Puf Puf Poğaça...Şu poğaçayı yapın acilende kahvaltı edek...

bardak

Well-known member
pufpuf_poaa.JPG

malzemeler

1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1 adet yaş maya
3 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 yumurta

bu malzemeler geniş bir tencereye konur ve kısık ateşte karıştırarak ılıtılır. aman dikkat sakın çok ısıtmayın maya kesilirse puf olmaz

ocaktan alınca aldığı kadar unu kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğrulur ve mayalanmaya bırakılr...

içine ne isterseniz onu hazırlayın ve çok büyük olmayan parçalar alın. ortasından bastırarak ,yani hamurunu kenara doğru iterek , daire yapıp içini koyun ve yarım daire şeklinde ÖRTÜN. sakın hamurun kenarlarına bastırmayın yoksa pişince dilber dudağı gibi açılmaz yaklaşık kenardan 1 cm mesafe uzaklıktan iç malzemenin sınırından parmaklarınızla hamuru yapıştırın..

yağlanmış tepside 15-20 dakika daha dinlendirip üzerine yumurta ve susamla 180 derecede pişirin.... (üzerine ayrıca 1 yumurta kullanılıyor.yani içine bir tanetam yumurta , üzerine 1 taneyumurtanın tümü ya da sadece sarısı sürülüyor)

yapınca göreceksiniz enfesssss...

bardak

Well-known member
resim053qu6.jpg

İçerisine konulan maden suyu nedeniyle diğer mayalı poğaçalar kadar çabuk bayatlamıyor.2-3 gün yumuşacık ve taze bir şekilde kalıyor .

MALZEMELER :
1 şişe maden suyu
1,5 su bardağı ılık süt
1 su bardağı sıvı yağ
3 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket yaşmaya veya 1 yemek kaşığı kuru maya
un
1 yumurtanın beyazı(sarısı yüzüne sürülecek)

Yapılışı:
Kuru maya kullanıyorsanız yarım bardak ılık sütün içerisine konur ve 10dk kabarıncaya kadar bekletilir.Bütün malzemelerle çok yumuşak bir hamur yapılır ve 1 saat kadar bekletilir yuvarlak şekiller verilerek tepsiye dizilir ve yarım saat bekletilir.Üzerine yumurtanın sarısı sürülüp 200derece de sıcak fırında pişirilir.

Soğuduktan sonra arasına beyaz peynir ezilerek sürülür ve kesik kısmınada biraz sürülerek maydonoza batırılır.

Bİ BÖLÜMÜNÜZDE BUNDAN YAPSIN CANIM BUNUDA İSTEDİ...:005::005:

bardak

Well-known member
img0669lq0.jpg

Malzemeler:

*
850 gr un
*
2 yumurta
*
175gr margarin (eritilmis)
*
300gr süt (ilitilmis)
*
1,5 paket maya
*
4,corba kasigi seker
*
Bir fiske tuz

* ic malzeme:

*
4 elma ( Kabugunu soyup küp dogranmis)
*
100gr kuru üzüm ,
*
iki kasik limon suyu
*
3 yemek kasigi seker
*
( ic malzeme karistirilir ve ikiye ayirip bekletilir)

YAPILISI :
Üstteki malzeme ile yumsak bir hamur elde edilir .Bir saat mayalanincaya kadar bekletilir. Hamur kabarinca ikiye bölüp kare seklinde 40 cm capinda acilir, önceden ikiye böldugumuz ic malzemenin yarisini üzerine döküp yayilir, Sonra rulo yapilir iki parmak eninde kesip tepsiye cevirip aralikli konur.
Diger hamurda ayni sekilde yapilir ve 200 derecede firinda pisirilir cikinca üzerine recel sürülür...

OBURLUĞUM ÜSTÜMDE...SICAK SICAK OLACEKLER Kİ ŞİMDİ NE YERDİM YAAA...:D:D:D:D

La_tahzen

Member
Poğacam bir türlü güzel olmaz :( Ama su puf puf poğaca belki benim mutfakta bir çığır acar kimbilir;)İlk defa duydum ısıtılıp yapılan bi poğaca tarifi ve hemen denemeye gidiyorum .Güzel olursa resimlerim bile :dft003:E ikram sayın artık :015:

bardak

Well-known member
sabah karnım açtıda ondan böyle sıraladım boğaçaları..Hamur işi yasak ya bana ondan canım çekti işte...Yaşlılık ne edek...

EEE yapan varmı hala resimler gelmemiş ikindi çayı görüntülerini merak ediyorum...:):):)

La_tahzen

Member
Var var olmaz mı :)
Ama resimler iş yoğunluğu nedeniyle cekilemedi:( Çünkü ben olmuşken ikisinide deniyim dedim hem puf puf hemde sodalı tarifi yaptım her bir tariften 2 şer tepsi olunca mutfak aldı başını gitti :011:Resim filan düşünemedim ,ama Allah razı olsun cidden bugune kadar yaptığım en iyilerdendi sodalı olandan ziyade pufpfu tavsiye ederim yapacak olanlara onun tadı sanki daha hoş gibime geldi:)
Bir de tam resimlerdeki gibi olsun diye bezeleri ufak tutmuşum gerçi cok şıktı ama evdekiler iri poğacalarıma alışkın oldugundan tek lokmalık die güldüler biraz :)

ReþHa2

Well-known member
Var var olmaz mı :)
Ama resimler iş yoğunluğu nedeniyle cekilemedi:( Çünkü ben olmuşken ikisinide deniyim dedim hem puf puf hemde sodalı tarifi yaptım her bir tariften 2 şer tepsi olunca mutfak aldı başını gitti :011:Resim filan düşünemedim ,ama Allah razı olsun cidden bugune kadar yaptığım en iyilerdendi sodalı olandan ziyade pufpfu tavsiye ederim yapacak olanlara onun tadı sanki daha hoş gibime geldi:)
Bir de tam resimlerdeki gibi olsun diye bezeleri ufak tutmuşum gerçi cok şıktı ama evdekiler iri poğacalarıma alışkın oldugundan tek lokmalık die güldüler biraz :)

Eee ne zaman geliyoz :022:
Ya gerek yoktu ya zahmet etmişsiniz, ama ne yapalım ikram geri çevirilmez:011: