Garib

Well-known member
Risâle-i Nur’u yazmanın uhrevî ve dünyevî pekçok faydalarıolduğu, bunların da:

1. Ehl-i dalâlete karşı manen mücahede etmek,
2. Üstadına neşr-i hakîkatte yardım etmek,
3. Müslümanlara îmân cihetinde hizmet etmek,
4. Kalem ile ilmi tahsil etmek,
5. Bazan bir saati bir sene ibadet hükmüne geçen tefekkürî ibadeti yapmak,
6. İmân ile kabre girmektir:

Beş türlü de,dünyevî faydaları var.

1. Rızıkta bereket,
2.
Kalbde rahat ve sürur,
3. Maîşette sühûlet,
4. İşlerinde muvaffakiyet,
5.
Talebelik faziletini almakla, bütün Risâle-i Nur Talebelerinin dualarına hissedar olmak olduğu ve bunların yakında gençlik tarafından idrak olunup, üniversitenin bir Nur mektebi haline döneceği yazılıyor.

GuLSerbeti

Well-known member
yazmakdan kast edilen nedir?

eski yaziyla yazmak, onu unutmamak icin mi?, ki bu yazilanlar herhalde elle oluyor, kim okuyor sonra, nasil muhafaza ediliyor, tum kitab yazilip ciltleniyormu, el yazmasi olarak...

eger maksat risalelerin yayginlasmasi ise, simdi daha hizli yontemler var tabii, onlar kullanilir...

yazmak konusu, zorluk yillarina mi aitti, simdi de uygulanilabilirmi, RNK 'nin yayginlasmaktan farkli hedefi olur herhalde simdi yazilirsa...

bilgi verirmisiniz? nasil ve nicin yazmak...

Garib

Well-known member
Âhiret Kardeşlerime Mühim Bir İhtar

"İKİ MADDE"dir:

Birincisi: Risale-i Nur'a intisab eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak veya yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan veya yazdıran, Risale-i Nur talebesi ünvanını alır. Ve o ünvan altında, her yirmidört saatte benim lisanımla belki yüz defa, bazan daha ziyade hayırlı dualarımda ve manevî kazançlarımda hissedar olmakla beraber; benim gibi dua eden kıymetdar binler kardeşlerin ve Risale-i Nur talebelerinin dualarına ve kazançlarına dahi hissedar olur.

Hem dört vecihle dört nevi ibadet-i makbule hükmünde bulunan kitabetinde hem imanını kuvvetlendirmek, hem başkalarının imanlarını tehlikeden kurtarmasına çalışmak, hem hadîsin hükmüyle, bir saat tefekkür bazan bir sene kadar bir ibadet hükmüne geçen tefekkür-ü imanîyi elde etmek ve ettirmek, hem hüsn-ü hattı olmayan ve vaziyeti çok ağır bulunan üstadına yardım etmekle hasenatına iştirak etmek gibi çok faideleri elde edebilir. Ben, kasemle temin ederim ki; bir küçük risaleyi kendine bilerek yazan adam, bana büyük bir hediye hükmüne geçer; belki herbir sahifesi bir okka şeker kadar beni memnun eder.

İkinci Madde: Maatteessüf Risale-i Nur'un imansız ve emansız cinn ve ins düşmanları, onun çelik gibi metin kal'alarına ve elmas kılınç gibi kuvvetli hüccetlerine mukabele edemediklerinden, çok gizli desiseler ve hafî vasıtalar ile; haberleri olmadan yazanların şevklerini kırmak ve fütur vermek ve yazıdan vazgeçirmek cihetinde
şeytancasına hücum edip darbe vuruyorlar. Hususan burada ihtiyaç pek çok ve yazıcılar çok az ve düşmanlar çok dikkatli, kısmen talebeler mukavemetsiz olduğundan; bu memleketi o Nurlardan bir derece mahrum ediyor.

Benimle hakikat meşrebinde sohbet etmek ve görüşmek isteyen adam, hangi risaleyi açsa; benimle değil, hâdim-i Kur'an olan üstadıyla görüşür ve hakaik-i imaniyeden zevkle bir ders alabilir.

(Kastamonu Lahikası - 24-25)

Garib

Well-known member
Tesekkurler asaimusa...

ama hala pek anlamadim, Risaleleri yazmak konusu Bugun icinde gecerlimi?
neden gecerli olmasınki hem ibadettir dio Üstad hemde hattı kuranı koruyon,hem cok zevkli latinceden oku bisi olmasski hemde yazmaya calış yukarda o kadar mektub koyduk abla okumadanmı gectin yazan yazdıran nur talebesi unvanı alır bunu benmi dedim üstad demis :D
bide teberrüken bi mektub daha koyayım bari
kastamonıu Lâhikası - Mektup No: 162 - s.1667
Risale-i Nur, bir daire değil; mutedahil daireler gibi tabakatı var. Erkânlar ve sahipler ve haslar ve nâşirler ve talebeler ve taraftarlar gibi tabakatları var. Erkân dâiresine liyakatı olmayan Risale-i Nur'a muhalif cereyana taraftar olmamak şartıyla; dâire haricine atılmaz. Hasların hâsiyeti, bulunmayan, zıt bir mesleğe girmemek şartıyla talebe olabilir. Bid'a ile amel eden, kalben taraftar olmamak şartıyla dost olabilir. Onun için, az bir kusurla düşman sınıfına iltihak etmemek için, dışarıya atmayınız. Fakat Risale-i Nur'un erkânlarında ve sahiplerindeki esrarlar ve nazik tedbirlere onları teşrik etmemek gerektir.

On Dördüncü Şua - s.1
104
Birinci ve en kuvvetli delili şudur ki: Yeni harfle teksir edilebilen Asâ-yı Mûsâ eserini okuyan gençler, Kur'ân harfleriyle yazılmış mütebâki eserleri de okuyabilmek için kısa bir zamanda o yazıyı da öğreniyorlar. Bu şekilde birçok ilimlerin öğrenilmesine engel olan ve dinden imandan çıkarmak için telif edilen eserleri okumaya mecbur eden Kur'ân hattını bilmemek gibi büyük bir seddi de yıkmış oluyorlar. Bir milletin gençliği ne zaman Kur'ân ve ondan lemean eden ilimlerle teçhiz ve tahkim edilmişse, o vakit o millet terakkî ve teâlî etmeye başlamıştır. Gençlik, iman ve İslâmiyet ihtiyacıyla yanan ruhlarını Kur'ân tefsiri Risale-i Nur'un füyuzat ve envârıyla doldurmaya başlamıştır. Böylelikle tahkikî bir imana sahip olacak gençliğimiz dinsizliğe, komünistliğe karşı mücadele edip vatanlarını İslâm düşmanlarına asla sattırmayacaklardır. Bunun için, eğer komünistler mürekkep ve kâğıdı yok etmek imkânını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup, hakikat hazinesi olan Risale-i Nur'un neşri için, mümkün olsa derimizi kâğıt, kanımızı mürekkep yaptıracağız.

GuLSerbeti

Well-known member
yani kardescek kusura bakma, biliyon madem annat biseycikler sevaptir...
hem Disari atmayin diyor ustad, bak valla sikayet ederim...:p

Erkân dâiresine liyakatı olmayan Risale-i Nur'a muhalif cereyana taraftar olmamak şartıyla; dâire haricine atılmaz. Hasların hâsiyeti, bulunmayan, zıt bir mesleğe girmemek şartıyla talebe olabilir. Bid'a ile amel eden, kalben taraftar olmamak şartıyla dost olabilir. Onun için, az bir kusurla düşman sınıfına iltihak etmemek için, dışarıya atmayınız. Fakat Risale-i Nur'un erkânlarında ve sahiplerindeki esrarlar ve nazik tedbirlere onları teşrik etmemek gerektir.

Buradan Baska bir soru;

Erkân dâiresine liyakat nasil olur? Risale-i Nur'un Sahipleri kimlerdir?

hem konu gelissin, farkli katilimlarda olursa memnun oluruz ,
karanlik pek sevmem, perdeleri acinda, i$isin ortalik... :)

On Dördüncü Şua - s.1104
Birinci ve en kuvvetli delili şudur ki: Yeni harfle teksir edilebilen Asâ-yı Mûsâ eserini okuyan gençler, Kur'ân harfleriyle yazılmış mütebâki eserleri de okuyabilmek için kısa bir zamanda o yazıyı da öğreniyorlar. Bu şekilde birçok ilimlerin öğrenilmesine engel olan ve dinden imandan çıkarmak için telif edilen eserleri okumaya mecbur eden Kur'ân hattını bilmemek gibi büyük bir seddi de yıkmış oluyorlar. Bir milletin gençliği ne zaman Kur'ân ve ondan lemean eden ilimlerle teçhiz ve tahkim edilmişse, o vakit o millet terakkî ve teâlî etmeye başlamıştır. Gençlik, iman ve İslâmiyet ihtiyacıyla yanan ruhlarını Kur'ân tefsiri Risale-i Nur'un füyuzat ve envârıyla doldurmaya başlamıştır. Böylelikle tahkikî bir imana sahip olacak gençliğimiz dinsizliğe, komünistliğe karşı mücadele edip vatanlarını İslâm düşmanlarına asla sattırmayacaklardır. Bunun için, eğer komünistler mürekkep ve kâğıdı yok etmek imkânını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup, hakikat hazinesi olan Risale-i Nur'un neşri için, mümkün olsa derimizi kâğıt, kanımızı mürekkep yaptıracağız.

buradan cikardigim sekli ile eski yazi ile Yazmanin sebeb ve faydalari sunlar yani;

1-eski eserleri okuyabilmek (bu konu coook onemli, arsivlerimizi gayri muslimler okuyor biz okuyamiyoruz! )
2-eski ilimlerin ogrenilmesine engeliyet kalkiyor, ve yeni carpik dusunce yazilarina (ilimlerine demiyorum cunku onlari ilimden saymiyorum, Ustad'da telif edilen eser demis) mecbur olmuyorsun (bu da mukemmel otesi bir nokta )
3-Kur'ani Kerimi okuyabilirsin...
4-Milli manevi degerlere sahip cikma arzusu ve bilinci olusur...
5-Risale-i Nur'u nesretme gorevini yerine getirirsin...

simdi, benim sordugum; Risale-i Nur'u yazmak, sadece Risale-i Nur'un Nesri icinmidir? noktasindaydi;
cunku.. yaymak istedigin insanlar zaten eski yazi bilmez, latin harflerini herkes okurken, sen niye tutup eski harflerle yazasin diye dusunmustum...

Yazmaktaki Sebeb, ve hedef yahut hikmet (ne dersen artik :) ) sadece Nesretmek konusu olmadigina gore, sorumun cevabini kismen aldim...
son paragraf bayagi aciklayici olmus kardes cok sagol...

okumakla, anlamak ayni olsaydi hem keske dimi... :)
insaAllah, ne okuduk ne yazdik.. anlamisizdir...

Garib

Well-known member
erkan demissin erkan ne demek onu yassaim : Bir şeye samimi olarak meyletme. Can ve gönülden meyil.
ağabeyler daha iyi acar aslında belki tam anlatamam ama hani susarsın deli gibi su icmek istersin öle bence susus kalamassın öle sahib cıkmak yani sanki nurları okumadın zaman okumak zorunda hissetmen lazım herseyden daha kiymetli olması lazım yani bize Allahı peygamberimizi tanıddı sevdirdi belkide insallah cenneti kazancaz bu kadar kazancları var o zaman bizde bütün kalbimizle sevcez
ikinci soru:yazmaktan nesir değilki maksat birsürü matbaa var zaten ibadet hükmünde say kuran hattını koruyon bu cihad iste cihadda cihad diye bağırıolar kuranın hattını korumak ona sahip cıkmak bence en büyük cihad illa can vermek değilki bütün dünyanı vermek cihad hem yazarken abdestli olman lazım ne bilim katkılı bisi yemicen sonra takvaya dikkat edicen bir sürü faydaları var hakkınızı helal edin bu kadar anlatabildim :eek:

GuLSerbeti

Well-known member
erkan demissin erkan ne demek onu yassaim : Bir şeye samimi olarak meyletme. Can ve gönülden meyil.
ağabeyler daha iyi acar aslında belki tam anlatamam ama hani susarsın deli gibi su icmek istersin öle bence susus kalamassın öle sahib cıkmak yani sanki nurları okumadın zaman okumak zorunda hissetmen lazım herseyden daha kiymetli olması lazım yani bize Allahı peygamberimizi tanıddı sevdirdi belkide insallah cenneti kazancaz bu kadar kazancları var o zaman bizde bütün kalbimizle sevcez
ikinci soru:yazmaktan nesir değilki maksat birsürü matbaa var zaten ibadet hükmünde say kuran hattını koruyon bu cihad iste cihadda cihad diye bağırıolar kuranın hattını korumak ona sahip cıkmak bence en büyük cihad illa can vermek değilki bütün dünyanı vermek cihad hem yazarken abdestli olman lazım ne bilim katkılı bisi yemicen sonra takvaya dikkat edicen bir sürü faydaları var hakkınızı helal edin bu kadar anlatabildim :eek:

Allah razi olsun... kusuruma bakmayin kardes, odevler arasinda ugrastirip duruyorum... siz helal edin...

su ornegi tam isabet oldu... Allah razi olsun...

fistikli cukulatayi da bitirmisler, size ne ikram etsek... :) Dua edelim ins. ;)

Garib

Well-known member
Allah razi olsun... kusuruma bakmayin kardes, odevler arasinda ugrastirip duruyorum... siz helal edin...

su ornegi tam isabet oldu... Allah razi olsun...

fistikli cukulatayi da bitirmisler, size ne ikram etsek... :) Dua edelim ins. ;)
ecmain olsunda abla öle olmas dua tmm fıstıklı çukulata bittisse alın ala ala tez çukulatam alına yoksa ......... (korkmain benden sarar gelmes siz almassanız ben alırım dicektim :D)

nizamülmülk

Active member
muhterem aziz ve azizeler,

emri tekviniden gelen hurufat ( hurufu kur'aniye), vucudu eşyada maddi kuvvet hükmünde hükmeder. Bediüzzaman r.a. işte allahu a'lem kur'an hattının sırları ve risaletünnurların yazılmasındaki futuhat sırrı bu cümlede mahfidir. vesselam.

nizamülmülk

1. Rızıkta bereket,
2.
Kalbde rahat ve sürur,
3. Maîşette sühûlet,
5. Talebelik faziletini almakla, bütün Risâle-i Nur Talebelerinin dualarına hissedar olmak olduğu ve bunların yakında gençlik tarafından idrak olunup, üniversitenin bir Nur mektebi haline döneceği yazılıyor.

ve devamında da talihi var ise

1) iman ile kabre girmek
2) şüheda hayatına mazhar oluyor. merhum hafız ali efendinin münkereyne meyve risalesi ile cevap vermesi gibi maşaallah. cenabı hakk ihsan etsin. amin.

allahınkırbacı

1. Rızıkta bereket,
2.
Kalbde rahat ve sürur,
3. Maîşette sühûlet,
5. Talebelik faziletini almakla, bütün Risâle-i Nur Talebelerinin dualarına hissedar olmak olduğu ve bunların yakında gençlik tarafından idrak olunup, üniversitenin bir Nur mektebi haline döneceği yazılıyor.

ve kalem ile nurlara hizmetin en mühüm iki neticesi 1) imanile kabre girmek
2) hafız ali r.h. merhumun münkereyne meyve risalesi ile cevap vermesi gibi talihi var ise şüheda hayatına mazhar olmaktır.

Allahın kırbacı

Ruh

Well-known member
nurlara sadakatle kalemen hizmetin iki mühim neticesi var

1) iman ile kabre girmek
2) şüheda hayatına mazhariyet

Hergün bir kaç satırdan ibaret de olsa biçimsizde olsa yazmak guzel (di) :(

9. Söz
بِسْمِ اللّهِ الرّحْمنِ الرّحِيمِ فَسُبْحَانَ اللّهِ حِينَ تُمْسُونَ وَحِينَ تُصْبِحُونَ وَلَهُ اْلحَمْدُ فِى السَّموَاتِ

Ey birader! Benden, namazın şu muayyen beş vakte hikmet-i tahsisini soruyorsun. Pek çok hikmetlerinden yalnız birisine işaret ederiz.

Ben en son bu kısmı yazmıstım hala durur dolabımda

Toplasan hepside karısık bir kitap olur belki :p

Vakit buldukça yazmaya, bilmiyorsanız da öğrenmeye gayret edin...
Okumak da guzel ama yazarken okumak cok daha farklı...

Allah razı olsun guzel bir paylasımdı...

Ruh

Well-known member
Aklıma gelmişken başımdan geçen bi hadiseyide anlatayım

Risalede nefs ile ilgili bir kısmı falan yazarken kendi kendime yorumluyordum...
Mutfaga gittim... Su Böreği yapmıstı annem (cok da guzel yapar belirtmeden gecemeyecegim :p)

Bir dilim kalmıştı kardeşim de istedi bir an yazdıklarım aklıma geldi ve tek bir parça kalan annemin o enfes su boregini kardeşim benden izin aldıktan sonra (çünkü onlar yeişti ve bana tek dilim kalmıştı) afiyetle midesine indirdi...

Kardeşimin bana sarılması börekten daha güzeldi...
Su içeyim dedim dolabı açtık bir tabak börek :D:D

Gersini siz düşünün artık :D:D

elfaz

Well-known member
RuH son mesajın güzeldi, nurların kerameti ve de senin ihlasının.. :)

Afyonda Üstadın talebelerinden biri halen, risaleleri yazma adına teşvik ediyor ve yazılıyor da..Hatta demişti ki; adres verdi ve ihlas risalesini şu kadar yazıp gönderene dua edicem..Sair risaleler içinde belirtmişti, hatırımda değil şu an..

Peki 'yazma' ya mı, 'okuma' ya mı ağırlık verilmeli..Hangisi hangisinin önünde yer almaktadır?

mesela hüsrev efendi çok yazdığı için okumaya fırsat bulamadığından üstadımıza beyanda bulunuyor. "üstadım neşir vazifesi ile meşguliyet kıraaten iştigale mani oluyor" diyor. üstadımızda hoş görüyor ve yazarak tahsilin daha faziletli oldğuğu emirdağı mektublarında mevcuttur. "zaten yazmak hemde okumaktır." iki kar.

elfaz

Well-known member
Peki 'yazma' ya mı, 'okuma' ya mı ağırlık verilmeli şu an..Hangisi hangisinin önünde yer almaktadır?

diye düzelteyim..