İşte size mükemmel dolma tarifleri...

bardak

Well-known member
patlican.jpg

Malzemeler

4 adet patlıcan
5-6 adet sivribiber
4-5 domates, kuşbaşı doğranmış
2 baş kuru soğan, halka şeklinde doğranmış
5-6 diş sarımsak, doğranmış
kızartmak için sıvıyağ
ayrıca 3 yemek kaşığı zeytinyağı, iç harcını kavurmak için
yarım limon suyu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber

hazırlanmaşı

1. Patlıcanları yıkayıp alacalı soyup üç parçaya bölün. Kabak dolması gibi içlerini oyun. Bu arada ayçiçek yağını kızartma tenceresine koyun ve ısıtın 2. Patlıcanları ve içlerinden çıkan parçaları(içleri ziyan olmasın diye) kızartın. Yağları süzülürken iç malzemesini hazırlayın. Halka doğranmış soğan, sarımsak ve doğranmış sivribiberleri zeytinyağında bir miktar kavurun. Domatesleri ekleyin. Domatesler suyunu çekene kadar kapağı açık biçimde pişirin. Tuzunu, karabiberini ve limon suyunu ekleyip kapatın.
3. Harcı bir miktar soğuttuktan sonra patlıcanların içine doldurun. Fırın tepsisine patlıcan içlerini ve patlıcanları yatık olarak dizip bir çay bardağı kaynamış suyu iç harcını hazırladığınız tavaya koyup patlıcanların üzerine gezdirin. (tavada kalan domates suyunu kullanmış olursunuz)
4. 200Clik fırında 15 dakika (patlıcanların sosu kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha pişene kadar) pişirin. Ilık veya soğuk servis yapın.

Afiyet olsun...

bardak

Well-known member
1ad1f2af619fe1560538e053503d916c.jpg

KIYMALI BİBER DOLMASI

MALZEMELER
1 kg dolma biber
1 soğan
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı pirinç
1 büyük domates
150 gr dana kıyma
tahmini tuz su salça
istenilen baharatlar

YAPILIŞI
ben çiğden doldurdum kavurmadım öncelikle dolmaların
içlerini boşaltın yıkayın bir tepsiye dizin suları süzülsün
ardından bir kapın içine soğanı ince doğrayın veya robottan
geçirin koyun pirinçi yıkayın kıymayı tuzu salçayı
yağı ve istediğiniz baharatlarıda ekleyin karıştırın dolmaların içini yarım olucak şekilde doldurun doğranmış domates ile kapayın tencereye koyun üzerinde sıvı yağ gezdirin tahmini kaynak suyun içine azcık salça tuz koyun tencereye boşaltın suyu dolmalar ile aynı hizada olsun kısık ateşte pişirin soğuyunca servis yapın
afiyet olsun..