Devletin Mumu

nuriye

Well-known member
Hazreti Ömer Efendimizin halife olduğu yıllardı. Sahabeden Abdurrahman ibn Avf, halifeyi makamında ziyarete gelmişti. Selâm verip müsait bir yere oturdu. Halife Hazreti Ömer, kendisiyle hiç ilgilenmemiş, hatta selâmını bile almamıştı.
Bu duruma şaşıran Hazreti Abdurrahman, Hazreti Ömer’in neden böyle davrandığını anlamak için beklemeye başladı. Hazreti Ömer, o an meşgul olduğu işini bitirdikten sonra önünde yanan mumu söndürdü. Aynı onun gibi başka bir mum yaktıktan sonra,
—Ve aleyküm selâm, deyip Hazreti Abdurrahman’ın selâmını aldı.
Sonra konuşmaya başladılar. Abdurrahman ibn Avf, Hazreti Ömer’e niçin mumun birini söndürüp başkasını yaktıktan sonra kendisiyle meşgul olmaya başladığını sorunca halife şöyle cevap verdi:
— Ya Abdurrahman! Evvelki mum devletin hazinesinden alınmış mumdu. O yanarken şahsî işlerimle meşgul olsaydım Allah indinde mesul olurdum. Sizinle devlet işi konuşmayacağımız için kendi paramla almış olduğum mumu yaktım. Ondan sonra sizinle meşgul olmaya başladım.
Abdurrahman ibn Avf Hazretleri’nin gözleri yaşarmıştı. Ellerini kaldırarak şöyle dua etti:
—Ya Rabbi! Hattab oğlu Ömer’i bizim başımızdan eksik etme!