Öfkelenince ne yaparsınız...

ARİF

Well-known member
Ma’ruz kaldığımız kötülükler veya can sıkıcı başka hâdiseler karşısında, kızmama, öfkelenmeme insan tabiatına zıddır ama, bizden beklenen de işte budur! Zaten bir insan, hiç kızmıyor ve öfkelenmiyorsa, o insanın mutlaka eksik bir yanı, eksik bir tarafı vardır. Kur’ân’ın bu mevzuda bizden istediği öfkemizi yutmak, öfkelendiren şeyi sineye çekip sabretmektir. Öfkelenmeme ile öfkeyi yutmak arasında çok fark vardır. Öfkelenmeyen, kızmayan insan, bu gayr-i tabii davranışından dolayı sevap kazanamaz. Ama yanardağlar gibi lav püskürtmeye hazırlanmışken öfkesini yutabilen insan, bazen bu davranışıyla velayet derecesi bile elde edebilir.Fasıldan Fasıla 2, s:94
Al-i İmran / 134. O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.

bardak

Well-known member
Öfkelendiğim zaman veya üzüldüğüm zaman yaptığım en belirgin özelllik uyumak...:):):)
Çocukluğumdan kalan bi alışkanlık...
Ama aşırı sinirlenmişsem ((ki bu çok nadir olur)) karşıma kimse çıkmasın çünkü alevim onuda yakar...Kesinlikle zararını görmedim çünkü hak edene hak ettiğini bi güzel söylüyorum oda gelip davranışından dolayı özür diliyor...Aklım yerindeyken söyleyemiyeceklerimi söylemiş oluyorum...:031::031::031:

halisdeniz

Yeni Üye
bismillah selamunaleyküm öfkelenmeyi sevmiyorum ama öfkelenebiliyorum o zaman nefsim konuştuğu ve kendine hakim olamadığı için hemen odama gidip orada öfkem geçene kadar kalıyorum ta ki.. kimseyi öfke ile kırmayayım ve günaha girmeyeyim rabbim cümlemizi öfkede ölü gibieylesin kardeşlerim selamun aleyküm

müdavim

Üye Sorumlusu
Peygamberimiz kızgın insanın abdest almasını tavsiye buyuruyor. Çünkü genellikle insanın kızmasına sebep olan şeytan ateşten yaratılmıştır. Ateşi söndüren şeylerin başında ise su gelir. Bundan başka, oturmak, eûzüyü okumak, toprağa temas etmek, mekan ve meşguliyeti değiştirmek de tavsiye edilebilir.
Hadisler şöyle: "Öfke şeytandandır, şetyan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın."Ebu Davud, Edeb 4, (4784)"Biriniz ayakta iken öfkelenirse hemen otursun. Öfkesi geçerse ne ala, geçmezse yatsın." Ebu Davud, Edeb 4, (4782
İki kişi Resulullah (sas)'ın huzurunda kavga ettiler. Birbirlerine olan öfke yüzlerinden okunuyordu. Resulullah (sas): "Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinde görülen öfke giderdi; Euzu billahi mineşşeytanirracim!"buyurdular. Tirmizi, Da'avat 53, (3448); Ebu Davud, Edeb 4, (4780)
Bir adam gelip, "Ey Allah'ın Resulü! Bana kısa bir nasihatta bulun, uzun olmasın ki unutmayayım"demiş ve bu isteğini birkaç kere tekrar etmişti, Aleyhissalatu vesselam Efendimiz (bir kelimeyle): "Öfkelenme!"cevabını verdi. Buhari, Edeb 76; Tirmizi, Birr 73 (2021); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 11, (2, 906)"Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek güçte olduğu halde öfkesini tutan kimseyi, Allah Teala Hazretleri, Kıyamet günü, mahlukatın başları üstüne davet eder; ta ki, (onlardan önce) dilediği huriyi kendine seçsin.

derin bir nefes çeker içime gözlerimi kapatıp o an ya benim ya da karşımdakinin öldügünü düşünürüm. tabi bu sinirlendigim bir kişi ise.
bir kişi degil bir eşya ise duvara veya yere çarpıp kırarım onu.
bir bilinmeyen ise sinirlendigim, susarım.

Elif_Gibi

Well-known member
çok sakin bi isan olduğumu söyleyemem...
sık öfkelenerim ama öyle hemen kırıp yığmam...
mesele küçükse o gibi durumlarda iğneleyici konştuğumu söyler etrafımdaki insanlar...bu esnada gülümsüyor bile olabilirm :)
ama eğer çok öfkelendiysem karşımda durmaması lazım o kişinin :dft007::035:
en kötüsü daha sonra yaptıklarımdan ve söyldiklerimden pişman olmuyorum eğer çok sinirlendirecek bişey yaptıysa...:037:

GuL-i YaReN

Well-known member
temizlik yapıyorum :)

mutfak ve lavabo temizliği tercihimdir

Bende yaparim bunu:D

Elif gibi nin dedigi gibi maalesef çok çabuk sinirleniyorum.
Ofkelendigim zaman ne yaparim kuçukken hemen bagirmaya baslardim ama galiba buyudukçe sinirimi kontrol etmeyi de ogrendim:)
Artik sakince konusuyorum ne kadar sinir olursam olayim sinirimi belli etmemeye çalisiyorum:) inanin o zamanlar çok rahatliyorum:)

Birde oglenden sonra birine acayip kizdim o zamanda bardak gibi uyudum:005: