Iyi bir eğitimci nasil olmalidir?

ReþHa2

Well-known member
* Her şeyden önce eğitimcinin başarılı olabilmesi için mesleğini sevmesi gerekir.
*Alanında yeterli bilgi birikimine sahip olmalı, mesleği ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmalı.
*Eğitimcilik vasfına sahip, genel kültür seviyesinin olması gerekir.
*Yöneticilik ve rehberlikle ilgili formasyonu bilmeli.
*En zor şartlarda bile “güler yüzlü” ve “alçak gönüllü” olmayı becerebilmeli.
*Etkileyici davranış ve konuşmaların neler olduğunu bilmesi gerekir.
*Zamanı en verimli şekilde kullanabilmeli.
*Her zaman prensipli ve bilinçli hareket etmeli
*Hitap ettiği kitleyi “motive ederek” canlı tutmayı bilmeli, bilgisinin “etkileyici olabilmesi” için güzel bir hitabete sahip olmalı
*Okulda ve çevrede problem çıkaran değil problem çözen olmalı. Çözüm üreten ve uzlaştıran bir kişilik sergilemeli.
*Hiçbir ayırım yapmadan tüm öğrencilerine “eşit” davranmalı. Başarıları ölçmede adil ve hassas olmalı. Ceza ve ödül konusunu yapıcı ve teşvik edici bir şekilde kullanmalı
*İyi bir eğitimci sürekli kendisini yenilemeli, bilgisayar,İnternet,yabancı dil gibi dünyaya açılan araçlardan ve teknolojik yeniliklerinden yararlanmayı bilmeli
*Öğrencilerle birebir diyalog içinde olmayı prensip haline getirmeli, onlarla devamlı konuşmalı ve dertlerini dinlemeli.
*Öğrencilere özgürce soru sorma imkanı vermelisiniz. Bilmediğiniz sorular hakkında bilmediğinizi söylemekten çekinmeyin. Ancak ertesi gün araştırıp sorunun cevabını vermelisiniz.
*Öğrenciler arasında dengeli,olumlu ve tutarlı davranışlar sergilemeli, düşüncelerini davranışları ile bütünleştirebilmeli, davranış ve konuşmaları ile örnek teşkil etmeli.
*Kendinden emin ve medeni cesareti olmalı, olaylar karşısında soğukkanlı ve dengesini koruyabilmeli
*Bilgisiyle,hitabetiyle,davranışlarıyla herkese güven verebilmeli
*Hatalı durumlarda hatasını kabul etmeli
*Tartışmalarda ısrarcı ve inatçı olmamalı. Şiddetli münakaşalar ve hararetli tartışmalar itibarınızı zedeler.
*Eleştirilere her zaman açık olmalıdır. Eleştirilere açık olanlar eleştirilmekten kurtulur.
*Okul yönetimi,öğretmenler,öğrenciler ve velilerle iyi ilişkiler içerisinde olmalısınız.
*Affedici olmalısınız. Başkalarının hatalarını affederseniz kıymetiniz daha da artar.
*Toplumun kötü gidişi karşısında kötümser olmayın. Maneviyattan yola çıkarak “olumlu” ve “umutlu” şeyler anlatın.
*Karşınızdaki kim olursa olsun .Ona mutlaka değer verin.
*Bir eğitimci hiçbir zaman elindeki not aracını kalkan olarak kullanmamalıdır.
*Kendinize saygılı davranılmasını istiyorsanız önce “siz saygılı davranın”
*Öğrencilerinizi eleştirirken onların kendilerini değil olumsuz davranışlarını eleştirin.
Öğrencilerinizi mutlaka eleştirme gereği duyuyorsanız arkadaşları arasında değil,özel olarak ve de sakin bir halde eleştirin.

Ali Erkan KAVAKLI

güllügönül

Well-known member
bi de teftiş gününde okuması kötü 2. sınıf öğrencilerine program sundurmamalıdır. Ben bugün iyi bir azar yedim müdürümden. aslında söylenecek şey çok da diyemiyorum. İyi bir öğretmen öğrencilere eşit davranır bu çok önemli ama karşımızda kötü bir..... var. Hadi hayırlısı...

ReþHa2

Well-known member
aa bugün teftiş günü değil mi? 2. sınıf öğrencilerine ne programı? sunum mu yaptılar hay Allah biz bile beceremiyoz :)

güllügönül

Well-known member
22 mart dünya su günüydü ama bugün bi program sunduk hafta sonuna geldi diye. Ben de gittim minikleri seçtim onlarda okusun abileri ablaları gibi program sunsunlar dedim ama taşa çarptım. yani öyle sunu hazırlamak diil şiir falan okudular...

güllügönül

Well-known member
yok benim için sorun diil ama iyi bir eğitimci olmak diyince müdürüm geldi aklıma bu olayla. bazen inanılmaz olaylar yaşıyoruz bu bişi sayılmaz aslında. Eğitim alanını seçen arkadaşlar kendinizi çooook geliştirin. okul bitince iş bitmiyor, daha yeni başlıyor. Hizmet içi eğitimlere çok katılın, nerde kurs var nerde seminer var gidin mutlaka. Mesela bu hafta ankara atek te var bir seminer. Bir de mutlaka bir enstrüman çalın. Çok faydası oluyor..