Bedîüzzaman'ın Papa'ya Cevâbı

• Konbuyu başlatan Tevhid_Nur
  • Başlangıç tarihi
T

Tevhid_Nur

Misafir
Risâle-i Nûr Külliyâtından

Bedîüzzaman’ın,
Papa’nın aldatıcı
‘’hoşgörü’’ ve ‘’sempozyum’’
desîsesine cevâbı

EL-CİHAD

‘’Ey îmân edenler! Yahûdî ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Zîrâ onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar onlardandır. Şüphesiz Allah, zâlimler topluluğunu hidâyete erdirmez.’’
(Mâide/51)

Anglikan Kilisesinin Başpapazı tarafından Meşîhat-ı İslâmiyeden dinî altı sual soruldu. Ben de o zaman Dârül-Hikmet’il-İslâmiyenin âzâsıydım. Bana dediler: ‘’Bir cevap ver. Onlar, altı suallerine altıyüz kelimeyle cevap istiyorlar.’’

Ben dedim: ‘’Altı yüz kelimeyle değil, altı kelimeyle de değil, hattâ bir kelimeyle dahi değil, belki bir tükürükle cevap veriyorum. Çünkü, o devlet, işte görüyorsunuz, ayağını boğazımıza bastığı dakikada, onun papazı, mağrûrâne üstümüzde suâl sormasına karşı; yüzüne tükürmek lâzım geliyor.

‘’Tükürün o ehl-i zulmün o merhametsiz yüzüne!’’
demiştim.

SAİD NURSİ

T

Tevhid_Nur

Misafir
NİSA:144-Şu halde, Ey inananlar! Siz inananları bırakıp da kâfirleri dost edinmeyiniz. Münafık olduğunuza dair Allah için aleyhinize açık ve savunulması mümkün olmayan bir delil ve bürhan vermenizi ister misiniz? Elbette istemezsiniz değil mi? Halbuki müminleri bırakıp kâfirlerle dostluk yapmak münafıklığın açık bir delilidir.

T

Tevhid_Nur

Misafir
Ey iman edenler! Dininizi oyun ve eğlence tutan ehl-i kitab’ı ve kafirleri dost edinmeyin. Eğer mü’minlerseniz Allah’tan korkun, onlara dostluk yapmayın.

(Beyzavi-İbni Abbas-Maide-57)