Php

Ruh

Well-known member
Neden PHP?

PHP - Personel Home Page

PHP Nedir?

Html 'nin geliştirilmesinin çok eski zamanlara dayanmasından mıdır? yoksa o zaman ki şartlarla düşünülmediği için midir? bilinmez ama html pek çok yönden eksik bir dildir. İşte bu eksikliklerin anlaşıldığı dönemlerde, herkesin anlayabileceği ve kısa sürede öğrenilebileceği bir dil yaratma çabasında olan Rasmus Lerdorf tarafından düşünülmüş ve Perl dilinden esinlenilerek yapılmaya başlanmış bir dildir Php.

Php 'nin yaptığını kısaca anlatmak gerekirse; Web sayfası isteminde bulunan kullanıcılara, istenilen dosya içerisinde Php ile ilgili satırları işleyerek dosya içeriğini kullanıcının Browser ' ının anlıyabileceği html formatında sunan bir programlama dilidir diyebiliriz.

Daha açık bir dille, Php ile oluşturalan bir kod ( Ör : Matematiksel bir işlem 2 * 2 - oldukça basit bir örnektir! ) kullanıcıya gerekli işlem yapıldıktan sonra gönderilir. Kullanıcı bu işlemlerin safhalarını göremez. Sadece kodun ona gönderdiği bilgileri alabilir.

Bu genel anlamda Server-Side ( Server-Taraflı ) Dil olarak anılır.

Internet üzerinde belkide yakın zamana kadar en çok kullanılan dil Perl dili idi. Fakat her programlama dilinde olduğu gibi çeşitli zorlukları nedeni ile kullanıcılar başka arayışlara giriyordu. Günümüzde tartışmasız olan şey PHP 'nin açık kaynak kodu ile Dünya 'nın her tarafından program geliştiriciler ile birlikte hızla büyüyor olmasıdır.

Peki neydi? Php 'yi bu kadar çekici kılan noktalar.

Php 'nin belkide en önemli farkı açık kaynak kodlu oluşudur. Bu sayede Php kendi programcıları dışında pek çok kişinin geliştirdiği yeni eklentiler ile belkide her gün yeni özelliklere kavuşmaktadır. Bütün bunların dışında performans açısından rakiplerine göre büyük performans sağlamakta aynı zamanda , her platformda çalışabilmesi gibi yetenekleriylede ilgi çekicidir.

Peki Php 'nin işleyeceği kodlar ne olabilir?

Bu gün internet üzerinde bulunan web sayfalarının belkide kullanıcılara sunabileceklerini kestirmek olanaksıztır. Şöyle ki; Ticaret ilişkileri için kurulmuş bir web sayfasında, Müşteri bilgilerinden ürünlere, siparişlerden stoklara çok büyük bir data zinciri oluşmaktadır, Tüm bu zincir etkileşim halinde ve sürekli kontrol altındadır. İşte böyle bir ticari web sayfası uygulaması için Php çok iyi bir çözüm olabilmektedir. Gerek istatistik, gerek bilgi giriş-çıkışı, gereksede etkileşim için Php ' nin beraberinde getirdiği özellikler ve fonksyonellikler sayesinde her türlü süreç için kod geliştirilebilir.

Tabi Php 'nin sizinde anlıyacağınız, belkide ve daha doğrusu benim anlattıklarım ile pek ilgili bir amaç için yapılmasada, Bunlar Php 'nin gücünü ve yapabileceklerini anlatması açısından önemli noktalardır.

Kişisel kullanıcılar ki; ülkemizde belkide internetin omurgasını oluşturan kullanıcılar, Php ile web sayfalarında daha çok kullanıcı etkileşimli kodlar kullanmaktadır. Örnek olarak; Ziyaretçiler için oluşturulan, forum, sayaç, anket gibi kodlarda Php çok rağbet görmektedir.

Öyleki; günümüzde Php ile oluşturulmuş hazır kodlar ile dakikalar içerisinde çok gelişmiş web sayfalar oluşturulabilmektedir. Aslında bu başta güzel ve iyi gibi görünsede bir süre sonra üretkenlikten çok tüketkenliğe dönüşen bir süreçtir. Ayrıca web sayfaları üzerinde ki gezintileriniz de, içerik dışında dizayn ve görünüm olarak aynı sayfalarda dolaşmanız sıkıcı olabilmektedir.

Yine de kullanıcılara bu dil ve hatta programlama konusunda yeni teşvikler vermesi amacıyla iyi bir gelişme diyebiliriz. Ama bir yere kadar.

Php 'yi rakiplerinden ayıran özellikler?

En yakın rakibi ASP ile performans ve fiyat açısından açık farklılar vardır. Fiyat konusu haricinde ( Php ücretsiz dağıtılmaktadır. ) ASP kullanıcılarının kabul etmedikleri şey hız faktörüdür. Belkide en çok tartışılan ( Ne zaman biter bilinmez. ) bu konu hakkında en basit karşılaştırma; PHP + MySql ve ASP + MSSQL oranlarında çıkmaktadır. Elde edilen verilere göre 5000 satırlık bir bilgiyi database e; aynı makina üzerinde Php ve MySql 3 ( Üç ) saniyede girerken, ASP + MSSQL 28 saniyede girmektedir.

Bunun ne kadar doğru bir ölçü olacağı tartışmaya açık bir konudur. Aslında PHP ' nin üstünlüğü , bazı noktalarda rakiplerine göre dezavantajlar sağlamaktadır.

Php 'nin avantaj ve dezavantajları...

Programlama olarak Perl dilinin özelliklerini taşıması nedeniyle, Perl kullanıcılarına hazır bir tabanla gelmektedir. Öyleki Perl kullanıcılarının söyledikleri " Perl öğren. Böylece Php de öğrenmiş olursun. " sözü olayı daha iyi ifade etmektedir.

Php 'nin açık kaynak kodlu oluşu, hataların veya yeni özelliklerin güncellenmesi/eklenmesi gibi olaylarda büyük avantajlar sağlamaktadır. Örnek olarak Php dilinin kodlarını inceleyen programcılar Php 'nin temeline inerek çalışma prensiblerine hakim olabilirler, tabi bu beraberinde kodların kırılması gibi büyük bir sorunuda beraberinde getirmektedir. Fakat yinede iyi programcıların açık kaynak koduna olan saygıları ve tutumları içerisinde pek fazla bir sorun yaratmamaktadır. Rakiplerine göre sunucu fiyatlandırmasın da 1/3 oranında farklılıkları ile de tercih edilmeye başlanmıştır.

Sonuç olarak gelişim, fiyat ve taban olarak rakiplerinin çok önünde bir dildir Php.

Peki bu dilin dezavantajları nelerdir?

Belkide en büyük cevabı üç harfli bir kelime ile ifade edilebilir; ASP

Günümüzde büyük şirketlerde internet ve intranet uygulamalarda , büyük paya sahip Microsoft firması, kendi ürünü olan ASP için büyük çabalar sarfetmektedir. Yeni teknolojiler ( Özellikle .Net ) ile ASP ye hergün yeni zeminler hazırlamakta ve iş istihdamı konusunda ASP yi bir adım öne taşımaktadır. Sunucu fiyatları olarak Php 'ye göre yerine göre üç kat daha fazla oranda olmasına rağmen, büyük şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Bunun yanında genç ve bu işe yeni başlıyan kullanıcılar için ASP ile Php uygulamaları geliştirebileceğiniz platformların ve kaynakların seçilebilirliğini göz ardı etmeyiniz.

Hangisi?

BT 'cileri belkide en çok meşgul eden konulardan biri seçim yapmak konusudur. Bu yazıda sizlere çeşitli özelliklerden bahsettim. Elbette bir Php kullanıcısı olarak Php 'yi bir adım öne taşımaya çalıştım. Ama tüm bunları yazarken belkide en önemli noktalardan biri olan iş konusunda ASP yi bir adım önde gösterdim. Bunun doğruluğu tartışılabilir bir konudur. Sonuç olarak;

- Hiç bir zaman tek bir seçeneğiniz olduğunu düşünmeden, size en yakın olan ile başlayın. Şuan görülen o ki; sizin için en iyi platform Php 'dir.

- Bu soru bana sorulsaydı sanırım şu şekilde cevap verirdim;

- Eğer maddi düşünce ve duygular içinde bu soruyu soruyorsanız, gazete, dergi ve ilgili sitelerden iş ilanlarına bakın. En çok hangi uygulama için iş ilanı varsa ve maaşı iyi ise o uygulama üzerinde yoğunlaşın.

- Eğer manevi ve kendini geliştirme duyguları içinde iseniz , size en yakın ve kolay uygulama üzerinde uğraşın, böylece basitten zor olan uygulamalara doğru ilerleyerek hem daha rahat hemde daha iyi bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Abidin1

Well-known member
Peki neydi? Php 'yi bu kadar çekici kılan noktalar.

Php 'nin belkide en önemli farkı açık kaynak kodlu oluşudur. Bu sayede Php kendi programcıları dışında pek çok kişinin geliştirdiği yeni eklentiler ile belkide her gün yeni özelliklere kavuşmaktadır. Bütün bunların dışında performans açısından rakiplerine göre büyük performans sağlamakta aynı zamanda , her platformda çalışabilmesi gibi yetenekleriylede ilgi çekicidir.

Açık kaynak kod olması yani özgürlüğü.. phpbb, vbulletin yada bir sürü benzerleri hepsi php tabana sahip.. İstenildiği şekilde modlanabiliyor. Vbulletin de phpbb nin modlanmış hali gibi bir şeydir :D

harp

Well-known member
ABİDİN KARDEŞ BİZEDE BİRAZ ÖĞRET HACKERLİK FİLAN İŞTE.....PHPBB Lİ BİR SİTE NASIL HACKLENİR MESELA adminlerin şifreleri nasıl kırılır..siteyi nasıl ele geçirebiliriz.site hacklemek nasıl yapılır...

Abidin1

Well-known member
ABİDİN KARDEŞ BİZEDE BİRAZ ÖĞRET HACKERLİK FİLAN İŞTE.....PHPBB Lİ BİR SİTE NASIL HACKLENİR MESELA adminlerin şifreleri nasıl kırılır..siteyi nasıl ele geçirebiliriz.site hacklemek nasıl yapılır...

Selamın aleyküm.
Harp kardeş ben bilmem ki Hackerlık nasıl öğreteyim. : )
Ben bilirim phpBB kurulumunu. Modlamayı. İletişim formu yazmayı. Renk-Düzen ayarlarıyla oynamayı. HTML kodlar eklemeyi. :dft012:
Yalnız php ile ilgili güzel kitaplar var. Onlar baya bilgiler anlatıyor.

harp

Well-known member
Selamın aleyküm.
Harp kardeş ben bilmem ki Hackerlık nasıl öğreteyim. : )
Ben bilirim phpBB kurulumunu. Modlamayı. İletişim formu yazmayı. Renk-Düzen ayarlarıyla oynamayı. HTML kodlar eklemeyi. :dft012:
Yalnız php ile ilgili güzel kitaplar var. Onlar baya bilgiler anlatıyor.
kardeş geçen siz demiyormuydunuz ben phpbb nin zaaflarını biliyorum diye ondan sordumbende....

Abidin1

Well-known member
kardeş geçen siz demiyormuydunuz ben phpbb nin zaaflarını biliyorum diye ondan sordumbende....

Selamın aleyküm;
Öyle demedim Harp kardeş.
Orada tam anlatamadım sanırım, demek istediğimi. Madem burada sordun, naçizane 3 kuruşluk bildiğimi kısaca anlatmaya çalışayım. Öncelikle Hacker farklı bir şey Webmaster farklı bir şey. Bunları türkçeleştirmek gerekki iyi anlaşılsın.

Hacker'ın türkçesi Sanal Bozguncu = Sanal Hırsız gibi karşılığı olması gerek. (Çünkü şifrede çalıyorlar. Çeşitli işlere de giriyorlar.)
Webmaster = Site Tasarımcı.. Kodır da aynı manaya gelir. Fikir ortaya koyan yaratıcı bi şeydir.

Bu ikisi birbirinden tamamen farklıdır. Biri siyahsa diğer beyazdır. Tanım olarak birbiriyle bağdaşmaz. Doğrusu Hacker lardan "Düşünce olarak" pek hoşlanmam. Eğer bir "Hakk" olan bir fikrin varsa, bunu güzel bir şekilde ortaya koyarsın. Doğru sen olduğun için "Hakk" ta yardımcın olur. Diğer görüşteki steler yanında söner.. Benim görüşümün özetinin özetinin özeti bu olduğundan ben site hacklenmelerine pek sıcak bakmam.

PHP bir programlama dilidir. Yani misal olarak PHP de hesap makinesi oluşturabilirsin. Stil ekleyerek program haline getirebilirsin. Yani buradan düşünerek oluşturulan sitelerinde bir nevi program olduklarını hayal edebilirsin. Bu oluşturulan programlar (websiteler) internet ortamında yüzlerce-binlerce-yüzbinlerde kişinin bilgisyaarına bağlanıyor. Bunlardan bir kısmı yukarıda bahsettiğimiz sanal bozguncular olabiliryor. İşte burada da her tasarımcının bilmesi gereken bazı güvenlik önlemleri lazım oluyor. İşte benim bildiklerimde bunlar gibi şeylerdir.

Misal bir sanal bozguncu br siteyi flood atarak kilitleyebilir. Bunu yaptıkları bir program vardır. Aynen internet tarayıcıya benzer. O program nete bağlanır siteyi onda çalıştırırlar. sitedeki arama motoru, ziyeretçi defteri, iletişim formu gibi açıkları kullanarak siteyi meşgul eden bu programla siteye saldırırlar. Site bazen ağırlaşır. Kolay açılmaz. Bazen Busy mesajı verir. Bazen de bandwith i az ise onu dahai geçici olarak kapattırabilirler.. İşte mesela bir webmaster burada şunu bilmeli. Admin panelinde bir yerde (her sistemde farkldıır) flod aralıkları seçeneği var. Bu bir güvenlik önlemidir. Onu arttırır. Arama zamanını arttırır. mesela sitede arama motoruyla bir aramamı yapptın 5 dakikadan önce bir daha aramanı engeller. Bu çok önemli bir şeydir. Çünkü flood denen şey bir dakika içerisinde belki yüz belki daha fazla kez siteye flood atar.

Kardaş sanırım bir siteyi ele almak için config dosyasına ulaşmaları gerek. her dosyanın ch mod yazma ayarları vardır.Onlardan birinde açık verirsen. Artık anasayfanda mesaj yazarlar..:005: Bu çok uzun ve tam ayrıntısını bilmediğim bir şey. Ancak savunmak için ch mod ayarlarına bu yüzden dikkat etmek gerektiğinden önemini biliyorum..

Şifre kırmak her babayiğidin harcı değildir. Sanırım en üst düzey sanal bozguncular bunu yapabilmek için prgram yazıyorlar. Bu program sitelere yönelik olabiliyor. Herkezin yapamayacağı çok zor bir şeydir.

Hotmailin açıklarını düşünmezsek :005: bizler gibiler için olan tehlike msn den gelir. ortalama hackerlar msn den girmek istedikleri bilgisayara Troyan (Truva atı) adı verdikleri programlar atarlar. Karşı taraf bir resim yada başka bir şey ismi taşıyan o programı çalıştırıp. Bağlantı tamamlandığında artık hacker bilgisayarında gezinir. Dosyalarını okur resimlerine bakar. Hatta monitörü kapatıp sana işaret bile verebilir. :005: işte bu tip programlarla birlikte key logger dedikleri bir şey vardır. key logger klavyede bastığın tuşları karşıya bilgi olarak yollar. Böylece şifrelerin vs. de karşıya gider.

Ancak "Ortalama Hackerlar" tarafından kullanılabilen programlar microsofta yöneliktir. Linux (yani Pardus da :dft012: ) te işe yaramazlar. O yüzden güvenliğe önem verenler gelende Linux-Pardus kullanır. Fakat oda sonsuz güvenli değildir. Heleki microsofttaki dosya paylaşımının benzeri lünux te sistem olarak direk var yani.. İşte kısaca farumlardaki hesap şifreleri genelde msn üzerinden kırarlar.

Bunun dışında orta çaplı php sitelrde (sistemlerde) = den sonra sql kodu felan yazıyorlarmış.

Benim bildiklerim bu kadar harp kardeş. Senin aracılığınla okuyan insanları da uyarmış olayım.

Saygılar.

harp

Well-known member
yahu kardeş birde bu işlerin bir cdsi varmış ordan şifre kırıcı programları çalıştırarak sitenin adminlerinin modlarının şifrelerini kırıyorlarmış.birde bunu üst düzey hackerler kullanıyormuş...birde sanırsam 8 kişiyle hack saldırısı yapılınca site geçici olarak yada sonsuza dek kapatılabiliyormuş..

Abidin1

Well-known member
yahu kardeş birde bu işlerin bir cdsi varmış ordan şifre kırıcı programları çalıştırarak sitenin adminlerinin modlarının şifrelerini kırıyorlarmış.birde bunu üst düzey hackerler kullanıyormuş...birde sanırsam 8 kişiyle hack saldırısı yapılınca site geçici olarak yada sonsuza dek kapatılabiliyormuş..

Olabilir harp kardeş.
Doğrusu ben yeterli olacağına inandığım kadar öğrendikten sonra. Bıraktım. Artık boş vaktimde Usuliddin, ingilizce gibi gibi şeyler öğrenmeye çabalıyorum.
Bir sürü yeni teknolojik şeyler çıkarıyorlar. Fakat bu konularda şehir efsanesi de çok haberin olsun. :dft012:

Eğer yıkmayı değil yapmayı düşünürsen. Mesela forum sitesi felan. Ben sana yardımcı olurum. Sen hostu domaini bağla ben sana 15 dk. da kurarım. Yardımcı oluruz yani :dft003: yanlız phpBB de..

el-fetih

New member
Ruh Kardeşim eline sağlık güzel paylaşım olmuş birkaç bişeyde ben ekleyeyim:

Php: Sunucu taraflı bir betik dilidir.Html gibi script yazmak için kullanılır.Bir programlama dili değildir. Belli iventler gerçekleştiği zaman cevap verir. Php kullanıcı tarafında değilde wep sunucusu tarafında çalışır.Tek başına çalışamaz ve kurulu bir sunucuya ihityaç duyar. (ayrıca html ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır)
Şimdilik bu kadar yeter... (F)

Asabi Adam

New member
Hack işiyle uğraşmak isteyen arkadaşların ilk önce en az bir tane programlama dilini öğrenmesi gerekir. Başka insanların yazdığı programların butonlarına tıklayanlara bu alemde "clicker" diyorlar. :)