Efendimiz'i (sav) medh etmek hakkında..

zeyhak_

Well-known member
imam-ı rabbani buyuruyor ki..

"Vema medahtu Muhammeden bi mekaleti. Velakin medahtu mekaleti bi Muhammeden"
yazdıklarımla muhammed a.s. meth etmiyorum.. bilakis muhammed a.s. meth etmekle aslında yazdıklarımı kıymetlendiriyorum..
yani sultan buyuruyor ki.. onu meth etmek bizim ne haddimize.. biz ondan bahs etmekle ancak yazdıklarımızın kıymetini artırabiliriz..

Büyük şeyh efendi, Mustafa İsmed Garibullah(ks.) risale-i kudsiyesinde..

Ne mümkün vasf olunmak ol habîbi
Anâ vassaf heman Allah garîbi
Anâ bi had selam kim ol habibi
Bu vuslat derdinin oldu tabibi
Bu senlikten geçip hakka gidelim
Cemâli Bâ kemâle seyr edelim

buyuruyor.

izahat..
“Ne mümkün vasf olunmak ol habibi,”
“ O Allah’ın sevgilisi, Resulullah (s.a.v.) i tam vasfetmek mümkün değil.” Yani O’nun sıfatlarının hepsini bilmiyorsun ki başkasına bildiresin.
Ne mümkün: Mümkün değil,çaresi yok,
Vasf olunmak: Onu sıfatlamak,tarif etmek,bildirmek,
Habîb : Ziyade sevgili,demektir.

“Ana vassaf heman Allah karîbi.”
“ Ancan o Rasülullahı ziyade tarif edici O’nun ziyade yakını olan Allah (c.c.) dür.” Biz tam bilmiyoruz ki bildirelim. Resülullah deriz,Peygamber deriz ancak okadar.
Vassaf: Tamamiyle tarif edici,
Karîp: yakın,demektir.

“Ana bî had selâm kim ol habîbi”
“O resülullah (s.a.v) efendimize hududsuz selâm olsun.”
Bî had: Hudutsuz, demektir.

“Bu vuslat derdinin oldu tabîbi”
“Zirâ O Allah’ın sevgilisi bu vuslat derdinin doktoru olmuştur.”
Vuslat: Mevlâ’ya kavuşmak,
Tabib: Doktor,demektir.
Vuslat derdi Allah’a kavuşma aşkı ve isteğidir ki, bu ne güzel hastalıktır.Bu hastalığı tedavi eden doktor ne güzel doktordur. Ya Rabbi ! sen,seni sevenlerle eyle bizi.

“Bu senlikten geçip Hakk’a gidelim.”
“Ne: “benim” diyeceğiz, ne de: “sensin” diyeceğiz.ben de yok, sen de yok.”
Âlemi imkanda, yaratılanlar içerisinde sâdece Resülullah vardır. Bizler Resulullah (s.a.v.) ‘in nurundan yaratıldık. Bizler onun nurunda parlayan aynadaki suretler misaliyiz. Şu halde benliği de senliği de bırakacağız.

“Cemâli bâ kemâle seyr idelim”
“Kemal üzere olan tâ kendisi olan Mevlâ’nın Cemâlini (güzelliğini) görmeye seyr edelim.” Yani manevi yürüyüşle yürüyelim,demektir ki,bu yürüyüş, tarikat derslerine hakkıyla çalışmaktan ibarettir.
Cemâl: Allah’ın cemâli,
Bâ kemâl: Kemâl ile,demektir.

senin nur-u cemalinle bütün alem ziya dolmuş...
ne haddim seni medh etmek. ki, meddahın hüda olmuş..

bu beyitte buyruluyor ki..
senin cemalinin nuru ile bütün alem aydınlanmış..
seni meth etmek ne haddimize..seni Allah c.c. meth etmiş..

burada işaret edilen Allahc.c.'ın medh'i; tevbe suresinin 128. ayeti olan.. "le kad caa eküm.." ayetidir..
mevla teala bu ayeti celile'sinde; kendi isimlerinden olan rauf ve rahim isimleri ile habibini meth ediyor..

Tevbe 128 - Andolsun size içinizden öyle bir peygamber geldi ki, gayet izzetli ve şereflidir. Sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir üstünüze titrer, müminlere gayet merhametli ve şefkatlidir.

görüldüğü gibi.. kainatın efendisini meth etmek, bizim yapabileceğimiz veya becerebileceğimiz bir iş değildir.. bizi hayli hayli aşar..

O' na salat ve selam olsun..