beş yıl havada duran akbaba...

ebrar172

Well-known member
İşte 5 yıl hiç durmadan uçabilen uçak

vulture.jpg

Pentagon yakıt ikmali yapmadan havada 5 yıl kalabilen bir uçak üretti. Akbaba isimli uçak askeri ve sivil amaçlı kullanılacak.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, havada yakıt ikmali yapmaksızın 5 yıl kesintisiz uçabilen uçak üretti.
Pentagon'a bağlı Araştırma Kurumu'nun geliştirdiği, askeri ve sivil alanlarda kullanılacak "Vulture" (Akbaba) adlı uçak 5 yıl havada kalabiliyor ve iletişim ağlarındaki sorunları kendiliğinden tamir edebiliyor.
Uçakta, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren jeneratör benzeri bir alet bulunuyor ve tamamen elektrik enerjisiyle çalışıyor.
Uçağın daha çok doğal afet bölgelerinde kullanılacağı, ayrıca teröristlerin yerini tespit için de kullanılabileceği kaydediliyor.
Daha gelişmiş bir versiyonu ise ileride uydu işlevi görecek.

vulture2.jpg

vulture1.jpg
vulture3.jpg
vulture4.jpg

huve

Well-known member
bir uçak neden kesintisiz beş yıl uçabilmeli ki, ne gereksiz dedim ama aldım cevabımı :)
teşekkürler..

Merih

Well-known member
Kanatlarında sanırım elastik bir cisim kullanmışlar yerdeki ve havadaki duruşu bunu gösteriyor Planör mantığından yola çıkarak Güneş Enerjisi ile iyi bir kombinasyon yapmışlar.

ebrar172

Well-known member
Kanatlarında sanırım elastik bir cisim kullanmışlar yerdeki ve havadaki duruşu bunu gösteriyor Planör mantığından yola çıkarak Güneş Enerjisi ile iyi bir kombinasyon yapmışlar.

benim o kadar aerodinamik bilgim yok..
fakat kanat kenarlarındaki sıralanmış pervaneler rüzgar enerjisinden
üst gövdedeki panellerde
güneş enerjisini baya yoğun kullandığının kanıtı...
ve kanat şekli rüzgarın kaldırma kuvvetinden faydalanıldığını gösteriyor...

fezaya sormak lazım...nede olsa sitenin tek pilotu o...:)