1. Karadeniz Oyunları - KOLBASTI

Eyvàh!

Well-known member
hey kurban olayim sizi yaradana....:D

eskiden bir biz bilirdik kolbastıyı kimseler bilmezdi...şimdi bilmeyeni dövüyorlar...özbe öz kolbastı trabzonundur sonradan çıkıp bizimdir diyenlere duyurulur...haddinizi bilin uşağum...farozdan çıkma bir danstır...
ve bizim kadar kıvrak olabilip bu dansı yapabilen insan ırkı yaratılmamıştır...:p

YAYLANIN ÇİMENİNDE KARGA BAĞIRIR KARGA...
ALMAYACAĞIM KIZ SENİ DALGA GEÇİYOM DALGA....:D:D:D

o kadar diyosunnn:005:

ama yaniliyorsunnn:dft008:

ebrar172

Well-known member
lets go...
karadenizliler neden mütahit olur...??
evde durmadan horon , kolbastı...bilimum gürültü yapıcı dans yapıldığı için durmadan...oturduğu evi kendi yapar ; ev sahibine şikayet riskini yok eder...:D:D

[DM=""Kolbastı"]x6ni9r_kolbasty_music[/DM]

ebrar172

Well-known member
Merih güzel bir şemamme de koy bari tam olsun :)

yok şemame falan burası kolbastı bölümü...
icon10.gif
icon10.gif

aaa aklıma geldi yeni videolarla renklendirelim yahu şurayı...baya sessiz kalmış..:)

ama Tarihci sizin için bir şemame ekleriz lafımı olur mübarek..:005:

güllügönül

Well-known member
Arkadaşlar lütfen kusuruma bakmayn ama beğenmiyorum bu oyunu, yeni bir nefes olduğu ve gençlerin içini kaynattığı bir gerçek. Ankara da çok denkgeldim oynayanlara özellikle bayanlara hiç yakışmıyor bu oyunu oynamak. Karadeniz oyunları çok hızlı olur ama bir asaleti vardır hareketlerin. Aynı şekilde o asaleti diğer tüm yörelerin oyunlarında görebilirsiniz ama kolbastıda bu yok. Tabi bu şimdiki fikrim sonra alışır severmiyim bilemiyorum.

hacali

Well-known member
olayın aslı şu
balık tutmaya çıkan bir gurubun ağlarına normalden kat kat fazla, maddi değeri yüksek balıklar takılınca tayfa ve reis sevinçlerinden oynamaya başlamışlar.
öleki kimisinin bu olayda delilendiğini ve bunun sonucunda bu şekilde oynadıkları sölenir. onun için bi asalet aramak gerekmiyor. :)

güllügönül

Well-known member
Tüm oyunların kökeni bu diil mi hocam? 'Bak şimdi bi oyun oynıyıvecem yılla sona zeybek diivecekle' :015:diye çıkmıyor oyunlar... Amacım asalet aramak diil aslında sadece bu oyunu her izlediğimde içimde oluşan duyguyu ancak bu kelimeyle ifade edebildim. Tabi bu da benim Türkçemin yetersizliği:002:.