Bu filmi mutlaka gidin izleyin! Çünkü...

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
GÜNEŞİ GÖRDÜM

Son 30 yılda yaşanan ve dile getirilemeyen acıların müthiş bir hikayesi beyaz perdede tabuları yıkıyor

Mahsun KIRMIZIGÜL'ün Beyaz Melek filmini izledim ve çok başarılıydı ... bana göre.. bu filminde öle olacağını düşünüyorum ...

59898.jpg

Mahsun Kırmızıgül’ün son filmi “Güneşi Gördüm” mutlaka izlenmesi gereken üzerinde düşünülmesi gereken, tabuları yıkan bir film.

Güneşi dün Gördüm!
İzledikten sonra içimden ‘Bu işte’ diye haykırmak geçti. Bütün koltukların 2 gün önceden dolduğu Historia’nın salon 1’i böyle bir film bence görmemiştir. Diğer salonlar da.. Türk topraklarındaki tüm salonlar…
Çok iddialı gelebilir.

Ancak filmi izledikten sonra ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Yıllarca sömürülen; kanla sulanan topraklar… Türkiye’nin doğusu… Filmde geçen şu cümleler çok çarpıcı: “PKK ‘dağlara gel dağlara gel’ diye çağırıyor, askerse ‘dağlar seni delik delik delerim’ diye gözdağı veriyor. Bırakalım dağları kendine… Çok yoruldu dağlar. Bırakalım dağları kendine, çiçekler versin, yeşillensin, huzur versin.”

Bir baba düşünün ki bir oğlu dağlarda diğer oğlu asker ocağında… İki gardaş yüz yüze geldiklerinde soruyor gardaş abiye: “Ya çatışmada karşılaşırsak ne olacak? Vuruşacak mıyız?”

Abinin cevabı çok net: “Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist olacağım.”

Ne için?

Bir baba bir ana ve bir ata düşünün ki köyünden başka yer tanımayan bilmeyen insanlar… Sürülüyorlar köylerinden; üstelik devlet baba sürüyor ve tek başına…
Dağılıyor koca köy… Köyün her bir insanı dağılıyor bilmedikleri; adlarını bile duymadıkları yerlere… Ve başlıyor dram… Acı ve göz yaşı…

Yaşanan acılara şahit oldukça vicdanınız sızlıyor, yumruğunuzu sıkıyorsunuz.
Başınız öne eğik... İçinizdeki şucu bucu duygular ezilmiş, büzülmüş, utanç içinde...
Asker çaresiz; köylü çaresiz; siz çaresizsiniz!
Ve tutamıyorsunuz göz yaşlarınızı… Ellerinize akıyor vicdanınız!

Hele filmde bir sahne var ki salonda filmi izleyen herkesin kanını dondurdu adeta… Burası soru işareti!

Çok açık söylemek gerekirse Mahsun Kırmızıgül, kendisini uzaktan yakından tanıyan herkesi şaşırttı bir kez daha… Beyaz melek bu filmle adeta gölgede kaldı. Film Mahsun’u da aşmış kendisini de… Değme yönetmenlere nal toplatır. Gerek senaryosu gerekse yönetimi ile son derece başarılı bir iş çıkmış ortaya.

Salonda film boyunca göz yaşları hiç eksik olmadı. Hatta salon çıkışında insanların nutku tutulmuş adeta... Sessizler. Konuşanlarsa sen çok ağladın ben çok ağladım tartışmasında…

Bu arada “Güneşi Gördüm”, Norveç ile Türkiye arasındaki insana verilen değer farkını da gözler önüne seriyor.
Ve filmin sonunda verilen mesaj… Devlet büyüklerimize adeta bir TOKAT niteliğinde… Silkinin ve kendinize gelin; bu vatan hepimizin dercesine…

Emrah İRİÇ

SON SÖZ: Muhakkak gidin bu filme. Kelimeler anlatmaya yetmiyor! Beni o zaman anlayacaksınız.

emrahiric@gmail.com

[googlevid]4670854386675181175[/googlevid]

SaYa

Well-known member
Saya cezalisin :p cezanda beni bu filime goturmek :005: anladin dimi neden cezalisin :p

kiyamam :gül:

ablacım canın ız sağolsun... :) film müthişmiş... kardeşim gitti ... ben henüz gidemedim... buraya gelmedi daha... ayrıca güleceğinizi söylemiştim... nasıl o hale geldi konu anlamadım :021::021:

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Bumudur budur..

Bakanlardan bir çok bakanımızda galasına gitmiş hatta sayın başbakanımız ve cumhurbaşkanımızda gelemedikleri için mazaretlerini bildiren mesaj yollamışlar..