Şeker Hoca dan enstaneteneler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tarihci

Marmara Tarih
..

Şeker Hoca
> >>>
> >>>
> >>>Şeker Hoca bir alem hoca: 'Peygamberimiz yaşasaydı cipe
>binerdi, zaten devenin de iyisine binmiş!' diyor.
> >>>
> >>>Teravih namazında eli boş gelen kadınlara 'Televizyon
>programlarına börek çörek yapıp gidersiniz, buraya eliniz boş
>geliyorsunuz!' diye takılıyor.
> >>>
> >>>Söylediklerini oya sunuyor, Cuma namazının farzını kıldırıp
>'Memleketin 330 milyar dolar borcu var, haydi şimdi gidip çalışın!' diye
>cemaati işlerinin
> >>>başına gönderiyor.
> >>>
> >>>O Malatya'nın ünlü Şeker Camii'nin Şeker Hoca lakaplı imamı
>Celal Tigen. Basın Yayın Halkla İlişkiler mezunu. Yaşını sorduğumuzda '52
>modelim!' diyor.
> >>>
> >>>İşte sorular ve cevaplar:
> >>>
> >>>Cemaatiniz camiden taşıyormuş. Nedir bunun esbab-ı mucibesi?
> >>>
> >>>'Zebanilerden, cehennemde kaynayan kazanlardan, cehennem
> >>>ateşinde yananlardan bahsetmem. Cami korkutma yeri değil,
>sevdirme yeridir. Adam camiye zaten dert, ızdırap içinde geliyor. Bir de
>cehennemden mi bahsedeceğiz?'
> >>>
> >>>Camide promosyon uygulamanız varmış?
> >>>
> >>>'Gelenleri caminin monoton havasından kurtarmak lazım. Camiye
> >>>gelen çocuklara camiyi sevdirmek gerekir. Onlara sorular
>soruyorum, bilseler de bilmeseler de şehirler arası bilet, çeyrek,
>cumhuriyet altını
> >>>veriyorum.'
> >>>
> >>>Camilerde niye devamlı ayakkabılar çalınır?
> >>>
> >>>' Bizde ayakkabılar kaskoludur. Ayakkabısı çalınana ayakkabı
>alıyorum.'
> >>>
> >>>Hep böyle grand tuvalet mi giyersiniz?
> >>>
> >>>'İslam dini cübbe, sarık, takke ve tesbihten ibaret değildir.
> >>>Peygamberimiz sıcak iklimde yaşadığı için entari giymişti.
> >>>Kutuplarda yaşasa öyle mi giyecekti?'
> >>>
> >>>Hurafeler ve batıl inançlara niçin bu kadar itibar ediliyor?
> >>>
> >>>'Şiddetle karşıyım. Gidiyorlar türbelere, çaputlar
> >>>bağlıyorlar, ' Al sana göbek, ver bana bebek!' bunlarla
>uğraşıyorlar. Malatya'da
> >>>Keşşaf Baba Türbesi var. Bir baktım kadınlar türbenin
>etrafında neredeyse içki
> >>>kokteyli yapıyorlar. Yakını içki içen eline viski, şarap, rakı
>ne varsa mezara getirmiş. Şimdi bu adam kalksa bunları kovalasa haklı
>değil mi? Bunlar dini takvim yapraklarında, cami diplerinde öğrendikleri
>için oluyor.'
> >>>
> >>>Allah bilir sizin internet siteniz de vardır?
> >>>
> >>>'Cemaate; www.celalhoca.com.tr 'ye girin, sorular sorun dedim.
> >>>Cemaat araştırmış. 'Hocam bulamadık!' dediler. Sitem yok,
>espri yapmıştım.
> >>>Ama hazırlıkları yapılıyor, yakında olacak.'
> >>>
> >>>Cuma Namazının farzını kıldırıp cemaati gönderdiğiniz
> >>>oluyormuş, niye?
> >>>
> >>>'Bu memleketin 330 milyar dolar borcu var. Namazın farzını
> >>>kıldırdıktan sonra; 'Haydi şimdi gidin çalışın, memleket
>düzlüğe çıksın!' diyorum.'
> >>>
> >>>Sizden rahatsızlık duyanlar yok mu?
> >>>
> >>>'Neşeli şeyler anlatıyorum diye çok tepki verdiler. Dini
> >>>preslemişler, monoton hale getirmişler. İslam dini güler yüzlü
>bir din ama namazı bile somurtarak kılıyoruz.'
> >>>
> >>>Şeker Hoca devam ediyor:
> >>>
> >>>'Şeker Camii'ne yalınayak gelinmesini yasakladım. Ayağında
> >>>mantar, egzama, başka bir hastalık olabilir. İnsanlar o
>ayakla basılan yere
> >>>secde ediyorlar. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı'na cemaate
>galoş giydirelim dedim. Henüz alamadım ama 1000 tane alıp koyacağım
>camiye.'
> >>>
> >>>***
> >>>
> >>>'Bir gün sabah namazı için camiye gelmiştim. Üstünde hırka
>olan birini gördüm ama çok karanlıktı, tanıyamadım.'Kimisiniz?' dedim,
>'Turgut
> >>>Özal'ım' dedi. O sırada Başbakandı. Korumalarını atlatıp
>gelmiş. Annesi Hafize Hanım'la tanıştırıp aile imamları olmamı, dini
>konularda onları yönlendirmemi ve yılda 5 kere hatim indirmemi istedi.
>'Babam için 5 kere hatim indirmiyorum, ancak bir kere yapabilirim!' dedim.
>'Peki öldükten sonra mezarıma 5 yıl boyunca gelip dua okur musun?'
>dedi. 'Ya Amerika'da, Arabistan'da ölürseniz, nasıl geleyim?' dedim, onu
>da kabul etmedim.
> >>>Ama 4 yıl boyunca Özal ailesinin aile imamlığını yaptım.'
> >>>
> >>>***
> >>>
> >>>'Bir zaman cami yeni yapıldığı zamanlarda 4 avize gerekiyordu.
> >>>Halde çalışan birine; 'Sen camiye avizeleri getir, ben senin
>reklamını yapayım!'dedim. Cami doluyken cemaate; 'Namazın farzı kaç diye
>sorsam aranızda bilen olur, bilmeyen olur. Haydi ondan da vazgeçtim,
>abdestin farzını sorsam onu da bilen olur, bilmeyen olur..
> >>>Ama kaliteli, ucuz sebze ve meyvenin hal binası No:47 Şahin
> >>>Topaloğlu'nda satıldığını bilip oraya gidersiniz!' dedim. 15
>gün sonra avizeleri getirdi. 'Hocam, gelen giden benim dükkanı soruyor,
>caminin başka ihtiyacı var mı?' diye sordu.'
> >>>
> >>>***
> >>>
> >>>'Bir ara dünya kupası maçı vardı. Birkaç rütbeli kişi teravih
> >>>namazını da, maçı da kaçırmak istemiyordu. 'Hocam ne
>yapacağız?' diye sordular. 'Teravihe gelin, hızlı kıldırıp sizi maça
>yetiştiririm!' dedim. Birkaç rekatı hızlı hızlı kıldırdım. Sonra biraz
>rolantiye almışım. Maça geciktiler.
> >>>'Hocam ne yaptın? İyi gidiyordun, sonra birden yavaşladın?'
>dediler. 'Yahu
> >>>radara yakalandık! Görmediniz mi, cemaatin arasında Malatya
>Müftüsü vardı?' dedim

FaKiR

Meþveret Bþk.
> >>>'Hocam ne yaptın? İyi gidiyordun, sonra birden yavaşladın?'
>dediler. 'Yahu
> >>>radara yakalandık! Görmediniz mi, cemaatin arasında Malatya
>Müftüsü vardı?' dedim

seker hoca dikkatli surucu masallah,
2 tarifinda gonlunu hoc tutuyor :)

L

lacvrt

Misafir
Hımmm bu hoca bana erzurumlu naim hocayı hatırlattı kendisini sevgiyle anıyorum.Ama biz ateistler bu tür hocaları gercek musluman saymayız (modifiye ) musluman bunlarislammı oldugundan farklı göstermeye calışıyorlar yinede severim böyle hocalarıkeşke bu tür hocalar artsa bizimde islamla bir sorunumuz kalmaz.

GuLSerbeti

Well-known member
Hımmm bu hoca bana erzurumlu naim hocayı hatırlattı kendisini sevgiyle anıyorum.Ama biz ateistler bu tür hocaları gercek musluman saymayız (modifiye ) musluman bunlarislammı oldugundan farklı göstermeye calışıyorlar yinede severim böyle hocalarıkeşke bu tür hocalar artsa bizimde islamla bir sorunumuz kalmaz.

Gercek Musluman nedir acaba ???.... Islami dogru yasayan....!!!! dir degilmi...

bu adamin nesi yanlis... Islama aykiri bir sey mi yapmis... yapmissa biz nicin sevelim... ? ve konusunu nicin buraya yazalim.. bu adamin yaptigi Islama aykiri seklide bradaki arkadaslardan bir tepki gordunuz, yada okudunuzmu ki bu insanin davranislarinin Islama aykiri oldugunu soylediniz ??

Kaldi ki oldugundan farkli nicin gostersinler ? boyle bir davranis... Islama aykiridir... ve sizinde dediginiz gibi Gercek bir Muslumanin harci degildir... !

:) Sizin Islamla ne gibi Sorunlariniz var..... pardon asil soru su olmali; sizin Musluman gecinen insanlarla probleminiz var da... bunun sebebini Islam olarak mi goruyorsunuz ?

bir kisinin yanlisini onun ideolojisine yuklemek; akil kâri mi...
once sorun; adam bu davranisini dini/ideolojisi istedigi, uygun gordugu icin mi yapiyor ? muhtemelen evet gibi bir cevap alirsiniz sordugunuzda.... ama Siz arastirin bakalim Islam yada o ideoloji gercekten boyle mi ongoruyor... ??

aslinda su konuda haklisiniz... cogu insan dinin ne istedigini, ne icin oldugunu, neye yaradigini bilmiyor.... koru korune pratik yapiyor....

bu kisinin (kendi bilgisizligi sonucu) yaptigi yanlis davranislar...(kendi dininde aykiri yada yanlis olsada) onyargili insanlari ve dahi o ideolojiye/ dine dusmanligi olan kisileri sevindiriyor... Turkiyede herzaman oldugu gibi Propaganda malzemesi olarak kullaniliyor bu tur cahil, samimiyetsiz ve bazende kasitli hareketler !

Islam dininin Ne oldugunu arastirin... once... hele bu zamanin insanlarina hiiccc bakmayin !!!

kisi ne yaparsa kendisi icin yapar.... karsiligini kendisi bulur...

ölüm vakti tek basinizasiniz... yoldas, yandas, arkadas, aile... bunlarin hicbirisi size fayda vermez o zaman.... sadece siz varsınız o olayı bizzat yaşayan...

bunlari soylemem.... sizin samimi bir arastirma icine girmenizi istemem icindir...

Riyakarlari bende, dinim de sevmez... sizde sevmem demistiniz.... sanirim; kimse sevmez... insanin dogasina; fitratina aykiri cunku.... bu sözünüz bana sizin samimi bir ınsan oldugunuzu düşündürdü...

Hakliya hangi görüşte olursa olsun; hakkini vermek lazim....

saygilar

.

hulusi

Well-known member
Azamet ve kibriya ve nihayetsizlik noktasında, ya gaflete veya mâsiyete veya maddiyata dalmak sebebiyle darlaşan akıllar, azametli meseleleri ihata edemediklerind en, bir gurur-u ilmî ile inkâra saparlar ve nefyederler. Evet, o mânen sıkışmış ve kurumuş akıllarına ve bozulmuş ve mâneviyatta ölmüş olan kalblerine, çok geniş ve derin ve ihatalı olan imanî mes'eleleri sığıştıramadıklarından, kendilerini küfre ve dalâlete atarlar, boğulurlar.

L

lacvrt

Misafir
Gercek Musluman nedir acaba ???.... Islami dogru yasayan....!!!! dir degilmi...

bu adamin nesi yanlis... Islama aykiri bir sey mi yapmis... yapmissa biz nicin sevelim... ? ve konusunu nicin buraya yazalim.. bu adamin yaptigi Islama aykiri seklide bradaki arkadaslardan bir tepki gordunuz, yada okudunuzmu ki bu insanin davranislarinin Islama aykiri oldugunu soylediniz ??

Kaldi ki oldugundan farkli nicin gostersinler ? boyle bir davranis... Islama aykiridir... ve sizinde dediginiz gibi Gercek bir Muslumanin harci degildir... !

:) Sizin Islamla ne gibi Sorunlariniz var..... pardon asil soru su olmali; sizin Musluman gecinen insanlarla probleminiz var da... bunun sebebini Islam olarak mi goruyorsunuz ?

bir kisinin yanlisini onun ideolojisine yuklemek; akil kâri mi...
once sorun; adam bu davranisini dini/ideolojisi istedigi, uygun gordugu icin mi yapiyor ? muhtemelen evet gibi bir cevap alirsiniz sordugunuzda.... ama Siz arastirin bakalim Islam yada o ideoloji gercekten boyle mi ongoruyor... ??

aslinda su konuda haklisiniz... cogu insan dinin ne istedigini, ne icin oldugunu, neye yaradigini bilmiyor.... koru korune pratik yapiyor....

bu kisinin (kendi bilgisizligi sonucu) yaptigi yanlis davranislar...(kendi dininde aykiri yada yanlis olsada) onyargili insanlari ve dahi o ideolojiye/ dine dusmanligi olan kisileri sevindiriyor... Turkiyede herzaman oldugu gibi Propaganda malzemesi olarak kullaniliyor bu tur cahil, samimiyetsiz ve bazende kasitli hareketler !

Islam dininin Ne oldugunu arastirin... once... hele bu zamanin insanlarina hiiccc bakmayin !!!

kisi ne yaparsa kendisi icin yapar.... karsiligini kendisi bulur...

ölüm vakti tek basinizasiniz... yoldas, yandas, arkadas, aile... bunlarin hicbirisi size fayda vermez o zaman.... sadece siz varsınız o olayı bizzat yaşayan...

bunlari soylemem.... sizin samimi bir arastirma icine girmenizi istemem icindir...

Riyakarlari bende, dinim de sevmez... sizde sevmem demistiniz.... sanirim; kimse sevmez... insanin dogasina; fitratina aykiri cunku.... bu sözünüz bana sizin samimi bir ınsan oldugunuzu düşündürdü...

Hakliya hangi görüşte olursa olsun; hakkini vermek lazim....

saygilar

.

Siz ateistleri tanımıyorsunuz ama biz muslumanları cok iy tanıyoruz kendimden örnek vereyim ben erzurum dogumlu 33 yaşında ateist bir adamım muhtemelen sizler bizim kendi zevklerimiz ugruna ateist oldugumuzu düşünüyorsunuz oysa bir ateiste neden ateist oldun sorusunu sorarasanızalacagınız cevap kuranı okudum bu yüzden ateist oldum. emin olun ateistlerinbüyük cogunlugu size bu cevabı verirler ben kuranın mealini okudugumda sadece 13 yaşındaydım muslumanlar icinde 90 yaşında olup kuran okumayan insanlar var üstelik ben kırkıncı hocanın erzurum daki karanlık kumbetin hemen yanındaki medresesine gitmiş sohbetlerine katılmışlıgım var ayetleri inceledigim gibi hadisleride incelerim sahih buhariyi hakimi tirmıziyikurtubiyi okuyorum yanlış anlama cok bilgili bir insan oldugumu idda etmiyorumama islam cahili bir adamda degilim ben muslumana karşı bir duruşum yoksonucta ailem musluman kendi aileme düşman olmam düşünülebilinirmi?ben islamı hangi sebeble sevmedigimi burda söyleyebilir hata bunlarıayet ve hadislerle savunabilirim ama bu islamı eleştirmek olurböylece sizin degerlerinize saygısızlık etmiş olurum ben zaten ateist forumdaislamı muslumanlar ile tartışıyorum, burda kendime farklı bir misyon üstlendimyukarda anlatılan hoca bana göre tam bir musluman degil kendime göre gecerli nedenlerim var bu konuyu tartışmak isterseniz sizi başka bir foruma davet edebilirim ama burda tartışıp diger üyeleri rahatsız etmek istemem bu konuda beni anlayışla karşılayacagınızı umuyorumbirşey daha belirtmekte fayda görüyorum bahsi gecen hocaların türkiyeye faydalı olacagına inanıyorum ben dinin siyaset masalarından ticaretyerlerindenmenfaatci şeyhlerin ellerinden kurtarıp kulu ile allahı arasında kalırsa ülke olarak daha ileriye gidecegimizi düşünüyorum. sizin islamdinini cok sevdiginizi biliyorum bende diyorumki gelin şu islam dinini yobazların elinden kurtaralıminsanların vicdanına bırakalım işte o zaman benimde islamla bir problemim kalmaz başını örtmek istiyen insanın yanında olurum....Saygılar

GuLSerbeti

Well-known member
Siz ateistleri tanımıyorsunuz ama biz muslumanları cok iy tanıyoruz kendimden örnek vereyim ben erzurum dogumlu 33 yaşında ateist bir adamım muhtemelen sizler bizim kendi zevklerimiz ugruna ateist oldugumuzu düşünüyorsunuz oysa bir ateiste neden ateist oldun sorusunu sorarasanızalacagınız cevap kuranı okudum bu yüzden ateist oldum. emin olun ateistlerinbüyük cogunlugu size bu cevabı verirler ben kuranın mealini okudugumda sadece 13 yaşındaydım muslumanlar icinde 90 yaşında olup kuran okumayan insanlar var üstelik ben kırkıncı hocanın erzurum daki karanlık kumbetin hemen yanındaki medresesine gitmiş sohbetlerine katılmışlıgım var ayetleri inceledigim gibi hadisleride incelerim sahih buhariyi hakimi tirmıziyikurtubiyi okuyorum yanlış anlama cok bilgili bir insan oldugumu idda etmiyorumama islam cahili bir adamda degilim ben muslumana karşı bir duruşum yoksonucta ailem musluman kendi aileme düşman olmam düşünülebilinirmi?ben islamı hangi sebeble sevmedigimi burda söyleyebilir hata bunlarıayet ve hadislerle savunabilirim ama bu islamı eleştirmek olurböylece sizin degerlerinize saygısızlık etmiş olurum ben zaten ateist forumdaislamı muslumanlar ile tartışıyorum, burda kendime farklı bir misyon üstlendimyukarda anlatılan hoca bana göre tam bir musluman degil kendime göre gecerli nedenlerim var bu konuyu tartışmak isterseniz sizi başka bir foruma davet edebilirim ama burda tartışıp diger üyeleri rahatsız etmek istemem bu konuda beni anlayışla karşılayacagınızı umuyorumbirşey daha belirtmekte fayda görüyorum bahsi gecen hocaların türkiyeye faydalı olacagına inanıyorum ben dinin siyaset masalarından ticaretyerlerindenmenfaatci şeyhlerin ellerinden kurtarıp kulu ile allahı arasında kalırsa ülke olarak daha ileriye gidecegimizi düşünüyorum. sizin islamdinini cok sevdiginizi biliyorum bende diyorumki gelin şu islam dinini yobazların elinden kurtaralıminsanların vicdanına bırakalım işte o zaman benimde islamla bir problemim kalmaz başını örtmek istiyen insanın yanında olurum....Saygılar

Siz Kur'ani okurken..... O'nu gonderen Allah' a iman ettiniz mi ?

Allah'in varligina inanmiyorsaniz.... okuduklariniz sizin icin ne ifade ediyordu ?? ne niyet ve amacla ile okudunuz ??

size kucuk bir akil verilmis.. cuz-i bir dusunce... (yanlis anlamayin; butun insanlara boyle)

ve siz o akil(?) ile O Akli vereni mi sorguluyorsunuz... ???

1400 sene once insanin yaratilisini; uzayin genisledigini, parmak uclarinda ki izleri kimler biliyordu ??? Bunlar hep ayet(ibret) olarak gecer Kur'ani Kerimde.. insanlari dusunmeye ve akletmeye davet eder bu sekilde orneklerle..

bence biraz daha samimi olmaniz gerek...

iman yurek ister... Allah hidayet etsin ins...amin

hayati ciddiye alsaniz biraz, sizin icin daha iyi olur... yoksa ciddiyet mi korkutuyor...

Gunese gozunuzu kaparsaniz, sadece kendinize gece yaparsiniz....

burada fikirlerinizi anlatabilir, yada sorabilirsiniz...

Tartismalar eger Gercek ve Samimi ogrenme, bilgilenme... UFKUNU ACMA... gibi Niyetlerle yapilirsa... Faydalidir.. aksi halde kuru gurultu, ve karsilikli rencide olmak soz konusudur...

bu arada; Kendini arayan adam, Duzceli Mehmet gibi kitablari tavsiye ederim, cok istifade edebilecegiMiz kitablar; yazari Halit Ertugrul...

ve birakinda islami yobaz(?)larin elinden biz kurtaralim... :) islamla olan problem diyorsunuz, nedir problem ??????
saygilar

ebrar172

Well-known member

siz müslümanları tanıyorsunuz...fakat biz ateistleri tanımıyoruz...bu kanıya nerden vardınız...?

kendi şahsıma benim ateist akrabam bile var...ve ateistlerin fikir yapılarını ateist olma nedenlerini çok çok iyi biliyorum...şimdi burada detaya girmiyeceğim...

fakat yukarıdaki yazıda ticaret yapan şeyhlerden yobazlardan sahteliklerden,islam dininin bilinmemesinden bahsetmişsiniz..bu bahsettikleriniz islamı bağlayan hatalar ayıplar diil kişilerin kenditasarruflarıdır..müslüman olan herkes melek olacak kanat takıp uçacak diye bir kaide yoktur..tabiki kişiler islama yakışır davranmalıdırlar...elbetteki kişilerin kusurları olacaktır fakat anlamadığım b u nasıl islama mal edilir..

velevki bir ateist hırsız ,dolandırıcı,sahtekar ise ben bütün atesitler hırsızdır diyemezsem..sizde yanlış yapan müslümanlar sebebiyle islamiyete aynı su-i zan'ı yapamazsınız...

kaldıki sizinle beraber başortüsü mücadelesi veririm diyorsunuz...oysaki benim tanıdığım ateistlerin en birinci meselesi hep başörtüsüdür...bunu en temel problem olarak görürler hatta yobazlık sembolü varsayarlar...tabiki sizin şahsınızla ilgili konuşamam..fakat tanıdıklarım böyleydi...

diyorsunuzki size ayetlerle ispatlarım...o ayetleride biliyorum...ve inanın o ayetlerle hiçbir bilinçli müslüman ateist olmaz...örneklersek ayetler çok farklı bir mevzudan bahsederken ateist kişiler alıyorlar o ayeti bambaşka bir mevzuya uyarlıyorlar...ve ne oluyor hayatında kuran okumamış meal okumamış bilinçsiz müslüman diyorki oooooo aman ALLAH buda ne...
çünkü bilmiyorki o ayet ne hangi mevzu için inmiş ateist şahıs onu hangi manaya sokmuş...

kısacası siz iyi niyetli olabilirsiniz elbette neden olmasın...
fakat lütfen okuduklarınızı iyi düşünün hatta size acizane bir tavsiye tekrar baştan okuyun ....önyargısızca sadece anlayabilmek için okuyun...

diyorsunuzki size saygı duyuyorum...çok güzel...
fakat aynısını benden beklemeyin ...ben ateizme saygı duyamam...sadece tahammul ederim...sizin kişiliğinize saygı duyabilirim iyi bir insansınızdır o ayrı...fakat ateizme asla saygı duyamam...:cool:

dilerim son gelmeden hidayet gelir...selam ve dua ile...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
@lacvrt ;

Mesajlarınızı okudum ancak birbiri ile çelişdiğini görüyorum . Bunun yanında üslübünuzu korumanız ve duruşunuzu korumanız iyi bir taraf. Birde ateizm forumundan bahsetmişsiniz.Size ait forumunuzuda biliyor ve bura ile alakalı hangi konular ilede ilgilendiğinizi biliyoruz..

Ben yukarıda saydıklarımız ile ilgilenmiyorum. İlgilendiğim husus siz islam noktasında bilmek istediğiniz bir husus olur ise işde o zaman ilgilenebiliriz.

mazi

Well-known member
Lacvrt....öncelikle sana şunu belirteyimm ne islami konularda bir otoriteyim,nede bu forumda görevli etkili –yetkili biriyim.şunu bilinki hata ve yanlışlarım ne islamı nede bu forumu bağlamaz..
Zaten bu forumda en azından görevli olmuş olsam sizin istediğiniz izne asla müsaade etmezdim...çünki siz gelmiş diyorsunuzki ben islam karşıtı bir ateistim..ateistin tabiki islaması hristiyana sı vs... karşısı olmaz ateistler tabiki tüm dinlere ve özelliklede semavi dinlere karşıdır.. diyorsunuzki “islamı yobazlardan kurtaralım..”anne ve babanızın dini oldugundanmı islama torpil yapıyosunuz öncelik vermişsiniz musevilige –isevilige ve digerlerine sonra geçeceksiniz sanırım : )
.....sanki tek derdiniz müslümanlar arasındaki yobaz tabir ettiğiniz kişilermiş gibi,ne yani onlar olmasa sanki müslümanmı olacaksınız .gerçi sizin kastınızı ben gayet iyi anlıyorum fakat hadi bir an kandık diyelim anlamında soruyorum : )

Neden izin vermez-dime dönecek olursak...çünki siz kendinizinde belirttiği gibi “ateist”siniz biliyosunuzki bunun islam literatüründe karşılığı”kafir” demektir...kafir oldugunuzu söylediğinizden degil zaten benim karşı oluşum siz devamında diyorsunuzki “ben aslında müslümandım fakat red ettim ve dinsizliği seçtimm...müslümanken ister başka bir dini seçin ister dinsizligi seçin islamdininden çıkmışsınız sonuçta...bizim dinimizde sizin pozisyonunuzdakilere “mürted” denirki islamı yönetimlerde mürted”lerin hükmü size agır gelir mutlaka..aslında siz müslüman bir aileden dogup müslüman yaşayıp sonradan inkara yöneldiğiniz için sizin durumunuza “ridded” de denir...kavramlardan ziyade kasteddiğim şudurki siz ögrenmek için gelmemişsiniz tartışmak için gelmişsiniz.. siz yada bir başkası islamı tartışamassınız inanırsınız yada inanmassınız... dileyen inanır dileyen inanmaz..inanın size asla bu forumda izin vermezdim.. ama dedimya bende sadece bir üyeyim bu forumda..
İnancım geregi biliyosun ki kafirleri kendimize dost edinemiyoruz bizler tabi bu demek degildirki illada düşman olarak görecegiz...
Siz islam dışı bir inanışa yada inançsızlıga tabi olmuş olsaydınız sadece “tebliğ” adına sizi bu konularda muhatap almak normal olabilirdi aslında ama,Siz zaten kendi tabirlerinizlede islamı çok iyi bilen kuranı kerimi okumuş..bizim hadis alimlerimizin yazılarını bilen birisiniz ..ve ateistlerin islamı ögrendikleri için ateizmi seçtiklerini söyleyerekde komik bir duruma düşmüş oluyorsunuz espri yapmamışsanız şayett..
...bunu yazarken sizin üslupla alakalı yazınızıda okudum siz orada uslubunuzu bozmamışsınız bence uslubunuzu ortaya koymuşsunuz.. çakma ateist tabirinizide çok begendim açıkcası.. inançsızlıktaki zayıf inançı kastediyorsunuz(ya ne kadar anlamsız oldu inançsızlıktaki inanç- ama başka nasıl ifade edilirki)..rencide etmek için demiyorum asla ama size bakış açım sizin tabirinizle söyleyeyim yada benzeri.. çakma degilde –çıkma müslümandınız demekkii...bizde senin bulundugun ithama benzer bi ithamda bulunalımm.. bende sizin gibi ateistler gördümm....:)

onca okudum ve okuyorum dediğin kaynak eserleri gerçekten okuyorsan ki okudugunu kabul ediyorum..keşke okurken şartlanmış olarak degilde en azından tartmak amaçlı okusaydın belki faydası olurdu...sen sabahlara kadar okudugun kitapları belirttiğin gibi ögrenmek için degil sana karşı muhalefette bulunanlara karşı savunma amaçlı sözüm ona açık aramak için okumuşsun..tam anlaşılsın için şöyle basit bir örnek vereyim..hani derlerya bir ögretmen yazılı kagıdını okurken sırf hata bulmak için okursa ayrı iyi niyet ve hoş görü çerçevesinde okursa ayrı not ortaya çıkar diye...onun misali siz eger sadece eleştirmek için degilde en azından yargılamak için okumuş olsaydınız belki şuan farklı noktada olurdunuz...ama biz biliyoruz ki allah istediğini hidayete erdiriyor ama tabiki bu bizim tabirimiz yani inananların yani islama tabi müslümanların..eminim bunların hepsinede verilecek cevaplarınız vardır.. : )

gözleri kör,kulakları sagır olmayanlardan ve kalbine iman verilmiş hidayete erdirilmiş olanlardan olmuş olmanızın bize şahsi bir çıkarı olmadıgı halde bizce kurtuluşa erenlerden olmuş olmanızı istememizin takdir edersiniz yada etmessiniz sizin bileceginiz bir şey,bir maddi getirisi yoktur..sonuçta bunu sizin kurtuluşunuz olduguna inandıgımızdan istemekteyiz.. ama sizin ateist olunmasında ne gibi bir maddi çıkarınız(manevi inancınız olmadıgından diyorum )var bilemiyorum bagışlayın ama sadece kendinizi tatmin dir diye düşünüyorum...degilsede ne önemi var zatenn..

bakın sonuçta çok uzatmak istemiyorum ve inanç konusunda sizle muhatap olmakta istemiyorum fakat isterdimki siz islamı inkar etmemiş olsaydınız hatta tüm insanlık için isterdim bunuuu...herkes müslüman olsun ve müslümanca yaşasın.. ama sonuçta bu zaten mümkün degil.. öyle olmuş olsa cehennem kavramının-cennet kavramının ne önemi olurdu demi ama..tabiki siz bu kavramlarada inanmadıgınızdan yok sayabilirsiniz.
.
çok klasik olacak belki ama (kesinlikle hiçbir şüphem olmamakla beraber)ahiret hayatı yoksa bizim pek bir kaybımız olmayacak dünyada faydasını gördüklerimizle yetinecegiz demektir.ki buda az bir kazanım degil sonuçta ama düşün eğer varsa diyee..işin harap görünüyorr....tabiki asla bu şu demek degil inandım müslümanım diyen herkesin işi kolay demiyorum..teferruatlara inmememin sebebi zaten siz hani islamı çok iyi biliyosunuz ya ondan....
bizler hz ömerin verdiği örnekte oldugu kadar cehenneme gidecegimizden korkar ve yine aynı örnekteki kadar cennete girecegimizden ümitli oluruz.. hz ömer derki”deselerki bir kişi cehenneme girecek benimdir diye korkarım fakat yine deselerki bir kişi cennete girecektir yine o bir kişi benimdir diye ümit ederim..”
hiç istemediğim halde konuyu uzatmış oldum.. ama hasılı kelam şu ki sizin bu forumda gelip islamı ve müslümanları eleştiriyor olmanız hoş degil..müslümanlar arasındaki sizin begenmediğiniz kesim kesin bilmiyorum fakat galiba takva olanları kastediyorsunuz... farklı bişey de beklemiyorum zaten...

“allah dilediğini hidayete erdirir” vesselam..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Kusura bakmayın boyut tartışma platformundan ve konu ile alakasından uzaklaşıp daha çok şahsileştirmeye gidilmiş sen müslüman ben ateist perspektifinde ilerliyor ve ilerlicek gibide. Bir önceki mesajımda belirttiğim durum seyrederse mudahele etmeyiz ancak bu gibi şahsileştirmeye gidilirse kapatılabilir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...