güneş batmıyomuşşş ilginçç..

bardak

Well-known member
Güneş hiç batmıyormuş..

kuzeykutbu17ng8tlue4.jpg

VUSLAT

Well-known member
çok ilginç...
acaba neden...?
açıklaması vardır kesin...forumun bilim adamları görev başına...:)
ımm ben bir bilim adamı olarak açıklamayı yapıyorum;
ekvatordan kutuplara gittikçe sanırım 20 derece kutuplara yaklaştıkçada 2 ay gündüz 2ay gece daha ötelerde 6 ay gündüz 6ay gece yaşandığını öğrenmiştik...
coğrafya dersinde öğrenmiştik...
bu dünyanın güneşi görmesiyle alakalı bir durum
tabi bu ülkenin dünya üzerindeki konumu enlem ve boylamları önemli faktör...
dünya kendi ekseni etrafında dönerken gece ve gündüz oluyor...24 saatte bu dönüş gerçekleşiyor
güneşin etrafında dönerkende yaz ve kış olayları zuhur ediyor... bu dönüşte 365 gün 6 saatte yaşanıyor... umarım faydalı olmuştur...ilgilenenlere...;)

Zuhr

Talebe
paylaştığın için Allah Razı olsun bardak kardeşim, ve ebrar abla ne güzel yaptınız hadi bulun bakalım demekle :) ben de bilmiyordum ama bakın neymiş sebep .. daha bilmediğimiz anlamadığımız ne ince işler ne detaylar var kim bilir .. Sübhanallah !!
kimse bu dünya niye yamuk kardeşim demesin :p

"Dünyanın kendi çevresindeki dönüş hızı da Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe azalır. Diğer bir deyişle, Ekvatorda dünya 24 saatte 40.000 kilometre dönerken, kutuplar nerdeyse hiç dönmez; yalnızca yarıçapı 9 kilometre olan bir daire çizmektedirler.

Dünyanın eksen eğimi, göz önüne alındığında paraleller daha ilgi çekici özellikler kazanır.
Bilindiği gibi, mevsimlerin meydana gelmesi ve gece-gündüz sürelerinin değişmesi dünyanın ekseninin 23 ½ eğik oluşu ile ilgilidir. Bu değer düşünüldüğünde paraleller daha başka değişkenlere konu olur. Şöyle ki; dünyanın eksen eğikliği olmasaydı, Ekvator ile kutup arasındaki her noktada; yani bütün paralel daireleri üzerinde gece gündüz süresi eşit; yani 12’şer saat olacaktı. Ancak bahsi geçen eksen eğikliğinden dolayı, güneş hangi dönence üzerine veya çevresine dik gelmiş ise o yarıkürede gündüz süreleri Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe uzar. Öyle ki, 66 ½ dereceli kutup dairesinden kutba kadar olan bölgede güneşin hiç batmadığı günler veya aylar yaşanır. Kışın da bunun tersi olur.

Geceler kutuplara gidildikçe öylesine uzar ki kutup daireleri ile kutup arası bölgede güneşin hiç doğmadığı günler, haftalar, hatta aylar görülür.
Bir başka deyişle, gece-gündüz arasındaki süre farkları Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe artar.
Ekvator ve çevresinde gece gündüz süreleri her mevsim eşitken, İsveç ve Norveç gibi kuzey ülkelerinde yazın gündüz uzunlukları ons ekiz saate kadar çıkmakta, elbette gece süreleri altı saatlik bir süreyle sınırlı kalmaktadır. "

- alıntı -