Kendini Arayan Adam

Nurist

Well-known member
load627211cp.jpg

İnsan, eğer kesrete dalıp kâinat içinde boğulup dünyanın muhabbetiyle sersem olarak fânîlerin tebessümlerine aldanasa, onların kucaklarına atılsa, elbette nihayetsiz bir hasârete düşer.
Hem fenâ, hem fânî, hem ademe düşer. Hem mânen kenidini idam eder. Eğer lisan-ı Kur'ân'dan kalb kulağıyla iman derslerini işitip başını kaldırsa, vahdete müteveccih olsa, ubûdiyetin miracıyla arş-ı kemâlâta çıkabilir, bâki bir insan olur.

Risale-i Nur dan...

Nurist

Well-known member
Verin benliğimi, bana artık aynalar,
Sizlerde benim nice sırrım var!
Ruhumu kemiren, bir ıstırap içimde,
Size bakan gözlerim, beni içimden yakar.

adszll640x480aj2.jpg

Aynalar peşimdeler, bütün ömrüm boyunca,
‘Sır’ları soyulup da, artık bir cam olunca.
Sırrım çözülecek, diye korkarım,
Saçılır günahlarım, bütün ömrüm boyunca.

Nurist

Well-known member
ben_hep_seni_dusunurum.png

"Ey İnsan! Kendini oku!"

Neden "Kendini oku" diyor Üstad? Sokrates’in okulunun girişinde "Kendini bil" yazısının bulunduğu bir levhanın asılı olduğunu söylerler. Hadis diye rivayet edilen "Men arefe nefsehü, fekad arefe Rabbehü - Nefsini bilen Rabbini bilir." sözü de aynı mülahaza etrafında söylenen sözlerden. Neden? Çünki âfâkın doğru okunması, enfüsün doğru okunmasına bağlıdır. Enfüs bu mevzuda çok önemli bir kitaptır, bir fihristtir adeta o. İnsan bu fihriste bakarak kainatı okuyabilir. Yoksa, kainatın en uzak çöllerine ışık hızıyla açılma imkanı bile olsa onu okuyamaz. Dolayısıyla kainatta bütüncül nazara ulaşamaz, her şeyi göremez.

M.Fethullah Gülen

Nurist

Well-known member
farewellls0.jpg
anne, baba, kardeş, arkadaş... kusurların eksiklerin kendinden başlayarak kabulü; kırgınlıkların, kızgınlıkların terki; iyi yönleriyle, eksik yönleriyle varlığına verilen değeri ile sevginin insanı... şikayetler, kızgınlıklar, pişmanlıklar... yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla inşa ettiğimiz hayat ile sorgunun insanı... zahirden geçip kalbe varış, koyu karanlıkta yanaklarda beliren bir gülüş ile farkındalığın insanı... ölüm ve yaşamın uçları; kış ve bahar... kış ve bahar arasını imtihan... "iyi bilin ki dünya hayatı, bir oyundur, bir oyalanmadır, bir süstür..." der Kur'an... (Hadid, 57/20; Kehf, 18/45-46) hayata dair anlamın, arayışın insanı.. bir gelişin, bir gidişin insanı olabilme duasıyla...

Nurist

Well-known member
jyhvr5.png
Ben hür değil miyim?Bu caddenin bir ucundan öte ucuna haram görmeden gidebilme hürriyetim yok mu?Canımdan aziz tuttuğum bu güzel vatanıma,ben lazım değil miyim?Benim ahlakım ve terbiyem ona lazım değil mi? Bir süre sonra bu sorunun cevabını alıyorum.Ve tembel bir talebe gibi başım önüme eğik,veriyorum cevabı: '' Bilmiyorum ''

gaye-i himmet

Active member
load627211cp.jpg

İnsan, eğer kesrete dalıp kâinat içinde boğulup dünyanın muhabbetiyle sersem olarak fânîlerin tebessümlerine aldanasa, onların kucaklarına atılsa, elbette nihayetsiz bir hasârete düşer. Hem fenâ, hem fânî, hem ademe düşer. Hem mânen kenidini idam eder. Eğer lisan-ı Kur'ân'dan kalb kulağıyla iman derslerini işitip başını kaldırsa, vahdete müteveccih olsa, ubûdiyetin miracıyla arş-ı kemâlâta çıkabilir, bâki bir insan olur.

Risale-i Nur dan...

emegınıze saglık...konuyla uzaktan alakası var...'kendını arayan adam'adlı breser okumustum guzel bır kıtap...hekımoglu ismail olması lazım yazarı...tavsıye ederım..:021:

Tarihci

Marmara Tarih
evet kendini arayan kelimeleriyle başlayan hemen hemen bütün kitaplar Halit Ertuğrul a ait.. kendini arama külliyatı yazdı hoca sağolsun :)