Said Nursi neden başka kitaba ihtiyaç duymadı?

Nurist

Well-known member
Kur’an bana kâfi geldi
Nur Risalelerini yazarken, yanında Kur’an-ı Kerim'den başka kitap bulundurmuyordu Kalbine inen manayı konuşur gibi söylüyor, Nur katipleri de onun söylediklerini hızla yazıyorlardı
Gençliğinde, Bitlis’te ve misafir olarak kaldığı Van Valisi Tahir Paşa’nın konağında, pek çok kitabı ezberine almıştı Sadece dinî kitaplar değil; fen, felsefe, tarih ve edebiyat kitapları da bunlara dahildi
Şöyle bir göz gezdirdiği herhangi bir kitabı, adeta fotoğrafını çekmiş gibi, hafızasına aktarıverirdi Bu şekilde Kur’an-ı Kerim'i on beş günde ezberlemişti
Ezberlediği kitapların sayısı doksan civarındaydı Her gece üç saat tekrarla, üç ayda bu kitapları devrediyordu
Ona sormuşlardı:
– Üstad’ım, yeni bir kitap yazmak için kütüphaneler dolusu kitaptan istifade edilir Halbuki siz yanınızda Kur’an-ı Kerim'den başka kitap bulundurmuyorsunuz Başka kitaplara ihtiyaç duymuyor musunuz?
Bediüzzaman, gençliğinde ezberlediği kitapları hatırlatarak şöyle demişti:
– Kardeşlerim, Cenab-ı Hakka şükür, bütün o ezberimdeki kitaplar, Kur’an’ın hakikatlerine çıkmak için bana basamak oldular Sonra Kur’an’ın hakikatlerine ulaştım Çıktım, baktım ki, her bir Kur’an âyeti kâinatı kuşatıyor gördüm Artık ondan sonra başka bir kitaba ihtiyacım kalmadı Kur’an bana kâfi geldi

Ömer Faruk Paksu
(Bediüzzaman'la Yaşayan Öyküler kitabından)

müdavim

Üye Sorumlusu
Elde Kur'an gibi bir mu'cize-i baki varken,
Başka bürhan aramak aklıma zaid görünür.
Elde Kur'an gibi bir bürhan-ı hakikat verken,
Münkirleri ilzam için gönlüme sıklet mi gelir?
Bediüzzaman