İncir Dolması

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
ediss_DSC02485.JPG

MALZEMELER:
250 gr. Kuru incir
150 gr. Ceviz
1 /5 sb. Şeker
1sb su
yarım çb sıvı yag

HAZIRLANIŞI:

Kuru incirler ılık suyla ıslatılır.Yumuşayan incirler saplarından koparılarak dolma gibi açılır. Cevizler dövülür ve toz şekerle karıştırılır. Cevizli karışım incirlerin içine bastırılarak doldurulur. Doldurulan incirler bir derin bir tepsiye sık sık dizilir ve üzerine 1sb su yarım sb şeker ve sıvı yag gezdirilir 200 derecelik fırında suyunu hafif çekinceye kadar pişirilir. Daha sonra fırından alınıp servis yapılır
arzuya göre kaymak veya dondurma ile servis yapılabilir

AFİYET OLSUN

ebrar172

Well-known member
Ahsen her ne kadar meyve tatlılarını sevmesemde bu görüntü hoşuma gitti mübarek...:)

ama birşey söyliyeceğim can...bu incir tatlısının benim bildiğim versiyonu sütle pişirilir...ve suyla pişen daha reçel vari olmuyormu??

mihrimah

Well-known member
Ahsen her ne kadar meyve tatlılarını sevmesemde bu görüntü hoşuma gitti mübarek...:)

ama birşey söyliyeceğim can...bu incir tatlısının benim bildiğim versiyonu sütle pişirilir...ve suyla pişen daha reçel vari olmuyormu??
yok ebrar olmuyor hatta trabzon'lular güzel yapar diye biliyorum bu incir tatlısını:)
Bir ablamız vardı çok lezzetli yapardı birde üzerine ceviz ekelerdi değme keyfine:)
Ahsen abla ebrar'a sütlü bana normal:)

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Bu pratik tarif :p senin bildiklerinden degil sen simdi bu bize bir zahmet yap nurum mantar kozunden sonra yeriz insAllah.. bakalim olmusmu :)))) malum ben yasliyim :p yapmam :003:

ebrar172

Well-known member
makina sağolsun 5.programda 90 derecede bende daha temiz yıkıyor:)

teknoloji işte...:005::011:

annem aklıma geldi...sene 2000 annem makine aldı...ama gidiyorum geliyorum makine daha siftahsız...her seferinde ya anne aldın niye kullanmıyorsun şu mereti diye konuşup duruyorum tabi...:)
yok tuzu eksik yok parlatıcı eksik diyor...aradan 3 yıl geçti makine daha tek yıkama yapmamış...tatile gittik dedim anne halamı kullanmadın ??? ya işte zaten az bulaşık çıkıyor elimde hemen yıkıyıveriyorum...baktım olmayacak bilimum bulaşık makinesi malzemesini aldım vede o gün açılışını yaptım makinenin...:048::048:

o gün bu gün annem makineyi kullanıyor şükür...yoksa kullanılmadan antika olacaktı bizim makine...
icon10.gif
icon10.gif

mihrimah

Well-known member
teknoloji işte...:005::011:

annem aklıma geldi...sene 2000 annem makine aldı...ama gidiyorum geliyorum makine daha siftahsız...her seferinde ya anne aldın niye kullanmıyorsun şu mereti diye konuşup duruyorum tabi...:)
yok tuzu eksik yok parlatıcı eksik diyor...aradan 3 yıl geçti makine daha tek yıkama yapmamış...tatile gittik dedim anne halamı kullanmadın ??? ya işte zaten az bulaşık çıkıyor elimde hemen yıkıyıveriyorum...baktım olmayacak bilimum bulaşık makinesi malzemesini aldım vede o gün açılışını yaptım makinenin...:048::048:

o gün bu gün annem makineyi kullanıyor şükür...yoksa kullanılmadan antika olacaktı bizim makine...
icon10.gif
icon10.gif
:005::005:
bizde mainayı aldığımızda babannem dedi ki:) bu arada sene 2003;):)yavrum iki tene adamın bulaşığını yıkayamıyor musunuz iki tene gızsınız evde, ayıp elden alemde utanın:005:. Neyse vaktimiz yok babanne dedim icat etmişler rahatlık falan derken,... birgün baktımki babannem suyu içti bardağı da makinaya dizdi dönünce benimle gözgöze geldi ve dedi ki; yavrum ısıcah yıkıy, daha temiz, sen yorulma bir bardakta olsa:005:
Benim bu babannem varya anlatılmaz yaşanır, onunla ilgili bir kitap mı çıkarsam acaba:)

ebrar172

Well-known member
bizde mainayı aldığımızda babannem dedi ki:) bu arada sene 2003;):)yavrum iki tene adamın bulaşığını yıkayamıyor musunuz iki tene gızsınız evde, ayıp elden alemde utanın:005:. Neyse vaktimiz yok babanne dedim icat etmişler rahatlık falan derken,... birgün baktımki babannem suyu içti bardağı da makinaya dizdi dönünce benimle gözgöze geldi ve dedi ki; yavrum ısıcah yıkıy, daha temiz, sen yorulma bir bardakta olsa:005:
Benim bu babannem varya anlatılmaz yaşanır, onunla ilgili bir kitap mı çıkarsam acaba:)

ha ha ha...:D:D:D

bu arada bizim makinenin açılış tarihide 2003...tevafuk olmuş...:047:
:027:

Eyvàh!

Well-known member
:005: mihrimah yilmaz erdogan la bir akrabaligi varmi babaannenin :005: komikmis mubarek teyzem ellerinden optum ...