Adana kebap of of.....neredesin...

nimet06

Well-known member
Malzemeler : 500 gr) Kıyma, 1 Ortaboy Soğan, 4 Ortaboy Domates, 1 Demet Maydanoz, 1 çay kaşığı pulbiber, 1 çay kaşığı acı toz biber, 1 çay kaşığı kimyon, 8 adet uzun çarliston biber, Istenilen miktarda pide ve yassi şiş lazim olacak.
Yapılışı:
Kıymayı bir kaba koyun, Soğanı soyduktan sonra ince ince dilimleyip kıyma, toz acı biber, pulbiber, kimyon ve tuz ile beraber yoğrup 10 dakika dinlendirin.Izgarayı önceden yakarak hazırlayın.Şişleri yağladıktan sonra, kıymayı 8 veya 10 porsiyona bölüp, her birini uzunlamasına sucuk gibi şişlere dizerek ızgara edin.Yikanmis Domatesleri ve biberleri temizleyip ikiye bolun, ızgaranın kenarlarına dizin.Bir yandanda pideleride kızartın. Kebapları maydanoz ile pide içinde servis yapın. Afiyet olsun. Tabikide yanında acılı şalgam gider .

adana kebap sadece adanada yenir.

Olsada yesek...

nimet06

Well-known member
:dft005:Burada saat 12:00 itibariyle öğlen oluyor ama sizin orada sabah galiba.gerçi adana'da sabah ezandan sonra millet ciğer yemeğe giderler.o yüzden problem değil.zevk meselesi tabiki.neyse ben size kahvaltılık bir şeyler de eklerim.

FaKiR

Meþveret Bþk.
belki kardes kahvaltida kebab seviyo, sana ne oliy ki :005::015:;)
baha bisi olmiyi, :) bu saatte kahvalte iyi olurdu yani,
off hocam bi kahvalti hazirlarki sorma, kulaklari cinlasin :p
:dft005:Burada saat 12:00 itibariyle öğlen oluyor ama sizin orada sabah galiba.gerçi adana'da sabah ezandan sonra millet ciğer yemeğe giderler.o yüzden problem değil.zevk meselesi tabiki.neyse ben size kahvaltılık bir şeyler de eklerim.
:) onlar a$mi$ olayi nimet kardes, ben cigeri hic bi vakitte yiyemem

nimet06

Well-known member
Cevap: buyrun kahvaltı sofrası

:U:
puf poğaça:

hamur malzemeleri:
  • 2 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 yumurtanın beyazı (sarıları üzerlerine sürülecek)
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 50gr yaş maya
  • aldığı kadar un
iç malzemeleri:
  • peynir ve maydanoz
üzerine:
  • rendelenmiş kaşar peyniri
  • susam
  • çörek otu
  • ay çekirdeği içi
  • 2 yumurtanın sarısı (ben hamurdan artan yumurta sarıları az gelince iki tane daha ekledim. artan yumurta beyazlarını da peynirli içe karıştırabilirsiniz.)
hazırlanması:
  1. mayayı ılık sütte eritin. yoğurma kabına bir miktar unu alıp tuz, şeker ve kabartma tozu ile karıştırın. eriyen mayayı azar azar una ekleyin. bir elinizle yoğururken diğer elinizle yavaş yavaş yoğurdu, yağı ve yumurta beyazlarını ekleyin. bu arada gerektikçe un ilave edin. un yeterli gelince hamuru bir süre daha yoğurun. daha sonra üzerine bir bez örterek oda sıcaklığında 1-1,5 saat bekletin.
  2. hamur kabarınca 1-2 defa daha yoğurun. daha sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alıp açın. içine 1 tatlı kaşığı maydanozlu peynirden koyup iyice kapatın ve rulo yapın. bu ruloyu biraz esneterek düğüm atın. düğümü yağlı kağıt serili tepsiye dizin. bu işlemi hamur bitene kadar tekrar edin.
  3. fırını 225C'ye getirin. ısınınca fırını kapatın. poğaçaların üzerlerine yumurta sarısı sürün. çok az rendelenmiş kaşar serpin. daha sonra karıştırdığınız çörek otu, susam ve ay çekirdeğini serpin. tepsiyi kapalı haldeki fırında 5 dakika bekletin. tepsi hala içinde iken fırın ısısını 225C'ye getirin. poğaçaların üzerleri kızarana kadar (yaklaşık 20-25 dakika) pişirin. (fırının içinde bekletme işlemi tarifte yoktu ama ben her mayalı hamur için aynısını yapıyorum.)