Mevcudatta muhabbetin sebebi olan

067

New member
Mevcudatta muhabbetin sebebi olan güzellik, ihsan ve kemâl umumiyetle Bâki-i Hakikinin güzellik, ihsan ve kemâlatının işaretleri ve çok perdelerden geçmiş zayıf gölgeleridir; belki onun güzel isimlerinin cilvelerinin gölgelerinin gölgeleridir...( 3.lem'a)

arkadaşlar ben burayı tam anlayamadım ,yardımcı olursanız sevinirim

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Mevcudatta muhabbetin sebebi olan güzellik, ihsan ve kemâl umumiyetle Bâki-i Hakikinin güzellik, ihsan ve kemâlatının işaretleri ve çok perdelerden geçmiş zayıf gölgeleridir; belki onun güzel isimlerinin cilvelerinin gölgelerinin gölgeleridir...( 3.lem'a)

arkadaşlar ben burayı tam anlayamadım ,yardımcı olursanız sevinirim

Evet, mevcudatta sebeb-i muhabbet olan hüsün ve ihsan ve kemal, umumiyetle Bâkî-i Hakikînin hüsün ve ihsan ve kemâlâtının işârâtı ve çok perdelerden geçmiş zayıf gölgeleridir, belki cilve-i Esmâ-i Hüsnânın gölgelerinin gölgeleridir.(Lemalar - Üçüncü Lema - Birinci Nüktenin Son Paragrafı)

Öncelikle belirtmek gerekirse bütünüyle bakar isek konunun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum.İkinci husus ise bu parçanın hissiyata dair olmasıdır.. Şöyleki ; Konuyu ilk cümleden itibaren bakdığımızda insanın su dünyadaki her varlık ile yakından uzaktan ilişkisinin olduğu vurgulanmakda ve bu ilişkiye binaen de muhabbet ve bağlılık olabilmekde . Eğerki insan baki olan bu sevgisini ve bağlılığını fani, gidici olan bu dünyaya verir ise elem duyabileceğinden bahsetmiş. Öle ise baki bir muhabbetin ancak baki olana verebileceğinden söz edilmiş. Yani sonsuz bir sevgi ancak sonsuz olana verilebilir ki elem olmasın azab duyulmasın. Çünkü seven sevdiğini kaybettiğinde elem duyar.

İşde Ustad Bediüzzaman sizin belirttiğiniz son paragrafda diyor ki : Sizin şu dünyadaki ve cevrenizdeki varlıklar ile munasebetiniz ancak Allaha baki olana olacak muhabbete vesile olması, sebeb olması amacıyla olabilir diye tek cümle ile butun parcayı bir araya topluyor. Daha da acmak gerekir ise ; sizin şu dünyadaki muhabbetinizi verdiğiniz varlıklardaki ; hüsün, ihsan ve kemal gibi özellikler Allahın hüsün, ihsan ve kemal gibi sıfatlarının çok perdelerden geçmiş zayıf gölgeleridir. Siz o gölgelere bakarak Sonsuz olan Allahın sıfatlarını temaşa edesiniz ve muhabbetinizi Ona veresiniz diye vardır.. Belk-i cilvei esmai hüsnanın gölgelerinin gölgeleridir demekde. Olarak düşünülebilir...

Her cemal ve kemal sahibi kendi cemalini ve kemalini görmek ve göstermek ister...

067

New member
Allah razı olsun ...peki bir insanda ihsan ve kemâlat nasıl oluyor

yani bir insan nasıl kemal ( olgunluk ) vasfına sahip olabilir ne demektir kemali insaniye??