Eğitim Her Engeli Aşar

Gül-i İkra

Well-known member
EgtEngeliAsar_1.jpg

EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde, Türkiye Beyazay Derneği tarafından organize edilen "Eğitim Her Engeli Aşar" kampanyasının protokol imza töreni yapıldı.

Engelli öğrenciler için fiziki mekanların düzenlenmesi, özel eğitim kurumlarının sayısının arttırılması ve özel eğitim konusunda ailelerin desteklenmesiyle okula devam eden engelli sayısının arttığını anlatan Bakan Çubukçu, 300 bin eğitilebilir çocuktan 203 binin okula devamının sağlandığına dikkati çekti. Bakan Çubukçu, MEB'in düzenlediği kampanyalarla eğitimine devam eden özürlü sayısının her yıl 2 kat arttığını kaydetti.

Eğitim her engeli aşar kampanyasıyla eğitim sistemiyle ilişkisi olan engellilerin sayısının yüzde 50 arttırılmasının hedeflendiğini bildiren Bakan Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kampanya ile mevcut eğitim sistemindeki engellilerin bir üst eğitime geçmesi, okul öncesi eğitime ihtiyaç duyan engellilerin yüzde 50'sinin okul öncesi eğitime ulaşması, okul öncesi eğitim ihtiyacını karşılamak üzere her ilde örnek sınıflar ve kaynaştırma eğitim veren sınıflar oluşturulması, toplumun en az yüzde 10'unun 'engellinin eğitim görebileceği' kanaatine erişmesi amaçlanıyor."