Fatih Sultan Mehmet/histoire du fétu

FaKiR

Meþveret Bþk.
Fatih Sultan Mehmet/histoire du fétu

Après la conquête de Istanbul, Fatih Sultan Mehmet entrant sur la place forte (surlar), Une femme lui apporte du babeurre (ayran). Fatih se trouvant sur son cheval, prend le ver mais dans ce dernier Il y voit un fétu (la paille).Un moment il pense à le sortir de son ver mais pour ne pas faire honte à la femme, pour pas qu’elle se sente gêné sur le coup, Fatih décide de garder le fetu dans son ver, et continue de boire avec .En le buvant le fétu s’approche de sa bouche et Fatih souffle à chaque fois pour le faire éloigner .Une fois terminé, il redonne le ver à la femme et demande :
»Just par curiosité, vous n’avez pas remarqué le fétu dans le ver »
la femme reste silencieuse un moment et répond par la suite
» mon Seigneur, vous combattez sur le front depuis ce matin, vous avez encore la sueur sur le front, vous devriez avoir chaud, donc pour éviter que vous tombiez malade en le buvant tout d’un coup, c’est mois qui est mis ce fétu exprès

siyah_inci

New member
Fatih Sultan Mehmed bir Anadolu seferi dönüşünde, Balıkesir’den geçiyordu. Hava oldukça sıcaktı. Bu sıcaktan herkes gibi Fatih Sultan Mehmed de nasibine düşeni almıştı. Öylesine yorgundu ki… Kendisini bu halde gören bir köylü kadını bir tas içerisinde ona ayran ikram etti. Ayranın üstünde iki üç tane saman çöplerini üfleye üfleye ayranı içti. Sonra da kendisini bir ana şefkatiyle seyreden ihtiyar köylü kadına:
“Allah razı olsun,” dedi. “Ama şu saman çöpleri ayranı çacuk içmeme engel oldu.
” İhtiyar kadın Fatih’in bu sözlerine anne şefkatinin boyutlarını gözler önüne seren, şu cevabı verdi:
“Oğul, ben onları ayranın üzerine kasıtlı koydum.Sen uzak yoldan geliyorsun. Sonra terlemişsin de. Soğuk ayranı çabucak içersin de hasta olursun, hasta olmayasın diye böyle yaptım.....

ceviriyi ben yapmadim fezam hazir vardi bende bu sekilde ekledim....

siyah_inci

New member
Fatih Sultan Mehmed bir Anadolu seferi dönüşünde, Balıkesir’den geçiyordu. Hava oldukça sıcaktı. Bu sıcaktan herkes gibi Fatih Sultan Mehmed de nasibine düşeni almıştı. Öylesine yorgundu ki… Kendisini bu halde gören bir köylü kadını bir tas içerisinde ona ayran ikram etti. Ayranın üstünde iki üç tane saman çöplerini üfleye üfleye ayranı içti. Sonra da kendisini bir ana şefkatiyle seyreden ihtiyar köylü kadına:
“Allah razı olsun,” dedi. “Ama şu saman çöpleri ayranı çacuk içmeme engel oldu.
” İhtiyar kadın Fatih’in bu sözlerine anne şefkatinin boyutlarını gözler önüne seren, şu cevabı verdi:
“Oğul, ben onları ayranın üzerine kasıtlı koydum.Sen uzak yoldan geliyorsun. Sonra terlemişsin de. Soğuk ayranı çabucak içersin de hasta olursun, hasta olmayasın diye böyle yaptım....

cevirisi bana ait degil fezam elimde olan bu sekli idi bu sekilde ekledim:)