Cennet ehlinin en aşağı mertebede olanı

Hamiyetkar

Well-known member
Abdullah b. Mesûd'un (r.a.) naklettiğine göre:

Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu: "Ben Cehennemliklerin Cehennemden son çıkacak, ve Cennetliklerin de Cennete son girecek olanını bilip duruyorum. Bu bir kimsedir ki Cehennemden emekleye emekleye çıkar, Yüce Allah ona: Git Cennete gir, buyurur. O kimse Cennete varır, ona öyle gelir ki Cennet dopdoludur (herkes kendine ait yerlerini alıp, işgal etmiş, açık bir yer bırakmamıştır). Dönüp! Ey Rabbim! Cenneti ben dopdolu buldum, der. Yüce Allah yine ona: Git, Cennete gir, buyurur. O kimse Cennete varır. Yine ona Cennet dopdolu gibi gelir. Dönüp: Ey Rabbim! Cenneti ben dopdolu buldum, der. Allah ona: Git, Cennete gir, dünya kadar ve dünyanın on misli kadar yer senindir (yahut dünyanın on misli senindir), buyurur. O kul: Sen yegâne Melik olduğun halde benimle alay mı ediyorsun (yahut bana gülüyor musun?) der. Ravi der ki: (Bu ilahi vaadi o biçare alay etmek olarak düşündüğünden dolayı) Vallahi Allah Resulü'nün (a.s.) gerideki dişleri belirinceye kadar güldüğünü gördüm. (Ravi der ki, Ashap arasında) Cennet ehlinin en aşağı mertebede olanı işte bu kimsedir," denirdi.

Sahih-i Müslim

SaYa

Well-known member
(Bu ilahi vaadi o biçare alay etmek olarak düşündüğünden dolayı) Vallahi Allah Resulü'nün (a.s.) gerideki dişleri belirinceye kadar güldüğünü gördüm.

burayı anlamadım gerçekten alay mı edilmiş ki........

SaYa

Well-known member
(Bu ilahi vaadi o biçare alay etmek olarak düşündüğünden dolayı) Vallahi Allah Resulü'nün (a.s.) gerideki dişleri belirinceye kadar güldüğünü gördüm.

burayı anlamadım gerçekten alay mı edilmiş ki........

yada şöle sorayım Peygamber Efendimizi bu kadar güldüren ne orayı tam anlayamadım :(:(

GuLSerbeti

Well-known member
yada şöle sorayım Peygamber Efendimizi bu kadar güldüren ne orayı tam anlayamadım :(:(

anladigim kadari ile;
umidini yitirmis bir insana Rabbinin genis bir ihsani soz konusu...

ona: Git, Cennete gir, dünya kadar ve dünyanın on misli kadar yer senindir (yahut dünyanın on misli senindir), buyurur.

O kul: Sen yegâne Melik olduğun halde benimle alay mı ediyorsun (yahut bana gülüyor musun?)

demesi uzerine Resulu ekrem tebessum ediyor...

buradaki tebessum, saniyorum Allahin rahmet ve lutfuna kulun gosterdigi saskinlik ifadesinedir... yani Hasa Allahu teala alay ediyor ve Nebi-i zisan buna guluyor degil.... o zavalli kulun hayretini ifade etmek icin kullanilmis bir sozdur alay/ gulme kelimesi.. ve hayret ifadesini de icerir...

saniyorum asil kelime "dahike" dir... ("hel tedhak aleyyi ?" gibi sorulmus olabilir.. metne bakmak lazim)

bir benzer ifade; Neml suresinde Hz. Suleymanin karincayi duyunca gulumsemesi yada hayrete dusmesi gibi de gecer ayet meallerinde.. ("tebesseme dahiken" sekliyle hatirlarsiniz)

anladigim sekliyle hayret var sadece..ve Rahman'in Rahmetine hayrete, Rahmani bir gulumseyis var Rahmet peygamberinden.... :)

ben boyle anladim... Allah'u Alem..

SaYa

Well-known member
anladigim kadari ile;
umidini yitirmis bir insana Rabbinin genis bir ihsani soz konusu...

ona: Git, Cennete gir, dünya kadar ve dünyanın on misli kadar yer senindir (yahut dünyanın on misli senindir), buyurur.

O kul: Sen yegâne Melik olduğun halde benimle alay mı ediyorsun (yahut bana gülüyor musun?)

demesi uzerine Resulu ekrem tebessum ediyor...

buradaki tebessum, saniyorum Allahin rahmet ve lutfuna kulun gosterdigi saskinlik ifadesinedir... yani Hasa Allahu teala alay ediyor ve Nebi-i zisan buna guluyor degil.... o zavalli kulun hayretini ifade etmek icin kullanilmis bir sozdur alay/ gulme kelimesi.. ve hayret ifadesini de icerir...

saniyorum asil kelime "dahike" dir... ("hel tedhak aleyyi ?" gibi sorulmus olabilir.. metne bakmak lazim)

bir benzer ifade; Neml suresinde Hz. Suleymanin karincayi duyunca gulumsemesi yada hayrete dusmesi gibi de gecer ayet meallerinde.. ("tebesseme dahiken" sekliyle hatirlarsiniz)

anladigim sekliyle hayret var sadece..ve Rahman'in Rahmetine hayrete, Rahmani bir gulumseyis var Rahmet peygamberinden.... :)

ben boyle anladim... Allah'u Alem..

Allah razı olsun ............yinede orda bir şey var gibi şaşkınlığına gülümsemesinden ziyade :confused: