Onun Gibi Sevebilirmiyiz?

sahici159

Well-known member
ONUN GİBİ SEVEBİLİR MİYİZ??Adı:Sümeyra…Orta yaşlı bir kadın. Uhud Savaşına kocası ve kardeşini yollamış. Müminler ciddi bir bozgun yaşamışlar, Rasülün öldüğü haberi yayılmış Medine’ye.Şehitler gömülüyor bir bir. Kadınlar, çocuklar eşlerini, babalarını arıyor kan gölleri arasında. Cepheye koşan Sümeyra da onlardan biri. Hikayesini şair Erdem Bayazıt’ın dizelerinden okuyalım:Uhud'danKoşup gelenBirkaç müslüman:Eyvahlar olsun, eyvahlar olsunYeryüzü efendisini kaybettieyvahlar olsun!Sümeyra kadın ekmek yapıyorduElleri sakindiGözleri dalıp gidiyorduSanki maverayı seyrediyorduİçinde bir mahşer kaynıyorduYüreğinde Uhud dalgalanıyordu.Apansız sıçradıÇocukların göz nuru gençlerin yürek aydınlığıİhtiyarların dilde duası gönülde umuduEvrenin efendisine ne olmuştu.Ona bir hal mi olmuştu.Sıçradı kalktı Sümeyra kadınBaşörtüsü havada dalgalanıyorduUnlar toprağa saçıldı, küller hamura karıştıMedine sokakları hızla kayıyorduevler bir bir tükeniyorduSümeyra kadın bendinden boşanmıştıBağrını döğüyordu.Sonra Uhud göründüSonra müminlerden bir kalabalık gördüKoştu yanlarına erişti-Rasulullah nerede ?Dediler:-Ey Sümeyra başın sağolsunBilmiyoruz Rasulullah neredeAma bu gömdüğümüz kardeşindir, katında Şehittir.Sümeyra dedi: RahimdirOna bu rütbeMubarek olsunama ben Rasulullahı soruyorum.Sümeyra seğirttiGitti gittiYeniden bir topluluk gördüDurmayıp sordu:-Rasulullah nerede ?Dedi Müminler:-Bilmiyoruz ama gömdüğümüz erkeğindirMuradına erendirElbisesiyle gömülendir.Dedi Sümeyra :-Hamd olsun, ona şehitlik kutlu olsunAma bir haber verinRasulullah nerede ?Sonra gördü Onu-Hamd olsunDostlarını gördü-Hamd olsunBuluştularGörüştülerBiliştiler Müminler-Hamd olsunYaratana Hamd olsunYaratıp imtihan edeneİmtihandan geçirip zafere erdireneBilinçleri bileyip sabırlar vereneRahman olanaRahim olanaMuin olanaHamd olsun.Onun gibi sevebilir misiniz Rasülullahı? Yoksa çok mu abartılı buldunuz?.. Aslında Rasülullah hepimizden istiyor bu sevgiyi. İstiyor ki;imanımız tam olsun. İşte hadis:"HİÇBİR KUL, BEN KENDİSİNE AİLE EFRADINDAN, MALINDAN VE BÜTÜN İNSANLARDAN DAHA SEVGİLİ OLMADIKÇA İMAN ETMİŞ OLMAZ."(Müslim- 62)