Dindarlık artıyor mu?

Hamiyetkar

Well-known member
Arkadaşlar;

şöyle bir münazara konusu açsak ve fikirlerimizi paylaşsak nasıl olur, ta ki barika-ı hakikat tecelli etsin!

"DİNDARLIK ARTIYOR MU?"

Hamiyetkar

Well-known member
sanırım yanlış yerde konuyu açtım..

sehven hıristiyanlık bölümümünde konuyu açmışım..

islâmiyet açısından duruma bakalım..

muhabbetle.

Hamiyetkar

Well-known member
etrafıma bakıyorum da (ki bu bakış, bakış açımla da direkt alakalı) hakikaten şuurlu, bilgili, imanlı insanların sayısı artıyor..
ve bu artış normal nüfus artışıyla parellelik arz eden alelade bir artış da değil..
eskiden örfî/geleneksel bir dindarlık vardı ama şimdi ise bilgiye dayanan, temeli olan, kitabı referans alan kaliteli bir dindarlık var...
ama şu da bir vakıa ki sefahet, dalalet, küfür de her geçen gün artıyor ve yayılıyor..
şimdilil sohbetin başında söyleyeceğim şu ki; evet, gerek türkiyede gerekse de dünyada dindarlık artıyor..

Hamiyetkar

Well-known member
İnşallah dediğiniz gibidir ve de öle olur. Lakin dindarlıkdan kasıt nedir ? Allahı ve dini islamı bilmek mi ? Yoksa hem bilip hemde yaşamak mı ?

işte orada sükut!

evet, çok önemli bir hususu vurgulamışsın: bilmek mi? yaşamak mı?

şeytan da biliyordu ama yaşamıyordu!

sanırım bunu fifti fifti (yani hem bilemk hem yaşamak) manasında kullandım.

SaYa

Well-known member
etrafıma bakıyorum da (ki bu bakış, bakış açımla da direkt alakalı) hakikaten şuurlu, bilgili, imanlı insanların sayısı artıyor..
ve bu artış normal nüfus artışıyla parellelik arz eden alelade bir artış da değil..
eskiden örfî/geleneksel bir dindarlık vardı ama şimdi ise bilgiye dayanan, temeli olan, kitabı referans alan kaliteli bir dindarlık var...
ama şu da bir vakıa ki sefahet, dalalet, küfür de her geçen gün artıyor ve yayılıyor..
şimdilil sohbetin başında söyleyeceğim şu ki; evet, gerek türkiyede gerekse de dünyada dindarlık artıyor..

dindarlık artıyor evet.... bende böle düşünüyorum.... bilinçli dindarların çoğaldığı inancındayım... bunu da okumanın ve kültür seviyesinin yükselmesine bağlıyorum... insanlar okudukça gerçeklerin farkına varıyorlar ....tek gerçek de İSLAM olunca ........

Hamiyetkar

Well-known member
insanın aklına şu soru da gelmiyor değil;

evet, ben benim de şahsi kanaatinm dindarlık artıyor, çünkü artık çağ bilgi çağı ve insanlar herşeyi öğrenior, yani hakikatleri kimse gizleyemiyor..

e peki dindarlık gitgite artıyorsa insanlarda, kıyamet niçin kopacak?

ebrar172

Well-known member
insanın aklına şu soru da gelmiyor değil;

evet, ben benim de şahsi kanaatinm dindarlık artıyor, çünkü artık çağ bilgi çağı ve insanlar herşeyi öğrenior, yani hakikatleri kimse gizleyemiyor..

e peki dindarlık gitgite artıyorsa insanlarda, kıyamet niçin kopacak?

tıpta bir sendrom vardır yalancı iyileşme diyebiliriz bu sendroma...kanser hastaları ölmeye yaklaştıklarında o kadar iyi görünmeye başlarki sevinirsiniz iyileşti diye..eski sağlıklı haline dönmüştür beden...fakat bu iyileşme sendromundan kısa bir süre sonra hasta kaybedilir...bunu doktorlar iyi bilir... hasta bilmez umutlanır kurtuldum diye... birden bire herşey tersine döner hatta o kadar çabuk değişirki bu iyileşme hali hasta şaşırmaya bile fırsat bulamadan bu dünyayı terk eder...:cool:

Hamiyetkar

Well-known member
tıpta bir sendrom vardır yalancı iyileşme diyebiliriz bu sendroma...kanser hastaları ölmeye yaklaştıklarında o kadar iyi görünmeye başlarki sevinirsiniz iyileşti diye..eski sağlıklı haline dönmüştür beden...fakat bu iyileşme sendromundan kısa bir süre sonra hasta kaybedilir...bunu doktorlar iyi bilir... hasta bilmez umutlanır kurtuldum diye... birden bire herşey tersine döner hatta o kadar çabuk değişirki bu iyileşme hali hasta şaşırmaya bile fırsat bulamadan bu dünyayı terk eder...:cool:

tam 12'den bir tespit!

bravo!

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Gerek gerçek hayatta gerek ise sanalda bir çok kesim tarikat veya cemaat ile ya yakından yada uzakdan gözlemlerimiz oldu. Gördüğümüz kadarıyla tarikatlardan ziyade cemaat adı aldındakilerin cemaate gidenlerin ibadete olan yatkınlıkları tarikattakilerden daha az gibi . Mesela tarikata bağlı olanların en önemli meselesi ibadettir...Ancak bazı cemaatlerde böle değil farklı bir tarzları var kendileri için önemli olan dava ne ise öncelikle o işe girilmekde .. Her sözün hak olsun fakat her hakkı sölemeye senin hakkın yokdur kıssası ile ayrıntıya girmiyorum lakin arife tarif gerekmez.. Ama bunu kendi bağlı bulunduğum cemaatim adına sölemiyorum..

Diğer bir yandan dindarlık konusunu 30 yaş üzeri ile düşünürsek .. hassaten Anadolu daki yaşlılarımız dini farz ve sünnetleri ile bilememekde ancak imkanları dahilinde bir süre ile bir namaz kılmak büyük gunah ve haramları ve Allah korkusunu bilmekdeler çünkü kendi genclik zamanlarında bilgili alim kişilerin olmaması buyuklerinden bildikleri kadarıyla yetinmesi ve bunun yanında dinsizlik cereyanın en ateşli olduğu zamanlar olmasıdır. Lakin şimdi o zamanki gencler şimdi dinlerini öğrenmekde ve ellerinden geldikce itina göstermekdeler. Buna vesile olan cemat ve tarikatlara hassaten Ustadım Bediüzzamandan Allah razı olsun...

Hamiyetkar

Well-known member
Gerek gerçek hayatta gerek ise sanalda bir çok kesim tarikat veya cemaat ile ya yakından yada uzakdan gözlemlerimiz oldu. Gördüğümüz kadarıyla tarikatlardan ziyade cemaat adı aldındakilerin cemaate gidenlerin ibadete olan yatkınlıkları tarikattakilerden daha az gibi . Mesela tarikata bağlı olanların en önemli meselesi ibadettir...Ancak bazı cemaatlerde böle değil farklı bir tarzları var kendileri için önemli olan dava ne ise öncelikle o işe girilmekde .. Her sözün hak olsun fakat her hakkı sölemeye senin hakkın yokdur kıssası ile ayrıntıya girmiyorum lakin arife tarif gerekmez.. Ama bunu kendi bağlı bulunduğum cemaatim adına sölemiyorum..

Diğer bir yandan dindarlık konusunu 30 yaş üzeri ile düşünürsek .. hassaten Anadolu daki yaşlılarımız dini farz ve sünnetleri ile bilememekde ancak imkanları dahilinde bir süre ile bir namaz kılmak büyük gunah ve haramları ve Allah korkusunu bilmekdeler çünkü kendi genclik zamanlarında bilgili alim kişilerin olmaması buyuklerinden bildikleri kadarıyla yetinmesi ve bunun yanında dinsizlik cereyanın en ateşli olduğu zamanlar olmasıdır. Lakin şimdi o zamanki gencler şimdi dinlerini öğrenmekde ve ellerinden geldikce itina göstermekdeler. Buna vesile olan cemat ve tarikatlara hassaten Ustadım Bediüzzamandan Allah razı olsun...

birinci paragrafta bahsettiğin hususa değinirsek; sanırım dindarlık kavramına nasıl bir anlam yüklediğimiz ile de alakalı bu dindarlık meselesi..

nedir dindarlık?
ölçüsü nedir?
her zaman göre ayrı bir dindarlık şekli varmı?
dindar sayılmanın asgari şartları nelerdir?
neler / hangi davranışlar dindarlığa muhaliftir?
dünyevi işlerle çok iştigal edenler de dindar olabilirler mi?
"hizmet için her yol mübahtır" düsturu dindarlıkla izah edilebilir mi?
?

T

Türhanoðlu

Misafir
Dindarlık artmıyor zaten hep vardı, sadece açığa çıkmıyordu. Türkiyede dinle uzaktan yakından alakası olmayan gibi gözken bir insanın bile içinde çok sayıda din/İslam kırıntısı mevcuttur.

Şahit olduğum bir olayı anlatayım:
Geçen yıl çalıştığım işyerinde bir tartışmaya şahit olmuştum. İşyerinde çalışan bir bayan, dini konuda mslman olmadığını söyleyen ve İslamiyeti yok sayan sözler eden birisiyle tartışmıştı. Bu bayan; yaşam tarzı, giyim kuşamıyla dinden uzak bir görnt çizen, eğlenen, içen tiplerden. Karşısındaki ateist olduğunu savunan kişi ile dini bir konuda tartışmaya giriyor istemeden. Bahsini ettiğim bayan, ateist kişiyi alt etmesini becerdi. İslami konulardaki adeta ansikloedik bilgisini ağzım açık kalarak izledim.

Dindarım diyen birçok kişinin bile cevap veremeyeceği soruları o bir bir yanıtladı.