Kız çocuğu bir nimettir!

Livza

Well-known member
beb6d6dc574of.jpg

Kız, çocuğu olunca üzülmek, hele hele anneyi suçlamak çok yanlıştır.Kuran-ı kerimde mealen, (Allah dilediğine kız, dilediğine erkek çocuk bahşeder. Kimine hem erkek, hem kız çocuğu verir, dilediğini de kısır bırakır. Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeye gücü yeten ancak Allah tır) buyuruldu. (Şura 49, 50)

Peygamber efendimiz, (Kız çocuklarını hor görmeyin) buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Hayırlı evlat istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra, kız veya erkek olmuş ne fark eder?

Dinimizde, kadının ve kız çocuklarının fazileti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun!) [Hakim]

(Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.) [Taberani]

(İki kız evladına güzel muamele eden, mutlaka Cennete girer.) [İbni Mace]

(İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla
Cennette beraber oluruz.) [Tirmizi]

(Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene Allahü teâlâ rahmetle nazar eder. Allahü teâlâ, rahmetle nazar ettiğine de azap etmez.) [Harâiti]

(Çarşıdan turfanda meyve alıp evine getiren, sadaka sevabı alır. Getirdiği meyveyi, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları, kızları sevindiren, Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevap kazanır. Allah korkusundan ağlayanın bedeni de Cehenneme haram olur.) [İbni Adiy]

(Üç kızına, ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan, yedirip giydiren, elbette Cenneti kazanır.) [Ebu Davud]

(Üç kız veya kız kardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü teâlâ Cennete koyar.) Eshab-ı kiramdan biri, (İki tane olursa da aynı mıdır?) diye sual edince, Peygamber efendimiz (Evet, iki tane olursa da aynıdır) buyurdu. Başka birisi, (Ya bir tane olursa?) diye sual etti.

Cevabında buyurdu ki: (Bir tane de olsa gene aynıdır.) [Hakim, Harâiti]

Görüldüğü gibi, kız ve kadınlara değer vermeyenler, müslümanlığı bilmeyen kimselerdir. Müslüman, dinini iyi öğrenip kadına layık olduğu değeri vermelidir!

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.) [İ.Asakir]

ebrar172

Well-known member
paylaşım güzel eyvallah....
fakat kız erkek farketmez evlat bir nimettir....
emanettir....

özelliklede sadece kız çocukları vefalı olurmuş gibi bir zihniyet var halkımızda buna tamamen karşıyım...erkek evlatlarda kız evlatlar kadar hatta onlardanda fazla vefalıdır...fakat nedense kız evladın yaptığı kusurlar hemen unutulur...erkek evlat daha fazla sorumluluk altında olduğu için...40 sorumluluğun birini unutsa yada yerine getiremese hemen vefasız damgası yer....

ve toplumumuza bakarsak erkek evlat dahada fazla vefakardır...çünkü anneye babaya bakma görevi gelenek ve göreneklere dayanarak zaten otomatikman erkek çocuğun görevidir...buna rağmen kız bir elma soysa değeri bin...erkek bir elma bahçesi hediye etse değeri bir....

o nedenle kendim bir nisa olmama rağmen her zaman bu konuda erkeklere haksızlık yapıldığını düşünmüşümdür... vesselam...

yazdıklarım sadece içimden geçenleri yansıtmaktı yoksa yazıya bir gönderme değil livza sakın yanlış anlaşılmasın...selamlar...

nurhadimi

üye Sorumlusu
emanettir....

özelliklede sadece kız çocukları vefalı olurmuş gibi bir zihniyet var halkımızda buna tamamen karşıyım...erkek evlatlarda kız evlatlar kadar hatta onlardanda fazla vefalıdır...fakat nedense kız evladın yaptığı kusurlar hemen unutulur...erkek evlat daha fazla sorumluluk altında olduğu için...40 sorumluluğun birini unutsa yada yerine getiremese hemen vefasız damgası yer....

ve toplumumuza bakarsak erkek evlat dahada fazla vefakardır...çünkü anneye babaya bakma görevi gelenek ve göreneklere dayanarak zaten otomatikman erkek çocuğun görevidir...buna rağmen kız bir elma soysa değeri bin...erkek bir elma bahçesi hediye etse değeri bir....

o nedenle kendim bir nisa olmama rağmen her zaman bu konuda erkeklere haksızlık yapıldığını düşünmüşümdür... vesselam...

yazdıklarım sadece içimden geçenleri yansıtmaktı yoksa yazıya bir gönderme değil livza sakın yanlış anlaşılmasın...selamlar...

ebrar ablam her zamanki gibi mükemmelsin

ALLAH razı olsun paylaşım güzel

Livza

Well-known member
emanettir....

HERKESİN DÜŞÜNCESİNE SAYGIM VARDIR NEDEN YANLIŞ ANLAYIM :)

Hayırlı evlat istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra, kız veya erkek olmuş ne fark eder?

FaKiR

Meþveret Bþk.
emanettir....

Bence ebrar bunu yazarken, enistede pc nin basinda ebrarin yazdiklarini okuyordu :011:

Huseyni

Müdavim
benimkiler öyle olduğu için demiyom, gözlemlediğimde bu. Kız evladı başka bi sevdiriyo kendini. Hatta bi hadis vardı şimdi net olarak bilmediğim, erkek evladı sevin, kız evlat zaten kendini sevdirir diye. Aynen öyle :)

nuriye

Well-known member
kardeslerim benim görüsüm kiz veya erkek fark etmez allah hayirli evlat varsin benim iki oglum var hep allaha sükür etmisimdir mevlam bana evlat nasip eti cok sükür sagliklilar insallahda hayirli evlat olurlar ,ama hep üzülmüsümdür benim dogdugumda babam cok üzülmüs kiz dogdu diye ,kiz olsun erkek olsun görüslerinizi evlatlarimiza hissettirmeyelim ozaman cocuklarimiz istenmedigini saniyorlar ernek vereyim ben:012:

þeyda

Active member
Kardeşler Cenab-ı Hak zenginliği dileyene evladı dilediğime veririm diyor.kız veya erkek evlat evlattır olmasa aranır yani değil mi?yani Ondan gelene şükretmeli herşeyin hayırlısını en iyi o bilir.Ama yok vermiyorsa yine şükretmeli hayırlısını istemeli inşallah.Rabbim herkese bu duyguyu tattırsın amin.dua ile...

ebrar172

Well-known member
Bence ebrar bunu yazarken, enistede pc nin basinda ebrarin yazdiklarini okuyordu :011:

özelliklede senin böyle diyeceğin aklıma gelmişti feza...fakat yanıldın...:)

ama şunuda belirteceğim benim eşim öyle bir evlat ki herkesin nazar ederek baktığı...her daim söylüyorum Rabbim onu hiç bunaltmasın inşaallah...

sadece kendi annesine değil benim anneme ve dahi bütün yaşlılara şevkatli...zaten annemin kalbini öyle bir fethetmiş ki...ne olursa olsun annem her zaman sen haksızsın der...yahu anne bir dinle derim ne biliyorsun kim haklı...yok der kesin sen haksızsın...benim damadım yanlış bir şey yapmaz....:dft005::dft005:

ve tabi ben deli olurum....hep onun tarafını tutuyor diye...:p:p

FaKiR

Meþveret Bþk.
özelliklede senin böyle diyeceğin aklıma gelmişti feza...fakat yanıldın...:)

ama şunuda belirteceğim benim eşim öyle bir evlat ki herkesin nazar ederek baktığı...her daim söylüyorum Rabbim onu hiç bunaltmasın inşaallah...

sadece kendi annesine değil benim anneme ve dahi bütün yaşlılara şevkatli...zaten annemin kalbini öyle bir fethetmiş ki...ne olursa olsun annem her zaman sen haksızsın der...yahu anne bir dinle derim ne biliyorsun kim haklı...yok der kesin sen haksızsın...benim damadım yanlış bir şey yapmaz....:dft005::dft005:

ve tabi ben deli olurum....hep onun tarafını tutuyor diye...:p:p

oo eniste sirtini saglam kapiya dayamis, kayinvalide arkasinda oldumu olay bitmistir, senin buralarda feminist naralari evde sokmuyor demek:015:

tuhh bizi hayat kirikligina ugrattin ebrar ,:035: :)
demek hep haksiz konumundasin :))

ebrar172

Well-known member
oo eniste sirtini saglam kapiya dayamis, kayinvalide arkasinda oldumu olay bitmistir, senin buralarda feminist naralari evde sokmuyor demek:015:

tuhh bizi hayat kirikligina ugrattin ebrar ,:035: :)
demek hep haksiz konumundasin :))

ha ha ha...sen öyle zannet...:)

annem öyle söylüyor dedim...ben kabul ediyorum demedim ki...:028:
validemiz sağolsun...damat fanatiği...

kızım cadıdır ama damadım haza beyefendi der her zaman...
sen bizimkinin manalı manalı tebessümünü göreceksin o an....
icon8.gif
icon8.gif

hulusi

Well-known member
Allah razı olsun yazıdagayet güzel yorumlarda.
Şehadet aleminde bir kızımın olmasını isterdim.Kız çoçuklarına karşı ayrı bir şefkatim var ama olsaydı eğer bakmaya dahi korkardım kıyamazdım.Benim nazarımda onlar hassas her an kırılacak elmas gibiler.
Rabbim salih ve saliha evlatlar şenlendirsin yuvaları.Kız çokları fıtraten daha şefkatli yaratıldıklarından dolayı daha merhametli anne ve babaya tabiki fıtratı bozulmamış ise...