Risale-i Nur'la Nasıl Tanıştınız?

Risale-i Nurlar'ý tanýmanýza kim veya ne vesile oldu?

• Öðretmenim,

Kullanılan: 9 11.8%
  • Öðrencim,

Kullanılan: 0 0.0%
  • Arkadaþým,

Kullanılan: 22 28.9%
  • Ailem,

Kullanılan: 29 38.2%
  • RisaleForum.Net

Kullanılan: 3 3.9%
  • Basýn, (Tv, radyo, gazete, dergi vs.)

Kullanılan: 2 2.6%
  • Henüz tanýþmadým,

Kullanılan: 2 2.6%
  • Diðer...

Kullanılan: 9 11.8%

• Kullanılan toplam oy
    76

Huseyni

Müdavim
Eğitim ve Yönetim Danışmanı Dursun Sivri ile yaptığımız yaptığımız röportaj...

Risale-i Nur’u nerede ve nasıl tanıdınız?

Risale-i Nur’u Lise ikinci sınıfta iken Bursa’da tanıdım. Bursa’da teknik lisede okurken Vakıflar (Orta Öğrenim) Öğrenci Yurdunda kalıyordum. Çankırı’dan sınavla aynı okul ve sınıfta okuyan üç arkadaş beraber kalıyorduk. Yurtta İmam-Hatip Lisesinden öğrenciler de kalıyordu. Bize göre üst sınıfta İmam-Hatipte okuyan Mehmet Güleç isimli bir Ağabeyimiz vardı. Bizimle yakından ilgilenirdi. Kendisi de ibadetlerine dikkat eden, derslerinde çalışkan, ağırbaşlı beyefendi birisiydi. Benim hemşerim ve sınıf arkadaşlarımı bir yere davet etmiş. Onlar tamam demişler de ben işi geçiştiriyordum. Ben gitmeyince onlar da gitmiyorlar. Bir iki davet derken mazeret kalmayınca hatırı kırılmasın diye evet dedim.

Mehmet Güleç Ağabey bizi bir kuruyemişçi dükkânına götürdü. Dükkân sahibi esnaf o zaman için orta yaşlarda siması nurani bir zat. Fıstık, leblebi çuvallarının arasında taburelere oturduk, tanıştık. Hangi mevzu ve ne vesile ile neler konuştuğumuzu hatırlamıyorum ama konuşan kişi pek esnafa benzemiyordu. Çok derin bir âlim, bilim adamı gibi birilerine benziyordu. Benim ilk dikkatimi çeken ne konuşulduğundan çok nasıl konuşulduğu ve konuşmalardaki bir derinlik hissediliyordu. Bu esnaf kişi (Allah sıhhat ve selamet versin) Ali Çakmak Ağabey idi. Akşam bir eve sohbete davet ettiler. O da bir esnaf olan Yaşar Gülgün’ün eviydi... O sohbette 8. Söz okundu. Konuyu tam anlamasam da temsili hikayeyi biraz anladım.

Sonraları yine Ali Çakmak Abinin dükkanına gider, fıstık çuvalları arasında oturur ders yapardık. O günlerde akşamları birkaç defa derslere de katıldık. Bu ara yaz tatili geldi. Zaten ilk tanışma Mayıs ayı içinde gerçekleşmişti. Yaz tatiline giderken Ali Çakmak Abiye uğradım. Yaz tatili için köye gidecektim. Bana Küçük Sözleri hediye etti. Köyde kırlarda, ormanlık bir yerdi hayvanları güderken bir gün Küçük Sözleri bağıra bağıra seslice okudum. Pek anlamadım ama namaz kılmak için müthiş bir şevk hasıl oldu. Soğuk suların başında abdest aldım, huşu içinde o gün namazlarımı kıldım.

Yaz tatili dönüşü biz yine -gençlik hevesatı- dersleri, sohbetleri terk ettik. Ali Abi iki genç ağabeyi vakıflar yurduna bizimle ilgilenmeleri için göndermiş. Hulusi Kasar ve Müslüm Aslan yurda geldiler, sohbetlere davet ettiler. O davetlerden çok beni o sohbetlere sevk eden, okulda sınıf içindeki sert tartışmalar oldu. Sınıfta bazı arkadaşlar inkar-ı uluhiyet fikirlerini savunuyorlar. Ben sert cevap vermeye çalışıyorum ama aciz kalıyordum. İmanımdan şüphe etmeye başladım. Doğru Ali Çakmak Abinin dükkanına gittim. “Abi durum böyle böyle, iş çok vahim, ne yapabilirim?” diye çaresizliğimi ifade ettim. O da “Cumartesi akşamları falan yerde talebeler Risale-i Nur’dan ders yapıyorlar. Bütün sorularına cevap bulabilirsin” dedi.

Talebe derslerini Bursa Ulu Cami’ye imam olarak yeni tayini çıkmış genç ilahiyat mezunu Mehmet Erdoğan yürütüyordu. Derse başlamadan önce “sorusu olan var mı?” diye sorardı. Ben de bu durumu fırsat bilip okulda cevaplayamadığım soruları peş peşe sıralardım. Her soruya Risaleden yerini bulur okurdu, açıklayarak cevap verirdi.

İşte böyle birkaç vesile ile Risale-i Nurları tanımış olduk. İhtiyaç ve acziyet...

Bu günlerde başka bir yerde Risale-i Nurları tanımış Ramazan Oruç diye bir arkadaşla tanıştım. Talebe derslerine beraber gitmeye başladık. Onunla beraber yurtta kalan öğrencilerin kısmı azamını bir şekilde derslere götürmeyi başarmıştık. Okulda ateist olan arkadaşları bile bir şekilde derslere götürdük. Elhamdülillah.

Ben şımarık, hareketli, ele avuca sığmaz bir gençtim. Ramazan Oruç, Mehmet Güleç ağırbaşlı gençlerdi. Benim Risale dairesine girmem için çok uğraştılar, ilgilendiler. Biraz zor girdim. Cenab-ı Allah vesile olan herkesten razı olsun.

Röportaj: Nurettin Huyut – RisaleHaber

Risale-i Nurun olmadığı zamanlarda ve asırlarda o zamanın insanları bu hakikatlerden mahrum mu kalmışlardır?

Üstadımız tarikat ve hakikat mesleklerinin şeriata yardımcı olmaları gerektiğini ifade ediyor. Yani esas olan şeriattır. Yine Üstadın ifadesiyle “Şeriatın yüzde doksan dokuzu iman, ibadet, ahlâk ve fazilettir, yüzde biri siyasete mütealliktir.”

Bu yüzde doksan dokuza ulaşmanın bir yolu “tarikat” ise diğer bir yolu da “hakikattir”, yani Risale-i Nurun mesleğidir. İnsanların imanlarını tahkiki yapmaları, İslam’ı yaşamada hassasiyet kazanmaları, günahlardan titizlikle uzak durmaları, bütün ömürlerini emir dairesinden geçirip yasaklardan uzak durmaları ana hedeftir. Bu şüphe, tereddüt, sefahat ve dalalet asrında insanların bu gerçeklere kavuşmalarının en kısa yolu Risale-i Nurun mesleğidir. Yoksa tek yol o değildir. Üstadımızın şu ifadeleri konuya açıklık getirir:

“Ehl-i velayetin amel ve ibadet ve sülûk ve riyazetle gördüğü hakikatlar ve perdeler arkasında müşahede ettikleri hakaik-i imaniye, aynen onlar gibi Risale-i Nur ibadet yerinde, ilim içinde hakikata bir yol açmış; sülûk ve evrad yerinde, mantıkî bürhanlarla ilmî hüccetler içinde hakikat-ül hakaika yol açmış” (Emirdağ Lahikası,1)

Üstadın “hakikat-ül hakaik” dediği, Kur’anın talim ettiği, şeriatın ders verdiği hakikatlerdir. Bunlar kısaca “iman, salih amel, takva ve güzel ahlâk” olarak özetlenebilir. Üstad, Kader Risalesinin zeylinde “Cenab-ı Hakka vasıl olacak yollar pek çoktur.” derken bu dört maddeyi ruhlarda ve kalplerde hâkim kılmanın birçok yolları olabileceğini açıkça belirtmiş oluyor.

Şunu da ifade edelim ki, her asrın içtimaî yapısı, sosyal problemleri, akıl ve kalpleri meşgul eden meseleler farklılık gösteriyor. Asrımızda ilim ve teknikte kaydedilen ilerlemeler, radyo, televizyon, internet gibi kitlelere anında ulaşımı sağlayan vasıtaların çoğalmasıyla, ayrıca enaniyet ve sefahatin de geçmiş asırlara nispeten çok ileri boyutlar kazanmasıyla insanlar dine karşı lakayt kalmışlar, kalpler şüphe ve tereddütlerle yaralanmış, akıllar “neden ve niçin”lerle bulandırılmıştır. Böyle bir asırda ancak akılla kalbe birlikte hitap eden ve her ikisini de tatmin eden bir eserle irşat görevi kemaliyle yerine getirilebilir.

Geçmiş asırlarda, Üstadın ifadesiyle “teslim kavi idi”. O asırda insanları hakikate ulaştırmak için tarikat yolu tutulmuş ve nicelerin iman ve marifette terakki ve tealileri sağlanmıştı.

Prof.Dr.Alaaddin BAŞAR
sorularlarisaleinur.com

nimet06

Well-known member
esselamün aleyküm.
aslında çok daha önce komşum olan bir ablamızdan dinlemiştim.2-3 kez sohbetlerde bulundum.Fakat devamını getiremedim.Çalışmaya başladıktan ve evladım olduktan sonra olmadı bir türlü.Nihayet Tevhid.gen sayesinde yeniden ve daha doğru biçimde keşfettim.tabi ki bilgim çok az.ama içimde çok büyük istek var.ALLAH devamını getirsin inşallah.Amin.

halisdeniz

Yeni Üye
bismillah her hayrın başıdır allahın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun sohbet ablam vesile oldu ben onu çok seviyordum ona ben de senin gibi olmak istiyorum demiştim o da bana öyle ise vereceğim kitapları okumalısın dedi ilk gençlik rehberini verdi gençlik rehberini okuduktan sonra insan oldum daha önce ne idim bilmiyorum ama bu risale hayatımda güller açtırdı hamd olsun şimdi okumaya devam ediyorum ilk başlayanlara gençlik rehberini tavsiye ederim size şifa olacak ruhunuz ferahlayacak inşaallah anlayamıyorum diye bırakmayın zamanla anlaşılıyor inşaallah rabbim bana vesile olan ablamdan bu siteyi kuranlardan ve ümmeti muhammed sas den razı olsun selamunaleyküm kardeşlerim

Huseyni

Müdavim
bismillah her hayrın başıdır allahın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun sohbet ablam vesile oldu ben onu çok seviyordum ona ben de senin gibi olmak istiyorum demiştim o da bana öyle ise vereceğim kitapları okumalısın dedi ilk gençlik rehberini verdi gençlik rehberini okuduktan sonra insan oldum daha önce ne idim bilmiyorum ama bu risale hayatımda güller açtırdı hamd olsun şimdi okumaya devam ediyorum ilk başlayanlara gençlik rehberini tavsiye ederim size şifa olacak ruhunuz ferahlayacak inşaallah anlayamıyorum diye bırakmayın zamanla anlaşılıyor inşaallah rabbim bana vesile olan ablamdan bu siteyi kuranlardan ve ümmeti muhammed sas den razı olsun selamunaleyküm kardeşlerim

Ecmain, Aleykümselam.
Hoşgeldiniz!!! Üyeliğiniz hayırlı olsun.
Allah okuyup anlayan, anlatan ve yaşayanlardan eylesiN, Amin.

ziyakarababa

Well-known member
ben bunda 5 veya 6 yıl önce kendim tanıstım.
sohbet için evimizin yanında bir eve gittik abimle.
orda kırmızı kitapları gördük ilseferde.
içinde ne var ne yok haberimiz yok.
neyse bir kaç gün daha gittik.
artık nasıl olduysa oralı olduk.
kuranı kerimi ögrendik.
risale okuduk bol bol.
tanısmamı bu şekılde oldu.
selam ve dua ile.

T

Tevhid_Nur

Misafir
Bir arkadaşın vesilesiyle ikindi dersinde tanıştık.Altı sene oldu elhamdulillah.

memluk

Hatim Sorumlusu
benim tanışmam ise biraz ilginç bir yakınım okuyordu bize anlattı çok beğendim sonra birde ben okuyum dedim anlattığı gibi yazıyor sandım .okuyorum okuyorum bişey anlamıyorum ,dedim okadar kitap varken niye kafamı zorlayım oku anlamssan lugata bak soru çıkar bisürü bişey dedim... bıraktım aradan birkaç yıl geçti nasıl olduysa anlamadım birde baktım biriktirdiğim harçlıklarımla külliyatı aldım (herhal büyük konuştum) ve okuyan anlatan kişileri buldum şimdide bu siteyi buldum çok mutluyum yaşadığım acı olayların tesellisi bu sitede ve risalade .. allah razı olsun allaha hizmet için yola çıkan herkesten

risale-i nur u lisedeyken biliyordum fakat sadece ismen.hayat-ı içtimaiyede iken böyle şeyler;yani medrese,cemaat gibi şeyler itici geliyordu.çoğu kardeşlerim bana hak verecektir bu konuda.çünkü hayatımızı oyalayan o kadar çok şey var ki.evde televizyon,dışarıda taife-i nisa,okulda arkadaş ortamı...vs.bunlarla akıl göze inmek derecesine gelmişti.üniversiteye başlarken tanıdım,biraz geç oldu fakat bu bana daha bir azim veriyor.kalacağım yeri de öğretmenim ayarladığı için vesilede o oldu.allah cümlemizden,cümlenizden ve kendisinden razı olsun.hayırlı iftarlar...

ahmetuz

Member
Risale-i nurla tanışmama kardeşim vesile oldu tam bir tevafuk ben sadece bir cemate girmek istiyordum bu hangisi olursa olsun fark etmezdi Allah azze ve celle ye dua ettim yarabbi çok yanlız hissediyorum beni bir cemate yönlendir diye ve kardeşimin vesilesiyle risale-i nurlarla tanıştım şimdi boş anlarımı dersanelerde geçirmeye çalışıyorum risale-i Nur çok büyük bir nimettir. Rabbime binlerce şükür Allahım bizleri bu halkadan ayırma Amin ...

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

ALLAH’ım, kalplerimizi imân ve Kur’ân nuruyla nurlandır.
ALLAH’ım, bizi Sana muhtaç olduğumuzun şuuruyla zenginleştir; Senden müstağnî durma fakirliğine düşürme. Kendi güç ve kuvvetimizden teberrî ediyor, Senin havl ve kuvvetine sığınıyoruz. Bizi Sana tevekkül edenlerden kıl. Bizi nefsimizin eline bırakma. Bizi, koruyuculuğunla muhâfaza eyle. Bize ve erkek, kadın bütün müminlere merhamet et. Kulun, peygamberin, seçtiğin, dostun, mülkünün güzelliği, masnuâtının melîki ve sultanı, inâyetinin gözbebeği, hidâyetinin güneşi, hüccetinin lisânı, rahmetinin timsâli, mahlûkatının nuru, mevcudâtının şerefi, mahlûkatının çokluğu içinde birliğinin kandili, kâinat tılsımının keşşâfı, rubûbiyet saltanatının dellâlı, hoşnut olduğun şeylerin tebliğ edicisi, gizli isimlerinin tanıtıcısı, kullarının muallimi, âyetlerinin tercümânı, rubûbiyet güzelliğinin aynası, şuhud ve işhâdının medârı, âlemlere rahmet olarak gönderdiğin habîbin ve resûlün olan Efendimiz Muhammed’e, onun bütün âl ve ashâbına, kardeşleri olan diğer peygamber ve resûllere, melâike-i mukarrebîne ve sâlih kullarına salât ve selâm eyle.
Âmin. (Yedinci Söz)

ennur

Member
esselamüaleykuüm verahmetullah. ilk ablamın nışanlısı önermişti .ben anlamıyorum nasıl okurum dedim o da ilk tarihçe-i hayatı verdi bismillah dedik başladık çok anlamıyorum ama seviyorum okumasını mevla yardımcımız olsun ınşallah ;) selam ve dua ile inşallah..

ecemnur

New member
esselamün aleyküm,benim risalelerle tanışmam bundan yaklaşık 14 sene önce lise yıllarında çok sevdiğim bi sınıf arkadaşımın vesilesiyle oldu çok şükür.tabi o zamanlar çok bilncinde değildik ama özentim vardı ve okuldan sonra birkaç yıl uzak kalmak zorunda kaldım.Ama nişanlılık sürecinde Rabbime hep dua ediyordum ne olur tekrardan hizmetin içine beni daldır diye ve evlendikten sonra apartmandaki komşumun risale derslerine devam eden birisi olması benim risalelere daha da yoğunlaşmamı sağladı çok şükür.Rabbim birdaha ayırmadan canımı alsın inşallah.