Recep İvedik'teki en büyük tehlike!

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
'Recep İvedik 2'yi izleme "gafletinde" bulundum. Gülmekten gözlerim yaşardı' ifadesini kullanan Nuh Gönültaş filmdeki en büyük tehlikenin ne olduğunu yazdı.

58426.jpg

Sinema değil sadece küfür!
Recep İvedik 2'yi izleme "gafletinde" bulundum. Gülmekten gözlerim yaşardı, karın kaslarım hâlâ ağrıyor.

Film boyunca Recep İvedik denilen karaktersiz karaktere belki de elli defa "Yuh sana" dediğimi hatırlıyorum.

İvedik gazete ilanlarında iş ararken "Evcil hayvan aranıyor" ilanını okuyor. "Benden olur mu?" diye kendi kendine soruyor. Sonra da "Hayvanım ama evcil değilim" diyor. Canlandırdığı rolü aslında en iyi bu sözler anlatıyor.

Kaba, saba, saçı sakalı birbirine karışmış, haftalardır banyo yapmamış, her önüne gelene elense çeken, hiçbir kural tanımayan bir tip.

Ama bu rezalet insanları sinemaya çekiyor.
Recep İvedik'in ilk filmi 4,5 milyon insanı sinemaya çekti. İşte asıl sorgulanması gereken şey bu olmalı.
Bu kadar insan küfür dinlemeye bu kadar meraklı mı?
Neden böyle karaktersiz karakterlere itibar ediyor Türk milleti...
Bazı erkeklerin kendi aralarındaki açık saçık, argo, hatta argo ötesi küfürlü konuşmaları bu filmle normalleşiyor.
Özellikle filmi seyreden çocukların gözünde bu türlü şeyler, küfürlü konuşmalar legalleşiyor.
En büyük tehlike de bu.

Düşünebiliyor musunuz, filmde yetmiş yaşında bir nine... Başında namaz örtüsü ile Recep İvedik'e nasihat ediyor ama bunu da küfrederek yapıyor.

Ben gerçek hayatta Recep İvedik 2'deki yaşlı kadın gibi küfreden bir başka yaşlı kadın görmedim.

Ninenin filmin finalinde yaptığı hareket filmi izleyen bütün çocukların bundan sonra rahatlıkla yapacağı bir harekete dönüşüyor. Kadın başparmağını işaret ve orta parmağı arasından gösteriyor Recep'e...

Film izleyenleri kahkahalara boğuyor ama ne kadar kutsal, ne kadar mahrem, ne kadar ahlaki değer varsa hepsini zirü zeber ediyor, mahremi küfüre dönüştürüyor.

Türk milletine, çocuklarımıza gençlerimize böyle bir tip fenomen olarak sunulmamalıydı.

Düşünebiliyor musunuz, adam çalışmayı hiç düşünmeyen bir karakter. "Çalışmak benim genlerimde yok, kodum bozuk benim, çalışamam" diyor.

Milli Eğitim Bakanı'nın bu film için bir şekilde tedbir alması gerekiyor. Çünkü bu film birinciye göre daha fazla küfür içeriyor. Çocuklara son derece kötü örnek oluyor.

Bu filme gittiğim için, gidip de kahkahalarla güldüğüm için utanç içindeyim.

Öyle ki, Borat Recep İvedik'in yanında halt etmiş.

Bugün

mihrimah

Well-known member
Hiç izlemedim;fakat ivediğin sözde komik konuşmalarını herkes kendine eğlence yapmış ve gülüyor...ağlanacak hallerine
:045::045:
İğrenç Zeyhak...Millet ne yapcağını şaşırmış birde bunlar reyting rekoru kırıyor, nerde türk erkek nerde böyle bir görgü kuralı nerde bizim kültürümüz??
Neye gülüyorlar, hiç küfre gülünür mü??
Yazarken kızıyorum:)

Tövbekar1

Well-known member
seviyesizlik seviye, kalitesizlik kalite, özentiyle yapılan işlerde başarı oldu ülkemizde... bu kadar basit bi proje dahilinde o kadar çok para kazanıyorlarki... aklım almıyor... aslında belkide gerçekten yetenekli insanlar... yani halk sanatçıdan istediğini almalı, isteyemiyoruz... bu doğrultuda halk ne kadar basit düşünüyosa, sanatçının her yaptığı değerli oluyo... hakettiğini alıyo bence halk...gitmemeli filme ve beklemeli... daha iyi işler çıkacaktır...

Tarihci

Marmara Tarih
milletin içinden çıkan bu malesef ve dediğiniz gibi malesef bu karaktersizlikle seviyesizlikle büyük paralar kazanıyorlar. millete bu filme yani bu saçma sapan manası olmayan küfürler yumağına 10 lira verme filistine gönder desen eli cebine gitmez adamın..

hani o beğenmediğimiz cüneyt arkın filmleri varya.. işte holywood onlarla o mantıkla çekilmiş filmlerle boyadı dünyanın gözünü.. kendini ultra güçlü gösterdi..

bizim o filmlerimizde abartı bulduğumuz şeyler tarihimizde olan şeyler... o zamanın imkanlarıyla kötü çekilmiş iyi canlandırılamamış gerçekçi görünmüyor doğrudur ama o filmlerin bir mesajı var.. bir anlamı var.. İçi boş değil ivedik-kutsal damacana-gora vs.. gibi..

nurhadimi

üye Sorumlusu
şükür ki hiç izlemedim , inşaallah izlemem de

ıyyyykkkk iç bişey değil adamın hali midemi bulandırıyor zaten

en çok üzüldüğüm konu ise 13A alması :(

ve ilköğretim okullarında sınıf sınıf öğretmenleriyle bu saçmalığı izlemeye gidiyorlar nasıl bir zihniyettir ....

konuşursam çok sürecek en iyisi susayım...

Ruh

Well-known member
Acıkca soylemeliyim ki ben 1. yi de 2. yi de izledim...
Kahkalarla da guldumm...

Iyk, bogk, kustum, igrenc vs vs...
Ben film mukemmeldi demiyorum. Ama simdi filmi igrenc gosterip turk erkegini kahraman, centilmen de ilan etmeyin...

Turkiye'de Recep İvedik turunde insanların mevcut oranı %70 belki daha fazla...
İzlenme oranının bu kadar yuksek olması da bundan kaynaklanıyor...
Ornek degil ama Ayna diyebiliriz...

İstemiyorsak zihniyeti degistirecegiz...

Civi civiyi soker...

nurhadimi

üye Sorumlusu
Acıkca soylemeliyim ki ben 1. yi de 2. yi de izledim...
Kahkalarla da guldumm...

Iyk, bogk, kustum, igrenc vs vs...
Ben film mukemmeldi demiyorum. Ama simdi filmi igrenc gosterip turk erkegini kahraman, centilmen de ilan etmeyin...

Turkiye'de Recep İvedik turunde insanların mevcut oranı %70 belki daha fazla...
İzlenme oranının bu kadar yuksek olması da bundan kaynaklanıyor...
Ornek degil ama Ayna diyebiliriz...

İstemiyorsak zihniyeti degistirecegiz...

Civi civiyi soker...

ewt illaki vardır ancak %70 değildir çok büyük bi rakam ve kötü bi genelleme

anladığım kadarıyla bu tip kokacak kadar kirli ve hayvanım diyebilecek kadar küçük bi beyne sahipse eğer

cahillik girdabında boğulan, değerlerimizi hiçe sayan, İSLAM KÜLTÜRÜNÜ uzaktan yakından bilmeyen bir insan bozması - ÜSTADIN DA DEDİĞİ GİBİ HAYVANDAN DAHA AŞAĞI MERTEBE- olan birini canlandırmıyor mu?

bu genellemenizde çok haksızsınız hizmettekileri yok sayarsak evet %70 i belki bulabilir....

sadece bir bölüm olarak ta düşünmezsek islam hizmetlerini...

Ruh

Well-known member
Estagfurullah hizmettekileri yok saymadım ben. Boyle bir seye asla curet etmem ki haddime de dusmez zaten...

Film asagılanırken izleyenler de aynı duruma sokulmus.
Bunu ben izledigim icin soylemiyorum gercekten...

Nicin seyredilir sorusuna belki bir cevaptı yaptıgım yorum
Ve istemiyorsak daha iyisiyle karsısına cıkmak ya da zihniyeti degistirmek gibi yorum yaptım...

Nitekim benim gibi zihniyetler de sizler gibi hizmet insanları sayesinde degisecektir...

Dua ile...

Tarihci

Marmara Tarih
türk erkeğinin bazı kendine has özellikleri var elbet.. ama bu filmde bunun bütün köşeleri çok sivriltilmiş.. sokak da asla recep ivedik gibi birini göremezsiniz akıl sağlığı yerinde olmayanlar hariç..

bir örnek mesela, filmdeki ivedik bazı yerlerde kaba kuvvet kullanıyor, türk erkeği de girilmeyen yerlere zorla girmeye teşebbüs ediyor bazen doğru.. ama filmdeki kadar da değil.. yani bunca insan gidiyor seyrediyor demekki bizden bişeyler var diyenlerin biraz da olsa haklılık payı var. ancak ivedik karakterinde türk erkeğinin bütün kötü özellikleri birleştirilip tüm köşeleri sivriltilmiş.. ayrıca filmin hizmet ettiği herhangi bir düşünce veya kaygı da yok. öylesine para kazandırması için çekilmiş amaçsız hedefsiz manasız düşüncesiz bir film.. amacı güldürmek ise şayet çantacı necmi abi de çok güldürüyor insanları ama ne bir küfür, ne bir bağırma çağırma ne böhöhöhööömmmmm diye bir anırma duyamazsınız.. burda da tarzın farkı, seviyeden kaynaklanan farkı ortaya çıkıyor. şahsen asla bu amaçsız manasız seviyesiz filmler için sinemaya gitmem..

Elif_Gibi

Well-known member
ayrıca filmin hizmet ettiği herhangi bir düşünce veya kaygı da yok. öylesine para kazandırması için çekilmiş amaçsız hedefsiz manasız düşüncesiz bir film.. amacı güldürmek ise şayet çantacı necmi abi de çok güldürüyor insanları ama ne bir küfür, ne bir bağırma çağırma ne böhöhöhööömmmmm diye bir anırma duyamazsınız..

buna katılmamak ele değil :048:

ebrar172

Well-known member
şahan ilk çıktığından beri hep itici gelmiştir bana...
ya ben anlama özürlüyüm yada o anlatma özürlü...
bu filmin ilk versiyonu çıktığında sevmediğim için zaten gitmek söz konusu dahi olmamıştı...fakat aradan zaman geçmişti ve kuzenim illa seyret çok komik işte biz öldük gülmekten diye reklam yaptı sağolsun...fragmanlarını gördüğümü ve hoşuma gitmediğini söylediğimdeyse...yahu fragmana bakma film çook komik diye tutturdu...neyse seyrettik sonunda...

aman ya Rabbi böylesi bir pespayelik görmedim ben...film falan yoktu ortada adam iki üç kelimeyi söyleyip söyleyip geziyor..insanları resmen aptal yerine koyup ; işte ben iki laf eder saçmalarım parayıda kırarım demiş adam resmen...
berbattı...zaten şahandanda başka türlüsünü beklemek imkansız...

PIRLANTA

Well-known member
İnsanlar kendini bulduğu filmleri sever, bu filmi sevenler kendilerinden bir şeyler bulmuş olmalı herhalde...
Hiç bir mesajı olmayan böyle filmlere akın olması da şaşılacak şey doğrusu.
Böyle bir zihniyet sermayesini ancak böyle yerlere harcayarak kullanır.
Ne diyeyim Rabbim sonumuzu hayır etsin inşaallah...

Ruh

Well-known member
İnsanlar kendini bulduğu filmleri sever, bu filmi sevenler kendilerinden bir şeyler bulmuş olmalı herhalde...

Altını cizmem gereken bir nokta var ki ben filmde kendimi bulmadım gulmek icin gittim guldum de...

Fakat siz oyle yakıstırma yaptıysanız dogrudur, cahilligimi Rabbim bagıslasın insaalah...

Hayırlı forumlar...