duaya dair....

kayýp_gül

Well-known member
Ey Rasul-u Ekremim! Benim kullarım "Rabbimiz uzakta mıdır ,yakında mıdır? diyerek sana beni sorduklarında, sen onlara cevap ver ki: "Ben onlara pek yakınımdır.Bana dua eden kulumun duasını kabul ederim.Dua ettiğinde benden dualarının kabulunu istesinler....

Hz.Ömer der ki: "Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam,içimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım.Çünkü kişiye dua etme isteği verilmişse, kabul onla beraberdir...."

agit

New member
Hz.Ömer der ki: "Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam,içimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım.Çünkü kişiye dua etme isteği verilmişse, kabul onla beraberdir...."

ne güzel bir söz... ne gerçekçi bir söz tam da zamanımız ataletini elleri kaldırıp yakarmaktan aciziyeti anlatan gözümüze sokan bir söz... ezberlediğimiz bir kaç sözle alışkanlıktan ötürü yaptığımız ve hissedemeden dudaklarımızdan dökülen bir kaç söz değildir dua... ihtiyacımızın giderilmesini istediğimiz anda patrondan zam istemek gibi bir olay değildir dua... dua acziyeti anlamak ve gereğini yapmaktır isteklerin yerine getirilmesi önceliği taşımadan yürekte... mutlak acizin mutlak münime ve zengine ilticasıdır dua... mesele sadece namaz nasıl kılınır islamın şartları nelerdir değildir elimize fen kitabını alıp kurallarını öğrenmekte değildir mesele.... mesele hissetmektir ve yürekten gereğini yapmaktır...