Sende seni tanimak

medahms

Well-known member
Selamün Aleyküm.

Sende seni tanimak
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Âlemlere rahmet, kendisinde Allah (cc)’ı çokça zikredenler için güzel örnekler bulunan, umum kainatı nurlandıran bir kandil olarak gönderilen, insanlığın efendisi Hz Muhammed Efendimiz (sav)’i anlatmak, ona karşı olan saygı ve sevgimizi ifade etmek, bizler için çok zor olsa gerektir.

Gelin onu kendi mübarek sözlerindeki incelikleriyle anlamaya ve tanımaya çalışalım:

• Amellerin en üstünü, Allah (cc) için sevmek, Allah (cc) çin nefret etmektir. (Ebû Dâvud)

• Gizli sadaka, Allah (cc)’ın gazabını söndürür. Sıla-i rahim, ömrü artırır. İyilik yapmak insanı kötü âkıbetten korur. (Râmûz el-Hadis)

• İşin başı İslam, direği namaz, zirvesi cihattır. (Tirmizi)

• Bir kimse öfkeliyken iki kişi arasında hüküm vermesin. (Buhari)

• Allah (cc)’ın öyle kulları vardır ki, onlar insanları yüzlerinden tanırlar. (Taberâni)

• Allah (cc), dünyada bir kulun ayıbını örterse, kıyamet gününde de Allah (cc), mutlaka onun ayıp ve kusurunu örter. (Müslim)

• Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir. (Tirmizi)

• Ümmetimin şerlileri, çok konuşan, düşüncesizce konuşan ve âzametle konuşanlardır. Ümmetimin hayırlıları ise, ahlakça en güzel olanlarıdır. (Râmûz el-Hadis)

• Ey kalpleri evirip çeviren! Kalbimi dinin üzerinde sabit kıl! (Tirmizi)

• Mü’min, kusur bulucu, lânet edici, azgın ve hayâsız olamaz. (Tirmizi)

• Üç şey imadandır: Darlıkta sadaka vermek, herkese selamı yaymak, insafı gözetmek. (Bezzâr)

• Akrabayı yoklamak, malı çoğaltır, ailede de muhabbeti artırır, ömrü uzatır. (Râmûz el-Hadis)

• Sadaka, Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölüme engel olur.(Razin)

• Kıyamet gününde bana en yakın olacak kişi, Bana en çok salavat getirendir. (Tirmizi)

• Sizden öncekilerin helâk olmalarının sebebi şu idi: Seçkin biri suç işledi mi ona dokunmazlardı, güçsüzleri suç işledi mi hemen cezalandırırlardı. (Buhari)

• Allah’ım! Cüzzamdan, sedef hastalığından, delilikten ve hastalıkların kötüsünden sana sığınırım. (Ebû Davûd)

• Allah’ım! Kötü ahlaklardan, kötü işlerden ve kötü arzulardan sana sığınırım. (Tirmizi)

• Allah’ım! Ben nefsime çok zulmettim. Günahları ancak sen bağışlarsın. Rahmetinle beni bağışla! Bana merhamet eyle! Çünkü sen Gafûr ve Rahîmsin. (Buhari)

• Ben peygamber olmadan önce Mekke’ de bana selam verdiğini bildiğim bir taş vardı. O taşı şimdi de tanırım. (Tirmizi)

• İki ses dünya ve ahrette mel’undur: Nimette çalgı, musibette feryat. (Râmûz el-Hadis)

• Cömertin yemeğini yemek devadır. Cimrinin yemeği ise derttir. (Râmûz el-Hadis)

• Ashabıma sövüp sayanları gördüğünüz vakit: ‘Allah, şerrinize lanet etsin!’deyin. (Tirmizi)

• Yemeğin temizliği (helâl kazanç), yemeği, dini ve rızkı artırır. (Râmûz el-Hadis)

• Evlerinizde namaz kılın ve onları kabir haline getirmeyin. Benim evimi de bayram yeri edinmeyin. Bana salat-u selam getirin. Muhakkak sizin selamınız nerede olursa olsun, bana ulaşır. (Râmûz el-Hadis)

• Halka içecek dağıtan acele etmez. Ancak hepsi içtikten sonra kendisi içer. (Ebu Davût)

• Altın ve gümüş kaplardan içmeyin, ipek ve atlas dahi giymeyin, çünkü bunlar, dünya da gayr-i Müslimler için, ahirette de sizin içindir. (Ebu Davûd)

• Sen, güzel ve hoş konuşmaya, selamı bol vermeye ve yemek yedirmeye devam et. (Râmûz el-Hadis)

• Bir kişinin yemeyi iki kişiye, iki kişinin ki dört kişiye, dört kişinin ki de sekiz kişiye yeter. (Müslim)

• Bir adama günah cihetinden, her işittiğini başkasına söylemesi kâfidir. (Râmûz el-Hadis)

• Elbiselerinizi giydiğiniz zaman ve abdest aldığınız vakit, sağdan başlayın. (Sünen sahipleri)

• Kiminin keremi dini, mürüvveti aklı ve asaleti de ahlakıdır.(Ramûz)

• Ne mutlu İsa (as) indikten sonraki hayata… Göğe rahmet için, arza da yeşertmek için müsaade edilir. Taş üzerine tohum ekilse biter, insanlar arasında kin ve çekememezlik olmaz. Hatta bir adam bir aslana rastlasa aslan ona dokunmaz. Yılana bassa yılan onu sokmaz. (Râmûz el-Hadis)

• Olumlu tutum ve davranış ve ölçülü olmak, peygamberliğin yirmi beşte biridir. (Ebu Davud)

• Kalbinde zerre kadar kibirlik bulunan kimse cennete giremeyecektir. Adamın biri: Ey Allah’ın Rasûlü! İnsan elbisesinin ve ayakkabılarının güzel olmasını arzu eder (bu kibirlik midir?) dedi. Peygamber (sav): Hayır Allah, güzeldir ve güzelliği sever; kibir, kendini yüksek görerek, Hakk’ı inkar etmek ve onu söyleyene karşı koymaktır, dedi. (Tirmizi)

• Münafık’ın üç âlameti vardır: Konuştuğu vakit yalan söyler; vaat ettiği vakit sözünden döner; kendisine bir şey emanet edildiğinde de hıyanet eder. (Ebu Davud)

• Hiddet, şeytandandır. Şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş ise, ancak su ile söndürülür. Bunun için sizden biriniz hiddetlendi mi abdest alsın. (Ebu Davud)

• Yatsı namazından önce yatıp uyumaktan da, ondan sonra oturup konuşmaktan da nehyederdi. (Tirmizi)

• Muhakkak ki mü’min, ahlakının güzelliği sebebiyle gündüzleri oruç tutan ve geceleri de Allah’a ibadetle geçirmiş kimsenin derecesine ulaşır. (Ebu Davud)

• Kim, bir kimseye zarar verirse, Allah da ona zarar verir. Kim, bir kimseye şiddetle muamele ederse, Allah da onun azabını şiddetlendirir. (Tirmizi)

• Bir mü’mine zarar veren veya ona hile yapan kimse mel’undur. (Tirmizi)

• Kimse Bana, ashabım hakkında bir şey gelip söylemesin, çünkü ben karşınıza gönlüm temiz ve salim olarak çıkmayı arzu ediyorum. (Ebu Davud)

• Cennete ne insanların arasına fesat sokan, ne ihsanda bulunduğu kimsenin başına kakan, ne de cimrilik gösteren kimse girecektir. (Tirmizi)

• Her ümmetin bir fitnesi vardır. Benim ümmetimin de fitnesi dünya malıdır. (Tirmizi)

• Dünyada malı çok olanlar, kıyamet gününde sevabı az olanlardır. Ancak Allah’ın kendisine mal verip, onu hayırla hasenata sarf edenler müstesnadır. (Buhari)

• Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya hayır söylesin ya da sussun. (Tirmizi)

• İnsanlara derecelerine göre muamele ediniz. (Müslim) Habibini öven Rabbimiz: “Muhakkak ki Allah ve melekleri, O peygambere salat ederler. Ey iman edenler! (Siz de) O’na salât edin ve (O’na) teslimiyetle selam verin.” (Ahzab 56)

kiss.gif
Hamdolsun Âlemlerin Rabbi olan Allah’a.
kiss.gif

Canlarin canani, gullerin gulistani,
Sonsuzluk askimin nur-u ummani,
Gonul dunyamin mihveri,
Hayat eksenimin odagi,
En muhim nokta-i nazarim,
Her halukârda basvuru kaynagim,
Rehber-i furkanim,Yegâne siginagim,
Barinagim ve limanim,

Gul Efendim!!