyarmana luzum kalmıyr.

ancak dindar olmayanla evlenirsen o kız dindar olana kadar onu her vakit namaza 30 gün boyunca oruca sadakaya vs vs.. hep teşvik etmen hatırlarman gerekecek.. şayet bunda ihlaslı ve başarılı olursan ecri vardır.

Şayet, sabah namazına kaldıracağım biri yerine, beni sabah namazına kaldıracak biri daha kolay daha mantıklıdır. dünyayı da ukbayı da kurtarmak adına daha isabetlidir. :cool::cool:

tarihçi kardeş matematiğiniz çok iyiymiş maşallah...gülümsemeler yeterli gelmiyor..Çok güldüm ya...:)

şimdi ben şunu anlamıyorum açık kızla evlenecek ya.Flört etmeden evlenme teklifi yapmış kardeş ondan sonra nişan falan olmuş öyle mi tebliğ yapmış.Yoksa başka türlü mü hem tebliğin böylesi caiz mi?Bu aşamalarda günaha girilmiyor mu?:confused:

Allah allah çok ilginç.

nurhadimi

üye Sorumlusu
Yorumlar çok Farkli Zaten Konu Da Farkli Ama Haklilik Payi Var Tarihçi Kardeşim Diyelim Ki Sizin Niyet Halis Ama Allah Nasip Etmed De Hanim Değişmedi O Zaman Nolacak Yarim Dindar çocuklar Bile Olmayacaktir

nurhadimi

üye Sorumlusu
şimdi ben şunu anlamıyorum açık kızla evlenecek ya.Flört etmeden evlenme teklifi yapmış kardeş ondan sonra nişan falan olmuş öyle mi tebliğ yapmış.Yoksa başka türlü mü hem tebliğin böylesi caiz mi?Bu aşamalarda günaha girilmiyor mu?:confused:

BU KONUDA ÇOK HOŞ Bİ YAŞANMIŞLIK VAR
BİZİM MAŞALLAH ÇOK LATİF BİR ABİMİZ VAR HEP ANLATIR KARŞI CİNSE TEBLİĞİN UYGUN OLMADIĞINI BUNDAN 5-10 YIL ÖNCESİNDE BİR SOHBET ESNASINDA BU KONU AÇILIR ABİLERDEN BİRİ HANIM HİZMETİNİN ÇOK OLMADIĞINI AMA ONLARINDA HİZMETE CİDDİ İHTİYAÇLARI OLDUĞUNU EĞER BUNU HANIMLAR YAPMAYACAKSA KENDİLERİNİN BUNU YAPABİLECEKLERİ GÖRÜŞÜNÜ SAVUNUR TABİİ SÖNRADAN BİRÇOK TELKİNLER ALIR AMA BİLDİĞİNİ OKUMAYA DEVAM EDER BU OLAYDAN 1 AY KADAR SONRA NE GÖRSÜNLER ABİ HİZMETİ TAKMIŞ KOLUNA PASTANEYE DOĞRU YOL ALIRLAR

bikes

Member
BU KONUDA ÇOK HOŞ Bİ YAŞANMIŞLIK VAR
BİZİM MAŞALLAH ÇOK LATİF BİR ABİMİZ VAR HEP ANLATIR KARŞI CİNSE TEBLİĞİN UYGUN OLMADIĞINI BUNDAN 5-10 YIL ÖNCESİNDE BİR SOHBET ESNASINDA BU KONU AÇILIR ABİLERDEN BİRİ HANIM HİZMETİNİN ÇOK OLMADIĞINI AMA ONLARINDA HİZMETE CİDDİ İHTİYAÇLARI OLDUĞUNU EĞER BUNU HANIMLAR YAPMAYACAKSA KENDİLERİNİN BUNU YAPABİLECEKLERİ GÖRÜŞÜNÜ SAVUNUR TABİİ SÖNRADAN BİRÇOK TELKİNLER ALIR AMA BİLDİĞİNİ OKUMAYA DEVAM EDER BU OLAYDAN 1 AY KADAR SONRA NE GÖRSÜNLER ABİ HİZMETİ TAKMIŞ KOLUNA PASTANEYE DOĞRU YOL ALIRLAR

Yani uzak durmak lazım çok tehlikeli.Allah korusun...

GuLSerbeti

Well-known member
Yani uzak durmak lazım çok tehlikeli.Allah korusun...

Seytanin sagdan yaklasmasi denilen bu olsa gerek...
Nefsimizi islah etsin Rabbimiz, bizi Kendisinden baskasina birakmasin...

Hanim hizmetlerinin az oldugunu dusunen abiler varsa..kendi cabalarini daha da artirip beylere daha cok ulasmalilar..ki beyler de kendi hanim..anne..kiz..hala...teyze...yegen....kim varsa kendi yakinlarina ulassin... bu ise cozum ancak bu kadar..

niye nefsine guvenip kendilerini ortaya atiyorlar ki...
Allah hakki hak batili batil gormek nasib etsin hepimize... Aminnnnnnnn

Tarihci

Marmara Tarih
eveeettt yokluğumuzdan istifade taife i nisa vurmuş da vurmuş maşallah.. :)

şimdi sayın taifei nisa, erkek bu istediğiyle evlenir istediğine tebliğ eder :) bu işin şakası tabii

o pastaneye giden abi koluna almadan önce belki nikahına almış gidiyordur.. neden sui zann ediyorsunuz..

caizlik durumuna bakarsak, abinin o açık saçlara bakması da caiz değil o halde hiçbir açıkla evlenilmemesi lazımgelir çünkü evlenmeden önce yüzüne vs bakacaksın.. e açık diye bakamayacaksın o halde yan yana gelemeyeceksin konuşamayacaksın vs vs vs..

en güzeli efendimizin tavsiyesine hadisine uyamk ve dindar olanı tercih etmektir.. gülşerbetinin dediği gibi ekseriyette bu hizmet gayesiyle açıklarla ilgilenme şeytanın sağdan yaklaşmasıdır..