Aksiyonu Ve İkna Yönüy ile BEDIUZZAMAN

FaKiR

Meþveret Bþk.
Aksiyonu Ve İkna Yönü

Aksiyonerliği bilinen ve ünü yayılan Üstad ile görüşmek isteyen ve onu fikirlerinden vazgeçireceğini zanneden Yahudi milletvekillerinden Emmanuel Karasso nihayet Üstad Said Nursi ile görüşür. Kendi fikirlerini anlatır, Üstad konuşmaya başladıktan kısa süre sonra hemen dışarıya fırlayan milletvekili: “Az daha Müslüman olacaktım.” der ve Üstadın müthiş bir ikna kabiliyeti ve etkileme gücünün olduğunu söyler.

İngiltere Müstemleke Nazırı, elindeki Kur'anı göstererek:
“Bu kitabı ya Müslümanların elinden almalıyız ya da Müslümanları bu kitaptan soğutmalıyız.”
der.
Bunu duyan Bediüzzaman hazretleri de:
“Kur'an'ın sönmez ve söndürülemez manevi bir güneş hükmünde olduğunu ispat edeceğim ve göstereceğim.”
der. Ve daha sonra yazdığı 25. Söz (Kur'an Bahsi) ile Kur'an'ın mucize olduğunu ispatlar.
Bediüzzaman Hazretleri Birinci Dünya Savaşı'ndan önce gördüğü sadık bir rüyada: “Ararat Dağ'ı denilen Ağrı Dağ'ı infilak etti. Merhum validem yanımdaydı. Ana korkma, Cenab-ı Hakkın emridir. O hem Hakim, hem Rahim'dir, dedim. O durumdayken önemli bir Zat: “Kur'an'ın mucize olduğunu ilan et.” dedi. Uyandım. Anladım ki, büyük bir inkılap olacak, sonra Kur'an'ın etrafındaki surlar kırılacak, Kur'an kendi kendini korumak zorunda kalacak. Ama Kur'anın mucizevi oluşu ona zırh olacak ve Kur'an'ın mucize olduğunu yazmaya ve anlatmaya haddimin üstünde olarak muvaffak olacağımı anladım.” der.